1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

עוד מדינות מצטרפות לתמיכה במורד גואידו

לאחר תמיכת הנשיא טראמפ: אנגליה, ספרד וגרמניה ומדינות אירופיות נוספות הכירו בחואן גואידו כנשיא ביניים של ונצאולה • הקרמלין: "זו התערבות חיצונית" • מדורו בראיון בטלוויזיה: "אם ארצות הברית תתערב, טראמפ יצא מהבית הלבן מוכתם בדם"

דייוויד גולדנברג, ל' שבט תשע"ט 05/02/2019 13:33

קריסתה הנוראית של ונצואלה מנהיג האופוזיציה בונצואלה חואן גואידו מנהיג האופוזיציה בונצואלה חואן גואידו צילום: רויטרס

ביום ראשון האחרון דרש האיחוד הארופי מניקולס מדורו לארגן בחירות שוב, לאחר שאתמול נמנע מדורו לשמוע בקולם, הכירו מדינות האיחוד - כולל אנגליה, אוסטריה, ספרד, וגרמניה - בחואן גואידו, יו"ר האופוזיציה ומנהיג המורדים, כנשיא ביניים; אלא אם כן ייערכו בחירות דמוקרטיות.

מדורו שולט ורודה בעם שלו בוונצואלה משנת 2013. מאז, המצב הכלכלי והפוליטי של ונצואלה בקריסה נוראית, והאינפלציה הגיעה ל-10 מיליון אחוז. כתוצאה מכך, שלשה מיליון אזרחים היגרו מהמדינה.

לאחרונה, הושבע מדורו לעוד קדנציה של שש שנים, מה שגרם להתפרצות של מחאות והפגנות ברחובות ונצואלה.

כמרד בשלטון הדיקטטורי של מדורו, הוקם שלטון דמוקרטי על ידי אזרחיה, ומנהיג בשם חואן גואידו הוכתר לנשיא ביניים, עד שישלטו ותיערך בחירות לנשיאות באופן דמוקרטי.

בשבועות האחרונים, הודיע הנשיא טראמפ על תמיכתו במורדים ובמנהיגם חואן גואידו: ״היום, אני רשמית מכיר בנשיא של האספה הלאומית של ונצואלה, חואן גואידו, כנשיא ביניים של ונצואלה״, כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו.

לאחר הכרזה זו של טראמפ, שתים עשרה מדינות (כולל ברזיל, ארגנטינה וקנדה) נעמדו לצידו של טראמפ.
לעומתם סין ורוסיה, שהודיעו על תמיכתם במדורו.

מדורו הגיב בכך שניתק קשרים עם ארצות הברית ודרש את סילוקם של כל הדיפלומטים של ארצות הברית מוונצואלה תוך 72 שעות.

״החלטתי לנתק את הקשרים הדיפלומטיים ופוליטיים שלנו עם ממשלת ארצות הברית. שילכו מוונצואלה. מספיק התערבות. כאן יש כבוד. כאן יש אנשים שיגנו על המדינה״, הודיע מדורו.

כתגובה, מזכיר מדינת ארצות הברית, מייק פומפאו הודיע: ״ארצות הברית אינה מכירה בכוחו של הנשיא לשעבר של ונצואלה, ניקולאס מדורו, לנתק קשרים דיפלומטיים עם ארצות הברית״. כשנשאל טראמפ אם תהיה התערבות צבאית, אמר: ״זאת אופציה״.

יצוין כי לאחרונה, מדורו אמר בראיון בטלוויזיה שאם ארצות הברית תתערב, דונלד טראמפ ״יצא מהבית הלבן מוכתם בדם״.

מאות הרוגים ואסורים נמנים כתוצאה ממלחמה זו בין הדיקטטורה והדמוקרטיה. 'בחדרי חרדים' ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;