1. עמוד הבית
 2. עסקים ונדל"ן
 3. צרכנות

סובלים מהטרדות? יש מי שעושה לזה סוף

הידעתם? החברות עושות על גבכם הון, באמצעות שירותי הפריומיום, אשר מוכרים לכם, כקווי נייעס, וואטסאפ פון וכדומה •  משרד התקשורת מתכנן לעשות סוף לניצול ולהסדיר את העניין • ומה לגבי שיחות ההטרדה שמשגעים את כולנו השכם והערב? "הציבור החרדי ייהנה לכאורה מירידה משמעותית של הצינתוקים", אומר ראש אגף בכיר במשרד ל'בחדרי'

אלי שלזינגר, ל' ניסן תשע"ט 05/05/2019 18:09

לא ינצלו אתכם יותר חרדים משוחחים בטלפון ציבורי. אילוסטרציה חרדים משוחחים בטלפון ציבורי. אילוסטרציה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במסגרת הסדרת נושא שירותי הפרימיום בחברות הסלולאריות, משרד התקשורת צפוי לשפר את איכות החיים של המגזר החרדי.

משרד התקשורת שוקל לתקן את הסדרת שירותי הפרימיום בתעריף רגיל, כך שהשירות יסופק על ידי חברת תקשורת רק למנויה ולא בין חברות תקשורת שונות. למה? כדי לתקן ניצול לרעה של גורמים בעלי אינטרסים כלכליים.

שירותי פרימיום כוללים, בין היתר, שירותי השמעת מסרי שמע מסוגים שונים, ומשמשים הרבה מאוד את "קווי הנייעס", קווים קהילתיים, ווטסאפ-פון ועוד. שירותים אלו ניתנים כיום בשני אופנים; שירות בתעריף רגיל, ללא תוספת תשלום מעבר לתכנית התעריפים הרגילה של המנוי; שירות בתעריף מיוחד, הכולל תוספת תשלום מעבר לתכנית התעריפים הרגילה של המנוי.

שיחות לקווי פרימיום, מהווים שיחה טלפונית ולפיכך משולמים בגינם תשלומי קישורי גומלין בהתאם לקבוע בתקנות. לצורך הדוגמא, לקוח מחברה א' מחייג ללקוח בחברה ב', החברה בה מנוי המחייג, משלמת דמי קישורית לחברה המקבלת את השיחה. בחברות הגדולות, כדוגמת סלקום, פרטנר ופלאפון, הסכומים שאחת משלמת לחברה, מתקזזים ומאוזנים יחסית, בגלל כמות השיחות בין החברות. אולם החברות הקטנות בדרך כלל צריכות לשלם יותר ממה שהן מקבלות מהחברות הגדולות.

סביר להניח, כי מסיבה זו, החברות הקטנות שמחות לארח קווי פרימיום אליהן נערכות שיחות רבות וארוכות, וזאת כדי לצמצם את הפער שקיים בכמות השיחות הנכנסות אליהן ולהשוותן לחברות הגדולות. כיום, מתבצעות על ידי מנויי חברות הסלולר שיחות פרימיום (קווי נייעס וכו') למספרי טלפון נייחים שאורכות שעות רבות, וזאת באופן המנצל את חבילות "הכל כלול" הנפוצות אצל חברות אלו, כאשר בגין שיחות אלו נאלצת החברה הסלולרית שממנה יוצאות השיחות לשלם דמי קישור גומלין בהיקפים גבוהים למפעיל הנייח, תוך פגיעה בחברה הסלולרית, שלא נוצרת לה הכנסה בגין שיחות אלו.

בג"צ כבר נדרש לא אחת לעניין קווי התוכן, במסגרת הליך משפטי בעניין אחר לחלוטין נגד ועדת הרבנים לענייני תקשורת, פרטנר ומשרד התקשורת, בו נחסמו מספרי טלפון על ידי הוועדה, בחיוג מטלפונים כשרים. "דין העתירה להידחות על הסף, מחמת חוסר ניקיון כפיים" קבע שופט בית משפט העליון נעם סולברג. "העותר נמנע מלגלות על דבר קיומה של המרצת הפתיחה (דמי קישורית), עובדה רלבנטית ומהותית לבירור העתירה" - וחייב את העותרים בהוצאות משפט של הנתבעים* .

"במסגרת תיקון "ניצול לרעה" של חברות הסלולר בקווי פרימיום, אנחנו מגבילים את היכולת לבצע את הניצול "אומר ל'בחדרי חרדים' גדעון שטרית, ראש אגף בכיר רישוי במשרד התקשורת.

"מי שרוצה לתת שירות, יבקש אישור" אומר לנו גדעון. משרד התקשורת שוקל לאסדר את שירות הפרימיום בתעריף רגיל, כך שניתן יהיה לספקו רק על ידי חברת תקשורת למנוייה - ולא באמצעות שיחות בין מנויי חברות תקשורת לבין מנויי חברות תקשורת אחרות. בכך, תיחסם האפשרות לניצול שימוש בדמי קישור גומלין בין מפעילים. במצב כזה, התשלומים על קישורית בין החברות בגין השיחות לקווי התוכן תפחת משמעותית.

חברה שמעוניינת לספק שירותי פרימיום, תוכל להמשיך לעשות זאת גם במסגרת "שירות פרימיום בתעריף מיוחד". בנוסף וכמהלך משלים, שוקלים במשרד התקשורת לקבוע כי לשירות פרימיום בתעריף מיוחד, יהיה תעריף מינימלי שלא יפחת מהתעריף לדקת שיחת של קישור גומלין למספרי טלפון נייחים, וזאת על מנת שלא לתמרץ העתקת התופעה האמורה לשירות פרימיום בתעריף מיוחד.

"החברות עושות את זה מסיבה פשוטה, רווח כלכלי" אומר גדעון ל'בחדרי', "אם החברות לא ירוויחו כסף סביר מאותם קווי פרימיום בתעריף רגיל, הם לא ימשיכו לעשות את זה". מי המרוויח הגדול? במשרד התקשורת מכוונים לתקן את "הניצול לרעה של החופש שאפשרנו לחברות הסלולר" אומר גדעון.

תוך כדי שיחה, העליתי את נושא הצינתוקים שהציבור החרדי סובל ממנו, שיחות טלפון רבות, צליל אחד בלבד - שגורם למקבל השיחה לחזור לשיחה שלא הספיק לענות, מתוך מחשבה שחיפשו אותו. לאחר השיחה החוזרת מתברר כי מדובר בקווי נייעס או התרמה. מה המטרה? להגדיל את כמות השיחות הנכנסות מחברות חיצוניות, ובכך החברה שמקבלת את השיחות, כאמור בדר"כ חברות קטנות, מקבלת על כך את דמי הקישורית.

"הציבור החרדי ייהנה לכאורה מירידה משמעותית של הצינתוקים", אומר לנו גדעון לאחר שהערנו את תשומת ליבו, "מתוך זה שאנחנו הלכנו למנוע הפרה של האיזון ברשת, הקהל החרדי ייהנה מכך שכמות הצינתוקים תפחת משמעותית".

איך זה יעבוד? במשרד התקשורת דורשים כי קו פרימיום יוקם באותה חברה אליה משתייכים מרבית המחייגים. מה צרכני הנייעס מהחברות האחרות? "שהמפעיל יתחבר ישירות למספר חברות" אומר לנו גדעון. איך זה יעבוד טכנית? "ישנם פתרונות טכניים".

תהיה אכיפה? "אם מרבית השיחות הגיעו מחברה אחרת, החברה שהפרה את הרישיון שלה תעבור הליך שימוע . באם יוחלט שזו פעלה בניגוד לכללים, היא תיקנס" מה גובה הקנס? "משתנה, אך גם יכול להיות עשרות אלפי ש"ח כל תקופה , דבר שכבר לא יהיה רווחי לחברות".

"אדם שמחזיק קו פתוח למשך 10 שעות ביום, גורם לניצול לרעה של הכללים הקיימים ואת זה אנחנו מנסים לעצור". לסיכום אומר גדעון, "הצינטוקים זה אינטרס כלכלי, כשלא יהיה תמריץ כלכלי הם יתמעטו".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. צריך לעצור את הצינתוקים לחלוטין !!! לא מספיק להפחית...  (ל”ת)

  אריק

  • אין חופשי חודשי, רכשתי חבילה של 2000 דקות, למה שלא אשתמש בחלק ממנה למה שאני צריך 


  • נכון מאד (ל”ת)

   ר

  • מה עם קול הדף, התיעצות עם אחות רפואית, מידע של כרטיסי אשראי 


  • בשביל לעצור את הצינטוקים צריך לעצור את חסימות הקווים שגורמות לצינטוקים. כל פעם שהעסקנים חוסמים קו, אז מנהלי הקווים מצנטקים עם מספר חדש. אבל שיטרית ממשרד התקשורת רוצה לפגוע בציבור, ולא לעצור את החסימות שגורמות צינטוקים ופוגעות בציבור. (ל”ת)

   שטרית הלא מקצועי

 2. משרד התשקורת יורק עלינו ורוצה לסגור את הווצאפון, בשביל עוד כמה גרושים לחברות הגדולות  (ל”ת)

  משרד התשקורת

  • האם עובדי משרד התקשורת מושחתים? 

   צדק זה רק כוכב

 3. כתבת יח"צ של משרד התקשורת לפגיעה המתוכננת שלהם בציבור.  (ל”ת)


 4. משרד התקשורת מנותק מהציבור  

  חוקר

 5. גדעון שטרית ממשרד התשקורת מנותק מהמציאות.  


 6. ה' ישמור, יש כמה חברות שמרוויחות כסף (ונותנות לנו את כל הקווים בחינם), מהר מאד לסגור אותם, שלא ירוויחו כסף ואנחנו לא נהנה בחינם מכל הקווים  

  משרד הקומוניזם

 7. משרד התקשורת הפכו לקומוניסטים? למה לרדוף חברות שנותנות שרות מעולה לציבור בחינם? רק כי הם מרוויחים כסף?  


  • ומה עם ההטרדות 

   יוסי

  • אני נרשמתי לקבל את הצינטוקים בוצאפון, למה לבטל לי אותם? (ל”ת)

   משה

 8. הצינטוקים בגלל החסימות של העסקנים - אין חסימות אין צינטוקים מטרידים  

  שלומי

 9. צריך לחשוף את השיתוף פעולה בין לבקוביץ ודואק מועדת הרבנים לבין שטרית הזה ממשרד התקשורת  

  יהודה

 10. שיטרית: חרדים נצלנים, תתחילו לשלם יותר  

  מרים מסף

  • זה אמרות של מתוסכלים חילוניים שאפי' חשבון לא יודעים 


 11. לא אכפת לי שהחברה שנותנת את הוצאפון ירוויחו עלי כמה שקלים, ויתנו לי את הוצאפון בחינם. אני ממש לא רוצה לשלם עליו בנפרד כמו שזה ממשרד התקשורת רוצה  (ל”ת)

  גדעון

 12. הווצאפון המשפחתי הצבע אדום והגמ''ח שלי  

  משה מזרחי

 13. שום קשר לצינטוקים, משרד התקשורת הצטרף למלחמת הדת נגד החרדים ורוצה להכריח אותנו ולחנך אותנו מחדש שנצטרך לקחת טלפון טמא עם אינטרנט שנוכל לשמוע "פרמיום" מתי שעות הפתיחה של משרדי ממשלה, כמה כסף הוצאתי בכרטיס אשראי, מה מפריע למר גדעון שאנחנו עושים את זה דרך הטלפון? גדעון תתביש לך הצטרפת למלחמה נגד החרדים  (ל”ת)


 14. בקיצור, משרד התקשורת קורא לנו גנבים, יורק עלינו, ומצפה שנחשוב שאלו גשמי ברכה  

  יוסי

 15. הציבור מקבל שירות חינם  

  בעד הציבור

 16. תתארו לכם את אחתו שימוע לציבור החילוני "בעקבות כך שרכשתם 100 גיגה אינטרנט וזה עלות גבוהה לחברות התקשורת בגלל שאנשים גולשים 10 שעות ביום, מהיום לא ניתן לגלוש לגיימיל או לווצאפ או ליוטיופ, זה מידע פרמיום, מהיום מותר ב100 גיגה שרכשתם רק להשתמש בסקייפ וגם זה רק אם הוא באותו רשת סלולרית שלך,.... עכשיו התעוררתי, בחילונים לא יפגעו, רק בחרדים שלא מבינים מותר לפגוע....  (ל”ת)


 17. נחשף איש הקשר של העסקנים מועדת התשקורת. תמיד התפלאנו, איך ועדת התשקורת מצליחה לגייס את משרד התשקורת לפגיעה בציבור. מסתבר שגדעון שטרית עושה דברם של העסקנים מועדת התשקורת.  

  שטרית עושה גול עצמי

 18. יחסמו את הקו הרפואי????  

  יונתן

 19. החילוני שתמיד יודע מה טוב לנו.. תעובו אותנו בשקט, לא רוצים ליב"ה במוסדות, לא שירות צבאי 'מותאם לחרדים', ולא להתערב לנו בחיים הציבוריים! יש לנו מספיק חברי כנסת שמטפלים במה שחשוב לחרדים ולגדולי ישראל, שחררו אותנו!!  (ל”ת)

  חרדי

 20. פרוטקשן  

  יהונתן

 21. עוד חילוני שמנסה לשלוט לנו על החיים תוך אי הבנה של הציבור החרדי. קווי המידע הקולי הם חלק בלתי נפרד מהציבור, סגירתם תפגע אנושות בציבור.  (ל”ת)

  מאזין

 22. העסקנים שחוסמים עושים עלינו הון, מי שמפעיל את הוצאפון נותן לנו שרות בחינם, וכל הכבוד לו. אם משרד התקשורת הוא לטובת הציבור, הוא צריך לטפל בעסקנים שחוסמים וגורמים לצינטוקים, ולסייע לחברות שנותנות לנו את הוצאפון בחינם.  (ל”ת)

  לוי

 23. כל  (ל”ת)

  מיושב

 24. מספיק עם קווי התוכן  

  איש

 25. משרד התקשורת רוצה לסגור את קווי התוכן של המגזר החרדי  

  דניאל

 26. וכעת להמשך ההטרדות  

  מולי

 27. אין דרך יותר פשוטה להפסיק הטרדות ופרסומות?  

  נעה

 28. איפה חברי הכנסת החרדים?  

  אורי

  • הם בכיס של וועדת העסקונה לענייני תקשורת (ל”ת)

   חיות כיס

;