1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

האדמו"ר לרופא: "אל תגיד לי מה מותר ומה אסור מבחינה הלכתית"

בעיר קרית יואל שבניו יורק הכריזו מלחמה נגד ההורים שלא מחסנים את ילדיהם מפני מגיפת החצבת שמשתוללת בריכוזים החרדים • האדמו"ר מהר"א מסאטמר כינס בביתו אסיפה בהשתתפות מספר פרופסורים שהביעו את דעתם בעד ונגד החיסונים נגד המגיפה המסוכנת • כל הפרטים

יענקי פרבר, ו' אייר תשע"ט 11/05/2019 22:56

סערת החצבת בניו-יורק הגרא"ב וואכטפוגל אצל הרבי מסאטמר הגרא"ב וואכטפוגל אצל הרבי מסאטמר צילום: ארכיון בחדרי

אסיפה מיוחדת התקיימה בבית האדמו"ר מהר"א מסאטמר בקרית יואל מונורו, בשל המגיפה שמשתוללת בחודשים האחרונים בניו יורק, כאשר מאות הורים שמתנגדים לתת לילדיהם חיסונים, גרמו להתפרצות מחלת החצבת בכל ריכוזי החרדים במדינה.

ביום חמישי האחרון הגיעה קבוצה של מתנגדי החיסונים הגרים בעיר פאלם טרי - קרית יואל לבית האדמו"ר מסאטמר, המכהן כרב העיר, אחרי שבהנהלת המוסדות בקרית יואל החליטו לא לאפשר לילדים שלא מחוסנים להגיע לתלמוד תורה ולבית רחל לבנות, בעקבות כך שמשרד הבריאות בניו יורק החלו לתת קנסות למוסדות הללו.

יחד עם מתנגדי החיסונים הגיע גם הגאון רבי אליהו בער וואכטפוגל המשמש כראש ישיבת 'זכרון משה' בסאוט פלוסברג מגדולי הדור בארה"ב, וגם פרופסור ממרכז הרפואי באוקלוהמה סיטי דוקטור מיאן.

מצד שני הגיעו גם שלושה רופאי ילדים שמטפלים בילדי העיר קרית יואל, בראשות הרופא החרדי ר' אברהם יושע ווערצברגר וראשי חברת הצלה. בתחילת האסיפה דיבר הפרופסור מאוקלהומה, ואחרי שהציג מצגת דיבר גם על האיסור הדתי שיש בחיסונים.

האדמו"ר מסאטמר הפסיק אותו ואמר "לא באת לומר לי מה מותר ומה אסור בדת, ממך אני רוצה לשמוע רק מבחינת הראיה הרפואית שלך".

בשלב זה התחיל רופא הילדים ד"ר ווערצברגר לומר את הטענה שנשמרה נגד החיסונים, הוא הסביר שהוא כבר רופא בעיר קרית יואל - פאלם טרי מעל 34 שנה, והוא כבר חיסן בעצמו מעל 10 אלף ילדים ובנתיים ברוך השם הוא לא ראה אפילו מקרה אחד של בעיות כמו שטוענים מתנגדי החיסונים.

מנגד, הפרופסור מאוקלהומה טען שהוא וכל הרופאים משוחדים מיצרני התרופות, ואז ענה לו הרב וורצברגר שהוא עוד לא קיבל בנתיים כלום מיצרני התרופות. והוא שאל את הפרופסור מי שילם לו על הכרטיס טיסה מאוקלהומה לניו יורק.

אחרי דיון של כחצי שעה אמר האדמו"ר מסאטמר שיהודים צריכים לפסוק לפי השולחן ערוך. לדברי הרבי, בשולחן ערוך רואים שרופא יש לו נאמנות אפילו לגבי חיובי כריתות. האדמו"ר הביא כמשל להאכיל חולה ביום הכיפורים או לגבי ברית מילה. "אם על פי השולחן ערוך אפילו רופא נכרי נאמן, בוודאי רופא יהודי ירא שמים נאמן ולכן צריכים להתחסן לפי ההלכה", סיים הרבי.

האדמו"ר הוסיף שמבחינתו מי שלא רוצה להתחסן לא יוכל להמשיך לשלוח את ילדיו למוסדות של סאטמר, ואולי יפתחו להם מוסדות מיוחדים רק לילדים לא מחוסנים.


הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. החרדים מתעוררים מאוחר מדי. כבר יצרתם חלול ה  (ל”ת)


 2. ומאידך:  

  הילל G

  • זה נכנס לדם ולא בדרך אכילה מותר לכתחילה (ל”ת)


 3. הכותרת מטעה תרשמו גם שהוא אמר שמי שלא יחסן שגם לא יביא את ילדיו ללמוד במוסדות  (ל”ת)


 4. ועוד, שאין זה מטבע עניינו של איש מישראל להיות מחוסן [וכלשון הבן איש חי—הלכות, פנחס, ש״ש:]  

  הילל ג