ז' ניסן התשפ"ד
15.04.2024
למען ידעו הדורות הבאים

מעל אלף סיפורים אישיים הודפסו במסגרת מיזם מיוחד

בארגון 'יד שרה' הפועל במישורים רבים למען הזולת, לא מבזבזים זמן ואוגרים סיפורי חיים אישיים של ניצולי שואה שעדיין חיים עימנו, בכדי לתעד את אשר עברו למען יהא זכרם שמור ונצור לעולמים • "נחשפנו לקושי של הניצולים לספר את סיפורם יחד עם העובדה שדור זה הולך ונעלם", מספרת מנהלת המיזם

מעל אלף סיפורים אישיים הודפסו במסגרת מיזם מיוחד
ניצולי שואה בכותל. אילוסטרציה צילום: Yoav Ari Dudkevitch/FLASH90

זה קורה לניצולי שואה ולא אחת רק בשנים מאוחרות מאד לחייהם: היכולת לדבר. להעלות זיכרונות. לשחזר רגעים של חיים עם משפחות שנכחדו על ידי הצורר וגם רגעים של אימה בתופת ההשמדה אותה שרדו.

המפתח לפתיחות מצוי בידי המתנדב שהוא גם חבר, זה שמגיע בשליחות מפעל סיפורי חיים ביד שרה אל ביתו של הניצול ועובר עמו את הדרך הקשה במסע הזיכרונות.

עד כה תועדו ב'יד שרה' מעל אלף סיפורים אישיים שהודפסו לאחר עריכה והוענקו במעמד משותף עם בני משפחה ומתנדבי 'יד שרה' השותפים ליצירה.

"שירות סיפורי החיים, בבסיסו הוקם ביד שרה למען ניצולי השואה ולהנצחת סיפורם", אומרת ענת בן זקן - המנהלת את המיזם. "נחשפנו לקושי של הניצולים לספר את סיפורם יחד עם העובדה שדור זה הולך ונעלם - הרמנו את הכפפה והקמנו את השירות הזה".

לא אחת המתנדב המגיע כדי להקשיב ולתעד ואחר כך להכין את סיפור החיים, הוא הראשון ששומע קטעים קשים בחיי הניצול. כאלה שגם המשפחה הקרובה לא ידעה אותם.

המתנדבים בצוות השרות המיוחד לתיעוד סיפורי חיים לומדים לפני המפגש הראשון את הרקע האישי של המספר. מקבלים סידרת הכשרות וליווי הכוללים מפגש עם עובדים סוציאליים ופסיכולוגים.

צוות מתנדבי התיעוד אינו מתמקד בסיפורם של ניצולי שואה בלבד, כל קשיש המבקש לתעד את סיפור חייו – מוזמן לעשות זאת במסגרת יד שרה. אך השירות לניצולים – תמיד בעדיפות ראשונה.

לעיתים – המספר והמקשיב – שניהם ניצולים. אחד המתנדבים שהצליח להימלט בעוד מועד מציפורני החיה הנאצית ולא חווה את השואה על בשרו, הסביר שבדרך זו הוא מרגיש שהוא מקיים חובה מוסרית כלפי הניצולים.

אחד הניצולים לאחר שפרק את מטען הזיכרונות הקשים, שיתף את המתנדב המקשיב כי הוא חש בסגירת מעגל. חש הקלה. עכשיו, בסיוע מפעל סיפורי חיים ביד שרה, ולראשונה, יוכלו נכדיו לדעת את הסיפור המלא – את שעבר עליו. גם את תחושת נצח ישראל המקופל בסיפור ההישרדות האישי והקמת דור חדש בישראל.

מתנדבי המחלקה לניצולי השואה ביד שרה, מנהלים שיח שוטף וקבוע עם כאלף ניצולים על מנת לוודא כי מעטפת התמיכה של יד שרה תסייע להם בשיפור אורח החיים. המתנדבים מגיעים לביקורי בית ומתאימים את הסל הרחב של שירותי יד שרה לצרכיהם האישיים.

בין היתר זוכים הניצולים במתן שירותי רפואת שיניים גריאטרית ובסבסוד העלויות, בייעוץ למיצוי זכויות במגוון תחומים, הם מקושרים למוקד ההצלה והחירום ועוד. בנוסף, מקיימת מנהלת המחלקה, גב' עדנה היישריק שורת מפגשים חברתיים המותאמים להם, כאשר גם בני משפחותיהם זוכים לליווי הצמוד של תכנית "יד לתומך" המסייע להם לעמוד לימין הוריהם ניצולי השואה ולשפר עוד את איכות חייהם.

סיפורי שואה יד שרה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד