1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. חדשות חו"ל

מאיומים למעשים: הת"ת החסידי נסגר

מחלקת הבריאות במדינת ניו יורק עברה מאיומים למעשים דרמטיים. אתמול נסגר תלמוד תורה חסידי לאחר שההנהלה לא עמדה בדרישות בתקנים | צוות המשרד מתכוון לאכוף את הסגירה ולוודא שההנהלה לא מצפצפת, עד שיגישו את רשימת התלמידים כדי לבדוק מי מחוסן ומי לא

יענקי פרבר, י"א ניסן תשע"ט 16/04/2019 07:25

מחריפים את המאבק תלמוד תורה עטרת יואל סאטמר תלמוד תורה עטרת יואל סאטמר צילום: גוגל מפות

ברקע המלחמה המתמדת נגד התפשטות מחלת החצבת ועמה האנטישמיות הגואה נגד חרדים, תלמוד תורה השייך לחסידות סאטמר, נסגר על ידי מחלקת הבריאות של העיר ניו יורק, כשהנימוק הוא כי המוסד לא סיפק את רשימות התלמידים הנדרשות, ולא עמד בהוראות הרפואיות המחייבות גישה לאנשי משרד הבריאות כדי לוודא שאכן כולם מחוסנים ממחלת החצבת.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי מדובר בתלמוד תורה 'עטרת יואל' בוויליאמסבורג, בו מתחנכים מאות ילדים אשר רובם המכריע משתייכים לחסידות סאטמר. צוות משרד הבריאות הודיע כי הוא זה שיפקח על בית הספר כדי לוודא שהוא אכן מקיים את הצו ונותר סגור. לדבריהם, הת"ת לא ייפתח עד שההנהלה תגיש להם את רשימת התלמידים כדי לוודא שהם אכן מחוסנים. כך מדווח האתר Yeshiva world news.

כפי שדווח ב'בחדרי חרדים' בימים האחרונים, פקידים במשרד הבריאות בניו יורק הודיעו לאוכלוסיה החרדית בשכונות בברוקלין, על החובה לחסן את ילדיהם מפני החצבת, או לעמוד בפני קנסות של 1,000 דולר לכל משפחה. "זוהי פעולה יוצאת דופן", אמר ראש העיר ניו יורק דה בלסיו, "וזה בגלל היקף מוחלט של המשבר".

ניו יורק נמצאת בעיצומה של התפרצות מחלת החצבת הגדולה ביותר מאז 1991, עם 285 מקרים מאז הסתיו האחרון, לעומת שניים בלבד לאורך שנת 2017 אמרו גורמים רשמיים. הם האשימו גורמים שונים בכך שהם משכנעים אזרחים שלא להתחסן נגד החצבת.

התקשורת האמריקאית פרסמה ראיונות של נשים חרדיות שאומרות שהן לא יחסנו את ילדיהן. "זה לא מוסרי להכריח אותנו לחסן את הילדים שלנו, אנחנו לא נחסן אותם".

מחלקת הבריאות בברוקלין הודיעה למוסדות החינוך חד משמעית, "אם לא תוודאו שהילדים במוסדות מחוסנים מחצבת, אתם תשלמו קנסות כבדים, ויש אפשרות שנסגור לכם את המוסדות".

מחלת החצבת ממנה סובלים רבים בארצות הברית, הגיעה גם לכלא אוטסוויל המפורסם בניו יורק, בו מרצים חרדים רבים תקופות מאסר שונות, כפי שפורסם ב'בחדרי חרדים' ילד חרדי שנכנס במסגרת שעות הביקורים בכדי לפגוש את אביו האסיר, היה ככל הנראה חולה בחצבת והדביק כמה מן האסירים, עקב כך בוטלו הביקורים המשפחתיים עד להודעה חדשה.

בשבועות האחרונים, רמת ההתקפות האנטישמיות ברשתות החברתיות בנוגע ליהודים חרדים המסרבים לחסן את ילדיהם, עולה למימדים מפחידים כשהתקרית האחרונה אירעה בין כותלי הכלא, והיא עלולה להוביל לאיבה רבה עוד יותר ולשסות משפחות אסירים שאינם יהודים באלה החרדים.

סיפור אחד מיני רבות שפרסמנו ב'בחדרי חרדים', נהגת אוטובוס לא עצרה לחסיד שעמד בתחנה וקראה לעברו קריאות אנטישמיות בכל הנוגע להתפרצות החצבת בקהילה החרדית בניו יורק.

הגבר החסידי בשנות ה-40 לחייו, חיכה לאוטובוס בפינת הרחובות פלאשינג ופרנקלין, כשהאוטובוס עבר ולא עצר לו, כאשר על פי הדיווח האיש נראה בבירור לנהגת שכאמור בחרה להתעלם ממנו.

האיש רץ אל האוטובוס שנעצר בצומת הקרובה ודפק על הדלת בתקווה לעלות על האוטובוס, הנהגת פתחה לו את הדלת ואז למרבה ההפתעה כיסתה את פניה בסוודר שלה וסובבה את פניה לצד השני.

האיש ניסה לתת לנהגת את הכרטיס שלו, אך היא הגיבה בקול, "חצבת, כנס פנימה".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. למה לא לחסן??????????????????????????????????????????????????????  

  כ

 2. אח"כ מתלוננים על הציונים......  (ל”ת)


 3. גם בארץ צריך כך לעשות !!  (ל”ת)

  מעולה

 4. יהודים גלותיים שסובלים מאנטישמיות.  (ל”ת)

  ש

 5. טוב שמישהו יחנך אותם!!!!!  

  חיים

;