1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. היכלי הישיבות

היסטוריה בארמון: הרבנים באו לביטול הגזירה

כשהוא נושק לגיל 100, צעד זקן ראשי הישיבות לארמון וסטמינסטר, שם נועד בהשתתפות רבנים נוספים לפגישה היסטורית עם שר החינוך הבריטי, שעד למועד קיומה נשמרה בסוד . המטרה: ביטול הגזירה המרחפת על הציבור החרדי באנגליה • כל הפרטים. ויש גם תיעוד

משה ויסברג, ה' אדר תשע"ט 10/02/2019 17:46

זקן הרבנים פרץ בבכי הרבנים בפגישה היסטורית בארמון בלונדון הרבנים בפגישה היסטורית בארמון בלונדון צילום: שוקי לרר

מחזה היסטורי ונדיר נצפה בצהרי יום חמישי האחרון בבית הפרלמנט הבריטי ברובע וסטמינסטר שבבירת הממלכה המאוחדת, כאשר שלושה מגדולי וזקני הרבנים, צעדו יחדיו כשהם נבלעים לתוך הארמון הענק והעתיק, שם נועדו עם שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו, נוכח גזירת החינוך המרחפת על היהדות החרדית ברחבי אנגליה.

שלושה הרבנית, ראש ישיבת הרמה וזקן ראשי הישיבות באירופה - הגאון הישיש רבי אליקים שלזינגר, חבר הבד"ץ של התאחדות קהילות החרדים; רבי שלום פרידמן, וגאב"ד ראדומישלא; הגאון רבי דוד הלפרין, הגיעו לפגישה ההיסטורית והמלכותית עם שר החינוך הבריטי, על מנת להשפיע עליו שיורה על ביטולה של הגזירה הקשה, עליה חתום משרד החינוך הבריטי, אשר מכריחה את כלל מוסדות החינוך העצמאיים ללמד את הילדים תכנים שאינם הולמים חינוך חרדי, ואף לא חינוך דתי.

בשנתיים האחרונות, ולאור לחץ כבד שהופעל על השלטונות על ידי ארגונים אנטי-דתיים, דורשת הממשלה מהמוסדות היהודיים ללמד גם תכנים לא ראויים.

כך למשל נדרשים מוסדות החינוך להתחייב שאם מלמדים בחומש בראשית על בריאת העולם, הם יידרשו ללמד במקביל גם על תיאוריית דרווין, ולחנך את התלמידים כי שתי השיטות הן אפשריות ולגיטימיות.

בנוסף, נדרשים המוסדות ללמד דברים אסורים וגרועים ביותר, שלבטח אינם תואמים את אורח החיים החרדי האמון על כללי הצניעות.

בשדרות הציבור החרדי בלונדון, שוררת דאגה רבה ועמוקה, בפרט בתקופה האחרונה שבה מתרבים המסרים המאיימים שמועברים למוסדות על ידי משרד החינוך, כששם מדווחים על חשש הולך וגובר מסגירת מוסדות לימוד.

רק בשבועיים האחרונים הופיעו פקחי משרד החינוך לביקורי פתע במוסדות של חסידי ויז'ניץ, סקווירא וסאטמר, וכן במוסדות של קהילות נוספות, כשהם דואגים להותיר מאחוריהם הוראות קשוחות, שלדברי העסקנים, מכניסות את מוסדות החינוך למצב של חוסר וודאות באשר לעתידם ולעתיד אלפי התלמידים הלומדים בהם, דבר שכאמור מהווה איום חמור ביותר על עולם התורה ברחבי אנגליה ועל עצם קיומו של הציבור החרדי ברחבי הממלכה.

בשל כך העלו גדולי העסקנים אפשרות לקיים פגישה היסטורית בדרג עליון, בין גדולי הרבנים לבין שר החינוך הבריטי לצד בכירים נוספים במשרדו, בניסיון להביא לשינוי המצב הקיים והמאיים על היהדות החרדית המקומית.

בראש משלחת הרבנים עמד זקן ראש הישיבות, הגר"א שלזינגר, שמתוך דאגה עמוקה לעתיד עולם התורה החליט להיכנס בכל כוחותיו לעובי הקורה, ולהוביל את המערכה ללא פשרות.

לפגישה ההיסטורית - שעד למועד קיומה נשמרה בסוד, והתאפשרה הודות לפעילותם המואצת של בכירי עסקני הציבור החרדי בלונדון, בהם הרב הערשל גליק והרב שרגא שטרן - קדמו הכנות מיוחדות של הרבנים המשתתפים.

מביתו של הרב שלזינגר מסרו, כי חרף גילו המופלג גזר על עצמו הרב יום תפילה ותענית להצלחת הפגישה. כמו כן, יום קודם לכן שב הרב פרידמן מביקור בהונגריה, שם השתטח על ציונו של רבי ישעי'לה מקרעסטיר זי"ע והעתיר בתפילה להצלחתה של הפגישה.

בתום אסיפת הכנה, שנערכה בביתו של הרב שלזינגר, במהלכה שבו הרבנים והדגישו כי אין מקום לפשרות ולשינויים, יצאו הרבנים לבית הפרלמנט, שם המתינו לבואם שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו.

בהופעתו לפגישה ציין שר החינוך הבריטי, כי נערך באופן מיוחד לפגישה עם הרבנים, והביע אליהם הערכה רבה.

בפגישה נשא הרב שלזינגר דברים מרגשים אותם הכין מראש, שעה שהוא מחזיק בכתב יד מיוחד של מרן החתם סופר זי"ע כסגולה ולשמירה.

רגע מיוחד נרשם כשהרב שלזינגר פרץ בבכי במהלך נאומו, אשר ריגש את כל הנאספים והותיר רושם עז על שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו.

כן נשא דברים הרב פרידמן, שהרחיב על בריאת העולם מזווית עינו של כל יהודי מאמין, והוסיף כי אין ולא קיימת דרך אחרת ללמד את הילדים אודות בריאת העולם, וכי הדבר אינו נתון לפשרות כלשהן.

גם הגר"ד הלפרין והרב עקיבא אדלר הזכירו את הפעולות של פקחי משרד החינוך, המושפעים מאותם ארגונים אנטי-דתיים, ומתנהגים בארגרסיביות יתירה כלפי מוסדות החינוך, והפצירו בשר שיטפל בעניין, שמצידו הבטיח כי אכן יעשה זאת.

יחד עם זאת ביקש השר מהרבנים, כי מסקנות הפגישה העיקריות יישארו בין כותלי הפרלמנט, וכי לא יידלפו לציבור.

יצויין, כי עסקנים שליוו את הרבנים בדרכם לפגישה ההיסטורית תיארו את הרגעים ככאלו שהזכירו את התיעוד הנדיר שבו נראים גדולי רבני אירופה של תחילת המאה ה-20, ובראשם החפץ חיים, כשהם מגיעים לאירוע 'הכנסיה הגדולה הראשונה' לדון בבעיות של היהדות בשנת 1923.

אחד מבכירי העסקנים הפועל רבות בעניין, סיפר, "כי הפגישה היה מעמד היסטורי שהפך לשיחת היום ברחבי לונדון בשל העובדה שזו הפעם הראשונה שנערכת פגישה כזו שבו יורדים משלחת רבנים להפציר בבכירי הממשל למען היהדות החרדית ועתידה הלוטה בערפל".

העסקן התייחס לגזירה עצמה וטען בנחרצות, כי "על היהדות החרדית מרחפת גזירה עצומה ואיומה שמשאירה שתי אופציות בלבד. או שציבור היראים לדבר ה' יצטרך לברוח בסופו של דבר, או שיסרבו בתוקף ליישם את ההוראות, ויצטרכו ללמד את הילדים באופן בלתי ליגאלי, דבר שכמובן יהפוך כל יהודי חרדי לעבריין שמקומו ע"פ חוק בכלא. ייתכן וזה נשמע כמו משהו ששייך לפעם, לפני 80 שנה ויותר, אך זו המציאות בפועל. ממש אבסורדי. כאן בלונדון מאוד מאוד חוששים".

עוד הוא מוסיף, כי "ביטול הגזירה הוא משימה קשה ביותר, לאור העובדה שאותם ארגונים לוביסטיים כבר חדרו עמוקות בכל חור אפשרי ושולטים בכל המסדרונות, וכעת לאחר פגישת הרבנים ההיסטורית מקווים שנמצאה הדרך דרכה יצליחו לפעול לישועה גדולה במהרה. אחרת המצב הקיים עלול להתדרדר במהירות למקומות שירעידו אמות הסיפים, וזה מאוד מאוד קרוב. זקוקים לישועה גדולה".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אהבת ישרא  

  אמונה

 2. יהודי מיוחד הגאון רבי אליקים שליט״א  (ל”ת)

  לוי

 3. ללמוד מהבריטים  

  אוביקטיבי

 4. כמו החפץ חיים?  

  N16

;