ט"ו סיון התשפ"ד
21.06.2024
מסע מרכז רבני אירופה לספרד

בשירת 'שלום עליכם' קידמו הילדים בברצלונה את פני הרבנים

משלחת של "מרכז רבני אירופה" יחד עם הגאון רבי אברהם יוסף קיימו השבוע מסע חיזוק בקרב הקהילות היהודיות בספרד ובגיברלטר. במסע שנמשך ארבעה ימים הופתעו הרבנים כאשר נערים בני מצווה מספרד סיפרו להם על ההחלטה ששינתה את אורח חייהם

בשירת 'שלום עליכם' קידמו הילדים בברצלונה את פני הרבנים
מסע "מרכז רבני אירופה" לחיזוק הקהילות היהודיות בספרד צילום: באדיבות המצלם

"כבוד הרבנים, אני רוצה בבקשה שתסתכלו על היד שלי", פנה הנער הצעיר אל הרבנים חברי משלחת "מרכז רבני אירופה" בשעה שנכנסו אל בית הקהילה היהודית במדריד. הנער הצעיר הרים את שרוול החולצה וחשף את ידו. הרבנים נעמדו, הביטו ביד החשופה והתרגשו. "כן", אמר הנער כאילו הוא קורא את מחשבות הנוכחים, "מאז שחזרתי ממסע הבר מצווה שערכתם לנו בארץ ישראל, אני והחברים הנוספים שהיו איתנו במסע  מקפידים כל יום להניח תפילין ולהתפלל".

היה זה אחד הרגעים המרגשים במסע חיזוק הקהילות היהודיות בספרד ובגיברלטר שקיימה השבוע משלחת מטעם "מרכז רבני אירופה" יחד עם הג"ר אברהם יוסף. במשלחת השתתפו הרב אריה גולדברג מנכ"ל "מרכז רבני אירופה", הרב יוסף ביינהקר סמנכ"ל 'המרכז' והרב אברהם אבא טורצקי מזכיר מועצת רבני אירופה.

במהלך המסע שנמשך ארבעה ימים והקיף שורה של קהילות יהודיות, הפתיעו נערים שהשתתפו בשנה שעברה במסע בר המצווה השנתי שעורך אגף 'מורשה' של 'מרכז רבני אירופה' ללמעלה מ-100 ילדים מרחבי אירופה, והגיעו יחד עם הוריהם להודות לאנשי 'המרכז' על המסע שהותיר בהם רושם רב. הילדים סיפרו על הקפדתם להניח בכל יום את התפילין שקיבלו במתנה מ'המרכז', הציגו את ידיהם ועליהם סימני רצועות התפילין ועוררו התרגשות רבה בקרב אנשי המשלחת.

את המסע התחילה המשלחת בביקור בבית הקהילה היהודית ובתלמוד התורה בברצלונה. עשרות ילדים הלומדים במקום, יחד עם ראשי ואנשי הקהילה היהודית הגיעו לקבל את פני חברי המשלחת. הילדים המקומיים הפתיעו וריגשו את חברי משלחת כאשר פצחו בשירת 'שלום עליכם' הנאמרת בליל שבת קודש. לאחר סיום השירה נעמדו עשרות הילדים בשורה וביקשו מהגר"א יוסף שיברך כל אחד מהם. כשעיניו דומעות מהתרגשות הוא בירך את הילדים. לאחר מכן קם ונשא דברים: "שמעתי על הקהילה ואורח חייה, אך אינה דומה שמיעה לראיה. יברך הקב"ה וישמור את כל מנהיגי הקהילה, אנשיה וכל יוצאי חלציהם שימשיכו לגדול בתורה ויראת שמים".

לאחר מכן יצאו אנשי המשלחת לביקור בקהילת "בית דוד" בראשה עומד הרב שמעון בר-חן. כמו כן  ביקרו בבית הכנסת העתיק בברצלונה שאינו פעיל ובמקווה בן מאות השנים הנמצא בו. הגר"א יוסף בדק ובחן במשך זמן ארוך את המקווה. בהמשך נפגשו חברי המשלחת גם עם שלוחי חב"ד בברצלונה בראשותו של הרב דוד ליברזון. במקום נערך ערב מיוחד של שו"ת בנושא הלכה ואמונה

ביום שני הגיעה המשלחת למדריד שם התקבלה על ידי רב העיר הרב משה בן דהאן והיתה אורחת של הקהילה היהודית המקומית. כאמור במהלך הביקור הם הופתעו בביקור של נערים שהשתתפו במסע הבר מצווה. במהלך הביקוןר ציינו הנערים כי הפעם הראשונה בה שמרו על קדושת השבת ולמדו על חשיבות הדבר, היתה במהלך מסע הבר מצווה ומאז הם מקפידים על שמירתה. שאלות שיש להם בנושא הם מפנים לרב המקומי שמדריך אותם.

ביום שלישי טסו אנשי המשלחת לגיברלטר שם התקבלו על ידי הרב המקומי הרב רון חסיד חבר מועצת רבני אירופה וראש הקהילה היהודית חיים לוי. חברי המשלחת ביקרו בכל מוסדות התורה והחינוך במקום והתרשמו מאוד מהפעילות היהודית הרבה. במהלך הביקור נשא הגר"א יוסף שיעור בכולל האברכים המקומי בהלכות "הטמנה בשבת". בשעות הצהריים נשא דרשה קצרה בפני ה'בעלי בתים' המקומיים בנושא "חשיבות של שילוב תורה עם עבודה".

את המסע חתמה המשלחת בביקור מיוחד בעיר סאוטה אשר ניתן להגיע אליה רק במעבורת. עם ירידתם המתין להם הרב המקומי הרב יעקב לוי שהביע הערכה למאמץ שעשו להגיע למקום. חברי המשלחת קיימו פגישה ממושכת עם המושל המקומי אשר הבטיח שיעשה את כל מה שביכולתו למען הקהילה היהודית ורווחתה.

בסיום המפגש עם המושל נפגשה המשלחת בעיר מרביה עם הרב מנחם עטאל והקהילה היהודית במקום.

יו"ר "מרכז רבני אירופה" הרב מנחם מרגולין אמר כי מדובר במסע שנועד לחזק את בני הקהילות באירופה, וכמוהו עושה 'המרכז' כמה פעמים בכל שנה, כדי לעמוד מקרוב אחר הצרכים של אנשי הקהילות היהודיות באירופה ולהשיב לשאלות השונות. "המשלחת מתקבלת בחום רב על ידי בני הקהילות וניכר הצמאון לחיזוק הזהות היהודית גם בקרב בני הדור הצעיר", ציין.

מנכ"ל המרכז הרב אריה גולדברג ציין כי למרות המאמץ הרב הנדרש לכך אנשי 'המרכז' נרתמים בכל פעם מחדש לקיום המסע, בהיותם מודעים לחיזוק הרב שהוא נותן לאנשי הקהילות.   

מרכז רבני אירופה הרב אברהם יוסף ברצלונה שלום עליכם

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד