1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

שינוי מגמה? חרדי אמיתי לא סופר את ימי הזיכרון והעצמאות

משה ויסברג, כתב מדור בחצרות הקודש של 'בחדרי חרדים' המום ממופע הטקסים והאמירות שנשמעו לפיהם חל שינוי במגזר החרדי | "זה פשוט לא מופיע בלוח השנה היהודי. הכל נמצא באינטרנט וברשתות. שחררו ומהר, הלוואי ואותם חרדים יזכרו את מצוות יציאת מצרים כל השנה" 

משה ויסברג, ד' אייר תשע"ט 09/05/2019 15:51

מופעי ראווה ויח"צ של ארגונים • דעה אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: Sarah Schuman/ Flash90

בשיטוטים ברשתות בליל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה נגלה לעיני מחזה שלא נראה בשנים קודמות. הכתבים מכלי התקשורת הכלליים שאינם אמונים על התורה וההלכה דיווחו בשמחה על שינוי מגמה בציבור החרדי בכל הנוגע לזכירת יום הזכרון.

גדול העיתונאים, עמית סגל, אף מיהר להציג את הטקס הקבוע בבני ברק והגדירו כ"חבלי משיח" ומיד 'חטף' מיודעי דבר על כך שטקס זה נערך כבר עשרות שנים.

אז כך: ראשית כל, מעולם הציבור החרדי האמיתי לא עשה שום עסק מהימים האלו: השואה, הזיכרון והעצמאות. למרות שזה לא השפיע כלום על האנשים, מלבד הצפירה, לגביה תמיד חונכנו שאם אתה במקרה ברחוב תעמוד ותכבד.

אך כל זה לא נוגע לאותם אלו מבני הציבור החרדי שהחלו במסע שיווק למגזר בכל מה שנוגע ל"שינוי מגמה" ועורכים טקסים כאילו באמת מדובר ביום ייחודי שעלינו לזכור.

אף אחד לא חושב שלא צריך לזכור נופלים מבני עמנו, אך ישנן דרכים אחרות. כיום, בעידן הרשתות החברתיות, כל חרדי שעומד דום הופך למקדש השם, ומציג שינוי עמוק בכל הנוגע ליחס של חרדים לצבא ולמדינה.

אז לא! אין שום שינוי מגמה חרדי אמיתי לא זוכר יום כזה. ולא כפגיעה בשום צורה חס ושלום. זה פשוט לא מופיע בלוח השנה היהודי. תשאלו אברכים ממיר או מפוניבז' או מכל כולל אחר, הם לא יודעים על כך שיש טקסים לחרדים. הכל נמצא באינטרנט וברשתות. פייק אחד גדול. 

ואם בזיכרון עסקינן, אדם הירא לדבר ה', שאמון על שמירת התורה ומצוותיה - מצווה עליו לזכור את יציאת מצרים כל יום בתפילת שחרית וערבית. הלוואי ואותם אלו ירגישו מעט מן המעט בזכירת יציאת מצרים ולא רק בליל הסדר.

אז אנא מכם, שחררו ומהר. הציבור החרדי האמיתי לא קונה שום טקסים לחרדים. סך הכל מדובר במופעי ראווה ויח"צ טוב של ארגונים שונים, ומבלי להכנס לשמות.

בעבר כבר כתבתי כבר על יום העצמאות והחרדים שנדבקו וחטאו בישראליזיציה וחוגגים את היום הזה במנגלים וכדו'. אך להדביק ישראליות על יום הזיכרון זה ממש שגוי, מיותר ולא נכון.

נכון שנציגי הציבור החרדי הולכים לטקסים כמקובל וכמתחייב מתוקף תפקידם וזה מצטייר יפה בתקשורת למנוע חילול השם, אך ילד חרדי שגדל בבית חרדי יודע כבר מקטנות שהיום הזה לא קיים בלוח השנה.

לא צריך להיות כמו המשוגעים מנטורי קרתא שהשיעמום גובר עליהם וצועדים בצפירה בכיכר השבת, שגם על זה חונכנו שהם משוגעים אבל לא להגזים ולומר וליצור טקסים לחרדים כי אלו לא חרדים.

מן הראוי להביא כאן את דבריו של הפרשן לענייני חרדים וה'מבין' הגדול אבישי בן חיים, שכתב כך "הכותרת החרדית הגדולה ומהמסקרנת של ימי הזיכרון והעצמאות: אליטת המשנה של העיתונאים החרדים מנסה לעצב את ההשקפה החרדית ולדחוק מתפקיד מעצבי האידאולוגיה החרדית את המרנים והרבנים". 

"אירועי השבוע שבין יום השואה ליום העצמאות עמדו בעיקר בסימן הניסיונות המסקרנים של אליטת המשנה החרדית (העיתונות החרדית העצמאית, אתרי האינטרנט ותחנות הרדיו החרדיות, ארגוני חרדים חדשים, בני דור שני לבעלי תשובה ועוד) להמשיך ולדחוק את אליטת בני התורה והרבנים ממקומה כמנהיגה הבלעדית ומעצבת ההשקפה החרדית. אליטת המשנה ממשיכה בניסיון המרתק לפרק, מעל ראשם של הרבנים, את כלי המגננה המרכזי שבנו גדולי הרבנים החרדים לאורך השנים נגד המודרנה, החילון והציונות: חומת ההתבדלות, כולל מהציונות, מועדיה וסמליה".

כאן המקום להזכיר את הגאון רבי יחיאל יצחק יעקובוביץ זצ"ל, זקן רבני ישראל ורבה של הרצליה, שנפטר לפני מספר חודשים. מסופר על הרב זצ"ל כי לאחר שהוכתר למלא את מקום חמיו ברבנות העיר, נכנס למרן ה'חזון איש' ושאל אותו מה עליו לעשות ביום העצמאות ואיזה מסר להעביר בדרשת החג. 

החזון איש השיב לו: תביא את דברי השולחן ערוך שאומר 'חמשה עשר בשבט נקרא ט"ו בשבט'. מדוע הוצרך השולחן ערוך לומר שחמישה עשר נקרא ט"ו? ללמדנו שכדי לקבוע יום מיוחד צריך להיות השולחן ערוך. ואכן הגרי"י אמר את הדברים בדרשה המרכזית, ומאז לא הוזמן לשאת דרשות באירועי יום העצמאות. את הדרשה היחידה היה אומר הרב ביום הזיכרון, אז הוא סופד לחללי מערכות ישראל שהתגוררו בעיר וגם לא עשה מכך כל עסק.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אתה גם לא מאמין במה שאתה כותב  

  ישי מן

  • ציוני שכמוך תסתלק מאתר חרדי (ל”ת)

   מושה

  • חסר דעת שכמוך...תולה במדינה את השואה 

   שגיב

  • הכתבה הכי צודקת באתר (ל”ת)

   יעקב

  • אמת. (ל”ת)

   מישהו

  • מילים כדורבנות 

   טליה

 2. לחרדים אין כלום ביום הזכרון אבל ביום העצמאות אבלים וכואבים על השלטון הערב רב של הציונים  (ל”ת)

  מושה

  • אתה לא נורמלי. (ל”ת)

   מישהו

 3. מי לוקח אחריות על מעללי הציונות ילדי תימן אניות שלמות אם ילדים שהכניסו לקיבוצים והעבירו על דתם על אלפי נשמות ישראל אשר עקרו מהם את אמונותם בהקב"ה  (ל”ת)

  גם יהודי

  • עובדות 


 4. הכותב משה ויסברג צודק, ובגדול  (ל”ת)

  ברוך

 5. שיניו מגמה? לא מעונינים  

  מוטי

 6. יש אנשים שאוהבים לדמיין שהם בגלות תחת הפריץ  

  לימור

  • יש אבל יש גם כאלו שמדמיינים שיש כבר אתחלתא דגאולה והמטרה מקדשת האמצעים ושמים אפס על כל התורה כולה אז תגיד לי איזה קטע יותר גרוע לדמיין (ל”ת)


 7. אם לא מופיע הביטוי "מיתולוגי" בכל הכתבה,  

  מוישי

 8. הבדלו מן העדה הרעה הזאת...ציונות הרע והרשע  (ל”ת)

  שגיב

 9. we have to say more about it  (ל”ת)

  Happy to hear it

 10. אשריך מוישי שאתה מביא את האמת בפנים  (ל”ת)

  משה

 11. צא מהבני ברקיות תראה עולם תתקדם  

  בעל דעה

 12. לחרדים אין כלום ביום הזכרון אבל ביום העצמאות אבלים וכואבים על השלטון הערב רב של הציונים  (ל”ת)

  מושה

 13. חזק ואמץ ויסברג העם איתך סוף סוף מישהו מכל התקשורת לא משקר כאלו החרדים בעד יום הזכרון והעצמאות  (ל”ת)

  יעקב

 14. אף אחד לא אומר שצריך לחגוג יום העצמאות או להאמין מבחינה דתית ביום הזיכרון. אבל.. "לא לספור" את יום הזיכרון זה כבר רשעות המבטא כבר זמן רב את חלק מהציבור החרדי שחי בתחושה שחייבים לא הכל. אל תלך לארועי יום הזיכרון אבל תכבד את המשפחות של מי ששירת את בניו להגן בגופו גם עלינו גם אם הם בוחרים לזכור את יקיריהם בדרך זו  (ל”ת)

  בני

  • זה בדיוק מה שהוא כתב.... (ל”ת)

   תקרא שוב

 15. חרדי שאומר הלל בסתר ביום העצמאות  


 16. כל הכבוד על האמירה הברורה. כבר באמת נבהלתי קצת מהפרסומים השונים כאילו יש השתנות מגמה וכו'  

  חרדי קלאסי

 17. משיב רעה תחת טובה לא תמוש רעה מביתו.  

  שריר

 18. חשוב לציין בהקשר של הכתב  

  שפוי

  • אפשר להמשיך לטמון את הראש  

   שפוי

  • תתבייש לך אתה אומר עליו שהוא כותב את זה בגלל שהוא משתייך לפלג אז אני ועוד אלפי חרדים טוענים שמה שנכתב באינטרנט עלינו זה מכתבים שכבר מזמן לא חרדים והם שקועים באיפונים שלהם והם רוצים להתיפף לחילונים ולתקשורת 

   לא עצניק

  • למה שהכתבים אחרים כותבים דברים בשם חרדים שזה לא אמת רק בגלל שרוצים להתחנף לחילונים ולציונים למה שמה אתה כן אוחז שזה הציבור החרדי  (ל”ת)

   יותר שפוי ממך

  • יכול להיות שעץ 5% מהציבור אבל הכתבי אינטרנט הם 1% מהציבור אז בבקשה תרגע (ל”ת)

   לא דאגן

  • ואתה באמת חושב שיאהבו שומרי מצוות אם תתחנפו אליהם תראה מה עשו למתנחלים בהתנקות (ל”ת)

   ל

 19. סוף סוף בא מישהו ועושה סדר בסחף!  

  אלי

 20. קצת ליצנות דעבודה זרה של הציונות  

  גם יהודי

  • חזק ביותר ליצנות מהכופרים !!!!!!! (ל”ת)

   יעקב

 21. חרדי אמיתי לא כותב מדור באינטרנט  

  טול קורה

 22. זה לא נכון  

  יוני

 23. כנסו  

  מושה

 24. לולי המדינה היינו גרים פה הרבה יותר טוב בשקט ללא שום פיגועים ומלחמות היה פה כל כך טוב הציונים הגיעו והשתלטו והציקו ורדפו את הערבים ברור שנקבל נקמה מה חשבתם באים לגזול בתים של ערבים ונקבל נשיקות ברור שנקמות ארץ הקודש שייכת ליהודים ולא לחילונים ולא לציונים רק לחרדים  (ל”ת)


  • רק לחרדים אבל רק ורק כשמשיח יבוא בקרוב כשיהיה עת הגאולה האמיתית ( ולא איתחלתא דגאולה) 


 25. מילה אחת: צודק  (ל”ת)

  יהודה

 26. אמת לאמיתה  (ל”ת)

  סוף סוף דברי טעם

 27. כניראה אתה בבונקר  

  טליה

 28. הכרת הטוב רבותי לא תזיק  (ל”ת)


 29. כל הכבוד חזק ואמץ דברים כדרבנות. אינני בכולל וכל חברי העובדים אינם קשורים לכל זה חוץ מיום חופש כיפי.  (ל”ת)

  לטאי

 30. עיוורון  

  יוני

 31. מי אתה שתחליט מי חרדי אמיתי?????!!!!!!!!  

  שירה