ט"ו סיון התשפ"ד
21.06.2024
"הדבר הוא סכנה לכל הישוב כאן"

פרסום ראשון: גדולי ישראל מורים על תפלת רבים בחצות ליל שישי

בעקבות חילול השבת ההמוני שייגרם בשבת הקרובה בעקבות גמר האירווויזיון בת"א, יוצאים גדולי ישראל בקריאה לכלל שלומי אמוני ישראל, להתכנס בליל שישי הקרוב בבתי הכנסת ולזעוק מרה על חילולה וביזויה של שבת קודשנו בראש חוצות | ומה הוסיף ראש הישיבה על המכתב

פרסום ראשון: גדולי ישראל מורים על תפלת רבים בחצות ליל שישי
גדולי ישראל צילום: שוקי לרר / נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

שר התורה הגר"ח קנייבסקי וראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין מורים על תפלות רבים בחצות ליל יום שישי בעקבות חילול השבת ההמוני הצפוי להיגרם בשבת הקרובה בעיר תל אביב, במסגרת גמר תחרות השירה העולמית ה'אירוויזיון' המתקיים השנה בישראל.

מרנן ורבנן פונים לכלל הציבור בכל רחבי הארץ להתכנס בליל שישי בחצות הלילה, לסדר תפלה מיוחד בו יאמרו פרקי תהלים וסליחות וקבלת עול מלכות שמים.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי היוזמה החלה כאשר עלה הגאון רבי חיים פיינשטיין ראש ישיבות 'עטרת שלמה', למעונם של הגר"ח קנייבסקי והגרי"ג אדלשטיין, והציע להם - להורות על תפלת רבים בהם יתפללו המוני בני ישראל בתחינה לרחמי שמים על חילולי השבת הנוראיים רח"ל. כשהוא עצמו מנסח את המכתב הנדיר, וראש הישיבה מוסיף בכתב ידו כי על הציבור גם להתחזק בשמירת כלל ענייני קדושת השבת, כשבוודאי שהדבר ישפיע גם על כלל הציבור, וזאת כפי המקובל בידו במסורת ממרן החזו"א זצ"ל.

במכתבם הנושא את הכותרת 'זעקת השבת' ומתפרסם לראשונה כאן ב'בחדרי חרדים', כותבים גדולי התורה, "הנה קמו מרשיעי ברית לחלל את שבת קדשינו ותפארתנו בפרהסיא גדולה ביד רמה ה"י, גם כופין על שומרי שבת רבים לעבוד ביום השבת ואין אתנו כח לעמוד כנגדם ולהפר עצתם, והדבר הוא סכנה לכל הישוב כאן בארה"ק, כדאיתא בשבת קי"ט ב' מקראי דירמי' י"ז, ומה בידינו לעשות".

אולם כוחנו בפה אומנות אבותינו, ועלינו לזעוק ולהריע ולהתחנן לפני הקב"ה להגן עלינו מפני כבוד השבת המחוללת, ושלא יפגע ח"ו זעקת השבת לא בשומרי השבת בפרט, שהם רוב מנין ובנין יושבי ארה"ק, וגם לא תבא רעה ח"ו, על כל הישוב בכלל, ועלינו לגלות דעתנו כי אין ידינו במעל הזה, ואנו מתנגדים לזה בכל דעתנו, ואנו חפצים בשבת, ומתענגים על מתנת השבת.

ולזאת נתכנס כולנו ברחבי ארה"ק בליל שישי פ' בהר הבעל"ט בחצות הלילה בשעת תגבורת הרחמים בבתי כנסיות ובבתי מדרשות לתפילה ואמירת סליחות ולבקשת רחמים ועל גבאי בתי הכנסת לפתוח שערי בתהכ"נ, והמון ישראל קדושים יתאספו להתחנן בסדר התפלה: תהלים, פר' י"ג כ' קכ"ג ק"ל קמ"ב, סליחות אזכרה אלוקים ואהמיה, קל מלך, תשר"ת ג"פ, ה' ה', קבלת עומ"ש, שמע ישראל פ"א, בשכמל"ו ג"פ, ה' הוא האלוקים ז"פ, מזמור שיר ליום השבת.

ובזכות תפלותינו אשר יתקבלו בשערי שמים נזכה לברכות השבת כי היא מקור הברכה לחיים וברכה וכל טוב וה' יערה רוח טהרה ממרום להשיב לב בנים על אבות, ואנו את שלנו נעשה וה' הטוב ישקיף ממעון קדשו ויברך את עמו ישראל ואת הארץ אשר נתן לנו, וכי אשמרה שבת קל ישמרנו.

וע"ז באעה"ח בכאב לכבוד התורה ולכבוד השבת. חיים קנייבסקי.

כשלמכתב זה מוסיף ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין:

ג"א מצטרף.

ראוי שכל א' וא' יתחזק בעניני שמירת שב"ק, ודאי שזה ישפיע על כל הציבור שישמרו שב"ק כראוי. ידוע לי מהחזו"א זללה"ה שאמר שכאשר בני תורה מתחזקים בשמירת שב"ק זה משפיע על כל הציבור שישמרו שב"ק כראוי י. גרשון אדלשטיין.

 

עצרת תפילה חילול שבת הגר''ח קנייבסקי הגרי''ג אדלשטיין הרב חיים פיינשטיין מכתב

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 30 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד