1. עמוד הבית
  2. יהדות
  3. הלכה

המחלצים שאלו: האם קיימת חובה יהודית לחלץ אנשים?

על מנת לענות ולפתור שאלות שצצות בקרב מתנדבי יחידת החילוץ במשטרה, נערך לראשונה מפגש עם רב משטרת ישראל נצ"מ הרב רמי ברכיה, במהלכו התייחס לשורת בעיות שעלולות לעלות

אלי שלזינגר, כ"ח אדר תשע"ט 05/03/2019 13:52

חברי יחידת החילוץ עם הרב הראשי למשטרה חברי יחידת החילוץ עם הרב הראשי למשטרה צילום: דוברות המשטרה

מה דעת ההלכה לגבי חילוצים בשבת? האם זו חובה או רק מידת חסידות? ומה יעשה מחלץ שומר תורה ומצוות בשבת כאשר הוא יודע כי הנעדר אינו בין החיים? לראשונה נערך מפגש בכפר תפוח ובו ניתן מענה הלכתי משטרתי לסוגיות של יחידות החילוץ. 

לאחרונה אנו נחשפים למעורבות גוברת והולכת של מבצעי הצלה מסוכנים של יחידות החילוץ המשטרתיות בכל רחבי הארץ. מסתבר כי עונת הגשמים הברוכה מושכת אל הנחלים רבים וטובים שמגיעים לראות את פלאי הטבע ויש מי שמסתבכים ונתקעים בתוך אותם נחלים מסיבות שונות. כאשר מטיילים או בני משפחות מודאגים מתקשרים למשטרה ומדווחים על כך שיש מי שלא יצא מהנחלים או שתקוע כתוצאה מפציעה, המשטרה תזניק למקום את יחידת החילוץ הקרובה גיאוגרפית. בארץ פועלות כיום 11 יחידות חילוץ שכולן מאוישות במתנדבים של משטרת ישראל.

בארץ פועלות 11 יחידות חילוץ, מהגולן ועד אילת ובעיקר באזורי הטיולים. היחידות הינן תחת פיקודו של קצין החילוץ הארצי של משטרת ישראל רפ"ק דוד אנקונינה. יש לציין, כי רוב חברי יחידות החילוץ שומרון, נמנים עם חובשי הכיפות. אחת מהן היא - יחידת חילוץ שומרון-בקעת הירדן.

יחידת חילוץ שומרון מונה כ-60 מתנדבים שתיים מתוכם נשים, ממרחב בקעת הירדן והשומרון. היחידה מתמחה ב-3 תחומי חילוץ והצלה, חילוץ מנחלים זורמים, חילוץ מצוקים ובורות, טג"ח - טיפוס גלישה וחילוץ, איתור נעדרים, ותחום הרפואה המשולב בכל שלושת התחומים.

הצוותים עוברים ריענונים והכשרות במהלך כל השנה ומהווים מכפיל כח משמעותי למשטרה בתחום איתור הנעדרים והיחידים הנותנים מענה אזרחי במרחב הפתוח. בשל היותה של היחידה מורכבת בעיקר ממתנדבים שומרי תורה ומצוות, מתעוררות שאלות הלכתיות מעניינות שלהם קשר הדוק עם העשייה של המתנדבים ונוצר צורך מבורך של מתן מבט יהודי הלכתי לסוגיות החילוץ במקורות.

על מנת לענות ולפתור את השאלות נערך לראשונה מפגש עם רב משטרת ישראל נצ"מ הרב רמי ברכיה לבין המתנדבים. בין השאלות שהועלו במפגש: האם קיימת חובה יהודית לחלץ אנשים? האם יש מצווה לכך? במידה וכן, האם נדרש להוציא ממון לקיום המצווה כמו לולב ושמן לחנוכיה?

מה לגבי הצלת גוי? מה קורה כאשר חיוב זה או מנהג חסידות זה מתנגש עם מצוות שמירת השבת? מצוות כיבוד הורים או משפחה? מה קורה כאשר אדם בוגר, 'נורמטיבי' שנעדר וככל הנראה מעוניין לשים קץ לחיו, ועוד עשרות שאלות נוספות.

במענה לשאלות שהועלו על ידי המתנדבים, עמד הרב הראשי למשטרה, הרב רמי ברכיהו, על הבסיס ההלכתי שיכול להנחות את כלל פעילות המתנדבים מבחינה הלכתית והדגיש את ההבדל ההלכתי בין הצלה בשבת של מתנדבים על בסיס וולונטרי, לבין הצלה של מתנדבים במסגרת משטרת ישראל שיש לה אחריות ממלכתית על שלום כלל אזרחי מדינת ישראל. לעובדה זו יש השלכות הלכתיות רחבות.

כמו כן הרב פרש בפני היחידה את השיקולים ההלכתיים כאשר התיר לפני כשנתיים את חיפוש גופות נעדרים בכנרת בשביעי של פסח, וכן את השיקולים ההלכתיים הנובעים מעצם היותה של יחידת החילוץ יחידה משטרתית  בהפעלת יחידת החילוץ באסון נחל צופית בו נספו תשע נערות ונער אחד פעילות חילוץ שנמשכה במהלך השבת.

מדובר במפגש ראשון שנעשה בין המחלצים לבין הרב הראשי למשטרה, ובהשתתפותו של סגן ראש ענף המתנדבים במחוז ש"י רפ"ק גיא גבראל. בעתיד יתקיימו מפגשים נוספים לליבון הלכתי של מצבים שונים שלא קיבלו מענה מפורש עד היום בספרות ההלכתית. 

הרב רמי ברכיהו חיזק את פועלם ואמר לסיכום: "אני מתרגש שיש אנשים שמוכנים לשלם בימי עבודה ומזמנם הפרטי ולקחת על עצמם את האחריות לצאת ולהציל אנשים שנקלעו למצוקה, בעיניי אלו שיוצאים לבצע את הצלת חיי אדם בשם המדינה ובשם משטרת ישראל מקיימים מצווה גדולה ותורמים תרומה גדולה לחברה הישראלית. אני מאחל לכולכם הצלחה רבה ומודה לכולכם בשמי, בשם משטרת ישראל ובשם אזרחי מדינת ישראל. יישר כח".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.