1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

המשטרה תפצה במזומן צעיר שנעצר לשווא

המשטרה תפצה צעיר ששהה במעצר לילי לשווא, עקב טענת המשטרה כי עליו לשלם ערובה להבטחת הגעתו להמשך הדיונים • רק בבוקר התגלה כי הצעיר שילם בעבר את הסכום הדרוש, והוא שוחרר ללא תנאים • עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו שייצג את הצעיר "זו כבר תביעה רביעית שאני מגיש על אותה העוולה. הנתבעת, מבינה שעל הפשלות צריך לשלם"

קובי עוזיאלי, כ"א אדר ב תשע"ט 28/03/2019 07:49

"דרסה ברגל גסה את נוהל האיזוק" בחורים באזיקים. אילוסטרציה בחורים באזיקים. אילוסטרציה צילום: יעקב כהן

המשטרה תשלם פיצויים על סך 7,500 שקלים לצעיר שעוכב ללילה במעצר לשווא, עקב טענת השוטרים כי עליו לשלם 500 שקלים כערובה להמשך הגעתו לדיונים המתנהלים בעניינו. למרות הסברי הצעיר כי אביו כבר שילם בעבר את הסכום, הוא נעצר ובילה לילה שלם בתחנת המשטרה, כשהוא אזוק בידיו ורגליו לאורך כל הלילה. רק בבוקר עמדו השוטרים על טעותם, והוא שוחרר ללא תנאים.

בכתב התביעה נכתב כי הבחור חזר לביתו בליל נר רביעי של חנוכה, לצורך נסיעה משפחתית משותפת לנופש. סמוך לשעה אחת אחר חצות הגיע התובע בטרמפים לצומת יצהר הגדולה, שם עוכב על ידי שוטרים. לאחר שביררו את פרטיו במסוף, מסרו לו השוטרים כי עליו להפקיד 500 שקלים דמי ערובה להבטת התייצבותו לדיונים בהליך שמתנהל נגדו, וביקשו לקחתו לתחנת אריאל עד הסדרת ההפקדה.

לא עזרו הסבריו של התובע כי חודש לפני כן הוא עוכב בגין אותה ההפקדה בתחנת המשטרה בשער בנימין, ואביו שילם את הסכום באמצעות האינטרנט. השוטרים טענו כי מבחינתם על התובע לשלם את הסכום, ועיכבו את התובע לתחנת המשטרה באישון ליל.

עם הגעתו לתחנת המשטרה נחקר התובע חקירה קצרה לגבי חשד ישן שהיה תלוי נגדו, בסופה נאמר לו כי ישהה בתחנה במשך הלילה ובבוקר יובא בפני שופט. התובע נאזק בידיו ורגליו, הושם בחדר עם מזרן ושמיכה ושהה בו אזוק לאורך כל הלילה.

רק בבוקר, עם הגעתו של קצין לתחנה אשר בירר את הנושא הובהר כי התובע אכן הפקיד את הסכום חודש קודם לכן, כפי שטען. הוא שוחרר לביתו ללא תנאים, אך משפחתו כבר נסעה בלעדיו.

בטענות הסביר עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המיצג את התובע כי "זה לא המקרה הראשון בו אין עדכון ברור במסוף של ביצוע הפקדות. לפני חודשים מספר סגרתי בפשרה תיק דומה על מעצר לילה של בחור שנדרש לשלם הפקדה שכבר שולמה, עד שחרורו לפנות בוקר לאחר שהתברר כי ההפקדה שולמה".

בהמשך נכתב כי "אם המשטרה סומכת על הרישום כדי לעצור אנשים בחשד שלא שילמו, כי אז הרישום צריך להיות אמין לחלוטין". עוד טען עו"ד יאדו כי "המשטרה פעלה ברשלנות.. לא הזינו או לא הזינו היטב או הזינו בצורה לקויה למסוף את המידע אודות התשלום, לא ערכו בירור ממצה לפני שהורו על עיכוב, לא הכשירו שוטרים לצורך בירור מידע בזמן אמת, לא מינו תורני לילה כדי לעזור לשוטרי השטח והמסוף, לא הפיקו לקחים ממקרים קודמים", ועוד.

כמו כן, טען עו"ד יאדו בכתב התביעה כי "מעצר השווא היווה עוולות של רשלנות, תקיפה ומעצר שווא. הלנתו אזוק ידיים ורגליים היוותה מעשה לא אנושי, לא מוסרי, לא חוקתי, לא חוקי ומנוגד לנהלי המשטרה. התובע לא היה עצור לילה בגווטנמו כשבוי מלחמה, אלא עצור לילה במשטרת אריאל בחשד לאי תשלום הפקדה".

עוד נכתב כי "המשטרה עברה, שלא לומר דרסה ברגל גסה את נוהל האיזוק. דומה כי יש לחדד נוהל זה במשטרת אריאל, הגשתי השנה תביעה בגין איזוק ליה בתחנה". כאמור, המשטרה תפצה את הצעיר ב-7,500 שקלים.

עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו' המייצג את הצעיר מסר, "התובע נעצר לפני פחות משלושה חודשים וכבר יש לנו הסדר פשרה כשהנתבעת לא הגישה הגנה. אחרי הליכים רבים שניהלו מולי בבית המשפט, הנתבעת, גם הפרקליטות וגם המשטרה, מבינות שעל הפשלות שלהן צריך לשלם. במקרה הזה גם נאמר לי שהמשטרה מינתה קצין בודק בעקבות התביעה, לבדוק את הפשלה. זו כבר תביעה רביעית שאני מגיש על אותה העוולה – שלא מעדכנים במסוף שבוצעה ההפקדה, ואז עוצרים נער ומתעללים בו כל הלילה לחינם".

מדוברות המשטרה נמסר: "בניגוד לנטען הצעיר לא ציין בפני השוטרים כי שילם את הערובה אלא בחר שלא לשתף פעולה. בשעות הבוקר המוקדמות, משהוברר כי הערובה שולמה ועניין התשלום בשל טעות טכנית לא הוזן במערכות שוחרר הצעיר לאלתר".

עוד נמסר כי "בשל תקלה זו ובשל שהותו במעצר עד לשעות הבוקר וברור העניין פוצה הצעיר על ידי משטרת ישראל בהתאם לפסיקת בית המשפט".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. כל הלילה באזיקים על לא עוולה?  

    בהלם

;