י"ב תמוז התשפ"ד
18.07.2024
'פייק' תחקיר

משה הואשם ב'ידיעות' כי הוא בוט • האזינו

משה מחלב זועם על הפרסום של 'ידיעות אחרונות' לפיו הוא בוט של הליכוד ובראיון לינון מגל וענת דוידוב ב 103FM אומר: "אני פשוט לא רוצה לחשוף את עצמי. מה זה השטויות האלה?"

משה הואשם ב'ידיעות' כי הוא בוט • האזינו
בוט, אילוסטרציה צילום: pixabay

הבוקר נוצרה סערה תקשורתית לא מבוטלת, בעקבות תחקיר שפרסמו העיתונאים רונן ברגמן וענבל טויזר ב'ידיעות אחרונות' ובשיתוף העיתון האמריקני NYT, התחקיר שנפרש על פני עמוד שלם ב'ידיעות אחרונות' וחושף כביכול  כי ישנם חשבונות רבים ברשתות החברתיות ובעיקר ברשת הטוויטר שמאחוריהם אין אנשים אמיתיים אלא בוטים, כלומר החשבונות מופעלים ע"י רובוטים וכל זה ביוזמת מטה הליכוד, כדי להלל את נתניהו ולהשמיץ את המתומדדים האחרים. מיד לאחר פרסום התחקיר כתבו רבים מבעלי החשבונות שהואשמו כבוטים, כי הדבר כלל אינו נכון וחלקם אף שלחו הוכחות לעיתונאים שמוכיחות את טענתם.

103FM - ענת דוידוב וינון מגל - -הפכו אותי לבוט. בושה וחרפה של עיתון-

בתחנת הרדיו 103FM העלו ינון מגל וענת דוידוב את 'משה' שהואשם ע"י ידיעות אחרונות כבוט, אך מסתבר כי הוא איש אמיתי, חי וקיים וכל אשמתו היא שהוא תומך ימין. 

בעל חשבון ישראלי בטוויטר המכנה עצמו 'משה', הפך פעיל מאוד ברשת מאז נורתה יריית הפתיחה לבחירות 2019. הציוצים של משה הם ברובם בעד הימין בכלל ובנימין נתניהו בפרט; בתחקיר "עומק" שערכו בעיתון 'ידיעות אחרונות' נמצאו אלפי חשבונות מזוייפים, וגילו שתמונת הפרופיל אותה שם משה בחשבון שלו היא של דוגמן יווני. אם כן, נשאלת השאלה - האם מדובר בבוטים שמפעילה מפלגת הליכוד כדי להשפיע על השיח?

"כל מי שתומך בימין הוא בוט?", תהה משה, וקבע נחרצות: "כל מה שרשום שם זה נכון ואמיתי חוץ מהתמונה, שאחליף היום. אם אשים תמונה של כלב או חתול זה עדיף? אני לא מעוניין לחשוף את עצמי. אסור לי לתמוך בימין? כל מי שתומך בימין הוא בוט? שמי הפרטי הוא משה וכל שרשום אצלי הוא אמיתי מלבד התמונה שאני מתכוון להחליף אותה. שם משפחתי הוא מחלב ואני מראשון לציון. אני תוהה אם מתארגנת תביעה ייצוגית כנגד 'ידיעות אחרונות'? זה דבר ענק".

ינון: דיברתי עם חלק מהבוטים ואני יודע שיש חלק שמתכננים לתבוע. ענת: איך אנחנו יודעים שזה אתה?
"אני פשוט לא רציתי להיחשף כי יש לי לקוחות. נכנסתי לטוויטר ביוזמתי והפכו אותי לבוט. מה זה הדבר הזה. בושה וחרפה של עיתון. אסור להיות ימני במדינה הזאת? איך לא עושים דברים כאלה על השמאל? תראו מה קורה בטוויטר".

'ידיעות אחרונות' פנו אליך בבקשה לתגובה?
"מה פתאום. אני לא מכניס את העיתון הזה הביתה כבר שנים ולא קורא אותו. אם לא הייתי נכנס לטוויטר לא הייתי יודע על הפרסום ולא הייתי עולה לשידור. אני לא רואה את המהדורות בערב".

טוענים שהפעילות שלך עלתה מאוד בעקבות הבחירות.
"ואסור לי? זה פשע? תעזבו אותי מהעיתון הזה. זה זבל של עיתון".

"החל מבוקר חלק מהחשבונות כבר הפסיקו לפעול"
בהמשך טען העיתונאי רונן ברגמן, שחשף את הדברים הגיב לטענותיו של משה: "פרסמנו דו"ח מפורט שזמין ברשת על פרויקט הבוטים הגדול שמיפה כמות גדולה של משתמשי טוויטר שעל פי מאפיינים שונים גילה שהם מזויפים. כשאדם שם תמונת פרופיל שהיא לא שלו. אנחנו לא יכולים לדעת שהמשה הזה הוא אכן המשה עליו דיברנו בדו"ח. העובדה היא שחלק מהחשבונות החל מהבוקר הפסיקו לפעול וטוויטר סגרה חלק מהם כגון 'ידיעות דינג' שחסם את עצמו יחד עם עוד חשבונות שנחסמו.

ברגע שבן אדם טוען שזה הוא – זה אומר שחלק ממה שהוא טען על עצמו אינו נכון. תראו את הדברים שהוא כותב ומצייץ. הוא כתב נגד גלי צה"ל ונגד עיתונאים דברים חמורים. יש כאן רשת של מאות חשבונות שמצייצת את התעמולה הארסית ביותר נגד מי שמזוהה כמתנגד לליכוד. שמשה יסביר מדוע הוא מתבייש בתמונה שלו. כל מי שחושב שהוא אמיתי שיפנה אלינו".

למה לא פניתם אליהם לתגובה?
רונן ברגמן: "אנחנו מצטטים את הדו"ח של פרויקט הבוטים הגדול ואצל כולם מצאנו את אותם מאפיינים".

ינון מגל רדיו 103 103 FM טוויטר

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד