1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

נורא: כך מחללים את כבוד הנספים באתיופיה

בארגון זק"א מציגים טענות קשות על יחס השלטונות באתיופיה לכבוד המת באזור התרסקות המטוס • האתיופים העמידו במקום אנדרטה, כשהם מודיעים שמבחינתם האירוע נגמר • הראשל"צ בפניה דחופה לראש הממשלה • בשעות האחרונות נכנס השר דרעי לעובי הקורה והחל לפעול למען חילוץ הגופות

אלי שלזינגר, ארי קלמן, ז' אדר ב תשע"ט 14/03/2019 19:48

דרעי התערב זירת האסון זירת האסון צילום: זק"א

אחרי פעילות אינטנסיבית של מתנדבי זק"א במשך ארבעה ימים בזירת אסון התרסקות המטוס באתיופיה, הללו מאשימים את ממשלת אתיופיה בהתנהגות שערורייתית, ביחס מחפיר ובפגיעה חמורה בכבוד הנספים באסון.

בשל הטענות, בפניה דחופה של הרב הראשי לישראל ונשיא מועצת הרבנות הראשית אל ראש ממשלת ישראל ושר החוץ מר בנימין נתניהו ולשר הפנים אריה דרעי קורא הרב הראשי לפעול ככל שביכולתם להביא את גופת הנפטרים בהתרסקות המטוס באתיופיה לקבר ישראל בשלמותן.

במכתבו כותב הרב הראשי כי ללשכתו הגיע פניה מאת אנשי זק"א שיצאו לאזור אסון התרסקות המטוס לאתר את גופת ההרוגים, ועל פי דבריהם אזור האסון כוסה כולו בחול בטרם הספיקו צוותי ההצלה לסרוק את המקום ובנוסף, נמנעת כניסתם של צוותי הזיהוי לאזור האסון וכן יש חשש שחלקי גופות יועברו אחרות.

על כן פונה הראשון לציון ונשיא הרבנות הראשית הרב יצחק יוסף במכתבו אל ראש ממשלת ישראל ושר החוץ מר בנימין נתניהו ולשר הפנים לעשות כל שביכולתם להביא את גופת הנפטרים בשלמותם לקבר ישראל ולסייע בהפעלת לחץ נוסף מול גורמי ממשל וכן מול גורמים דתיים באתיופיה ובעולם, תוך ציון בפניהם כי על פי ההלכה היהודית אין מנוחה לנפטר ללא קבורה.

בסיום מכתבו כותב הרב הראשי ומתייחס לצערם של המשפחות וכותב "המשפחות עד כה נמצאות בסבל נוראי וחוסר הוודאות באשר לקבורת יקיריהם טורד את מנוחתם".

"מלומדי נסיון בשלושים שנות פעילות וטיפול באסונות בישראל וברחבי העולם. התנהגות כזאת עוד לא ראינו", אומרים בזק"א.

לטענת המתנדבים, מיד עם התרסקות המטוס פשטו המקומיים על זירת האסון במסע ביזה של חפצי הנספים תוך פגיעה חמורה בכבוד המת. בהמשך השבוע, הם עלו על השטח עם טרקטורים ובאגרים, מבלי להתייחס כלל לנספים ותוך ניוול נוראי של כבוד המת, כשהם מונעים ממתנדבי זק"א לבצע את עבודת הקודש של איסוף הגופות וחלקיהן. 

הבוקר הם הוסיפו חטא על פשע. טרקטורים כיסו באדמה את כל המכתש שנוצר כתוצאה מההתרסקות של המטוס, על שלל הממצאים בזירה, יישרו את הקרקע כאילו לא היה כלום, כשבשטח עדיין פזורים איברים, חלקי גוף וממצאים אחרים. האתיופים העמידו במקום אנדרטה, כשהם מודיעים שמבחינתם האירוע נגמר.

מתנדבי זק"א ובני המשפחה הישראלים שהיו בזירה לא האמינו למראה עיניהם לראות את הזוועה.

בנוסף, בחדר הקירור שבקרגו ליד שדה התעופה, שם רוכזו מאות חלקי גופות שמתנדבי זק"א ואחרים הספיקו לאסוף. לא רק שלאתיופים אין את הידע והיכולת לעשות את הזיהוי המדעי, אלא גם מונעים ממשלחות זיהוי מקצועיות מרחבי העולם ביניהם גם המז"פ של ישראל, לבצע את הזיהוי המדעי.

במשך השבוע פעל משרד החוץ על כל זרועותיו, שגריר ישראל באתיופיה, והקונסול עופר דך, באין ספור של פגישות ופניות אל כל הגורמים הרלוונטיים, שיתנו למתנדבי זק"א המקצועיים להשלים את עבודתם בצורה סדורה ומקצועית. אך כל פניותיהם לא נענו. גם שיחה של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש הממשלה האתיופי לא עזר.

אליעזר סמט מתנדב זק״א שנמצא באתיופיה אמר: "במלון 'סקלאה אתיופיאן אירליינס' החלו להגיע עשרות בני משפחות השכולות מרחבי העולם, שביקשו לקבל תשובות ומידע על גורל יקירהן, אבל לא היה אף אחד שיסביר להם מה קורה או לתת מענה על שאלותיהם. אי אפשר לתאר את הבכי ואת הצעקות של בני המשפחות שהרעידו למרחקים, שגרירי המדינות מסתובבים כאן במלון מבלי יכולת לעזור למשפחות כי האתיופים לא משתפים פעולה גם איתם לגודל תדהמתם".

"זו תחושה קשה להגיע לזירה כשאנחנו רואים את הממצאים הרבים מתגלגלים בשטח מבלי יכולת לתת מענה הולם ומקצועי. תוך יום נעלמו מהזירה כל חלקי המטוס למקום לא ידוע מבלי יכולת לבדוק אפשרות של ממצאים על חלקי המטוס. ההרגשה היא כואבת וקשה מאוד".

עזריאל שניצר מפקד משלחת זק״א באתיופיה שהשתתף במספר משלחות זק״א לאסונות בעולם, אמר: "מעולם לא נתקלנו בסיטואציה כה קשה, הייתי בזירת האירוע ביחד עם מתנדבי זק״א ראינו שם ממצאים רבים פזורים בזירה, אבל ידינו היו כבולות".

יהודה משי זהב יו"ר זק"א אמר כי "הפחד הגדול הוא, שחס ושלום לא יהיה מצב שלכשיעשו את הזיהוי המדעי והשם יודע מתי, לא ימצאו את הגופות של שני הישראלים ז"ל שנספו במטוס, כי האתיופים זלזלו בכבוד המת, ולא נתנו למתנדבי זק"א לעשות את עבודתם. זה יהיה נורא".

בשעות האחרונות החל יו״ר ש״ס ושר הפנים אריה דרעי לטפל בנושא חילוץ הגופות. השר דרעי שוחח עם ראש הממשלה וכן עם בכירי משרד החוץ וגורמי בטחון בכירים וכן עם יו״ר זק"א יהודה משי זהב והפעיל לחצים כבדים במטרה לשחרר את גופות הנספים.  יצוין, כי ראה״מ נתניהו והשר דרעי פועלים יחד מול מנהיגי המדינות על מנת להביא את הנספים במהרה לקבר ישראל.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;