1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

אזהרה: אלו המדינות הנמצאות בסכנת חצבת

התפרצות עולמית של מחלת החצבת: מקרי התחלואה מופיעים בעיקר בקרב ילדים שאינם מחוסנים ובמשרד הבריאות מבהירים כי הילדים בעדיפות ראשונה • וגם: המלצת משרד הבריאות להתרחק ממדינות בסכנת חצבת

אלי שלזינגר, ט' אייר תשע"ט 14/05/2019 12:52

נוסעים לחו"ל? מטוס של חברת אל על מטוס של חברת אל על צילום: unsplash

לאחרונה מתרחשת התפרצות עולמית של מחלת החצבת ובכלל זה במדינות שלרוב נקיות מחצבת כמו ישראל וזאת בשל ירידה בשיעורי ההתחסנות מחלק מהמדינות. 

מקרי התחלואה מופיעים בעיקר בקרב ילדים שאינם מחוסנים (בישראל – למעלה מ 70% מהמקרים הם בילדים). 

בהתאם לכך - המסרים המרכזיים של משרד הבריאות לציבור הם כי אוכלוסיית הילדים נמצאת בעדיפות עליונה לחיסון - כל הילדים צריכים להתחסן במנה הראשונה בגיל 12 חודשים ומנה שניה בכתה א'.

ילדים שלא חוסנו עד היום - חשוב שימהרו להתחסן. לגבי אוכלוסיית המבוגרים: לפי נתוני משרד הבריאות, מעל 85% מהמבוגרים מוגנים מפני חצבת, בין אם כי קיבלו חיסון ובין אם כי נחשפו למחלה בעבר ועל כן אין דחיפות במתן חיסון.

במשרד הבריאות מבקשים מציבור הנוסעים למדינות אוקראינה, גיאורגיה, מדגסקר, אלבניה וליבריה, להקפיד באופן מיוחד על היותם מחוסנים נגד חצבת טרם נסיעתם ליעדים אלו.

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, מדינות אלה הן בעלות שיעורי התחלואה הגבוהים ביותר ועל כן משרד הבריאות ממליץ למתכננים לנסוע למדינות אלה לשקול שנית אם מדובר בנסיעה נחוצה. החיסון יינתן בתשלום במרפאות מטיילים ובמרפאות הנוסעים לחו"ל (מרפאות של משרד הבריאות, מרפאות קופות החולים ומרפאות פרטיות).

ככלל, בהתאם להמלצות ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות, מומלץ לכל אדם שנולד לאחר שנת 1957, לקבל שתי מנות חיסון נגד חצבת. מבוגרים שנולדו החל משנת 1978 ואילך, נכללו בתכנית חיסון של שתי מנות נגד חצבת. לגבי מבוגרים שנולדו בין השנים 1957-1977: לפי נתוני משרד הבריאות 85% לפחות מהם מוגנים כנגד חצבת בעקבות חיסון או תחלואה טבעית במחלה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;