1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

התרגשות: נחשף קברו של בעל ה'פרדס יוסף'

השגחה פרטית מופלאה: מגילוי המציבה המקורית מתברר תאריך הסתלקותו המדויק בתאריך ב' סיוון תש"ב • 'בחדרי חרדים' עם כל הפרטים של גילוי המצבה 

משה ויסברג, ט"ו אייר תשע"ט 20/05/2019 12:09

השגחה פרטית מופלאה קברו של בעל הפרדס יוסף בפולין קברו של בעל הפרדס יוסף בפולין צילום: באדיבות המצלם

התרגשות בעולם התורה והחסידות לאחר שנחשף בבית העלמין היהודי בלודז' שבפולין קברו של הגאון המופלא רבי יוסף פצנובסקי זצוק"ל בעל מחבר ספרי 'פרדס יוסף' על התורה, ומגדולי חסידי גור, שנפטר בגיטו וורשה בב' סיון תש"ב.

במרוצת השנים לא היה ידוע מקום קבורתו המדויק, לאחר ששמו לא הופיע במפה הרשמית של בית הקברות. אולם בחודשים האחרונים החלו בחיפושים אחר מקום קבורתו המשוער, ובס"ד התגלתה מצבתו לאחר מאמצים מרובים, ונעשו עבודת שיקום ראשוניות. כשמקווים בעתיד הקרוב להשלים את שיקום המציבה ואף להקים אהל על קברו.

קבוצת מתפללים שהיתה אמש בבית החיים בלודז' פגשה את מר בעריש (בוריס) וייניגער מהקהילה היהודית המקומית בלודז' שסיפר כי "בתקופה האחרונה חפשנו אחר קברים מסוימים שהיו מכוסים בצמחיה וענפים, ובהשגחה פרטית מופלאה, מצאו גם את קברו של ה'פרדס יוסף'. שהיה מכוסה לגמרי עם עפר וקוצים.

לדברי המתפללים "בדעתנו לשקם את המקום ואף להקים אוהל כראוי וכיאות לאותו גאון וצדיק, ולכך אנו מבקשים סיוע מהמוני שומעי לקחו וקרובי משפחתו".

בעל הפרדס יוסף מצאצאי ה'נתיבות המשפט', נולד בפולין ולמד אצל בן-דודו הגאון רבי יחיאל מיכל הכהן בעיר זאקראטשין. בספריו ציטט פעמים רבות מדברים שכתב בנערותו. לאחר נישואיו לבתו של רבי צבי הירש הלוי מלאסק התגורר בפאביניץ. הוא עסק בסחר בעצים, אך את עיקר זמנו הקדיש ללימוד תורה ולכתיבת ספריו.

בהקדמה לספרו פרדס יוסף על חומש בראשית כתב: "כל באי בצל קורתי וחנותי ראו זאת כי תמיד לא שקטתי ולא נחתי, רק הגיתי במצולות ים התלמוד. וכל הימים לרבות הלילה כי גם בלילה לא שכב ליבי. ויהי בבוקר והנה היא לאה-ליאות ויגיעות רבות".

הגה"ק רבי מנחם מנדל אלתר מפאביניץ הי"ד כתב עליו: "הנמצא כזה איש אשר הנהו טרוד על המחיה ועל הכלכלה ונמנה בין סוחרי ארץ. עם כל זאת יוסף הוא השליט ברוחו פי שניים, לקבוע עיתים לתורה ולחדש חידושים, לעשות ציצים ופרחים לתורה, ויגעת ומצאת תאמין".

חיבורו העיקרי הוא 'פרדס יוסף' על התורה, המכיל ליקוט רחב של פירושים, שאלות ותשובות וחידושים על סדר פרשיות התורה. הוא הביא לדפוס בלודז' ובפיטרקוב את הכרכים על החומשים בראשית, שמות וויקרא. אולם השואה האיומה מנעה ממנו להשלים את הדפסת הכרכים על חומש במדבר ודברים. ספר זה נהפך ליהות נכסי צאן ברזל בכל קהילות החסידים בעולם כולו. חיבורים רבים יצא בשנים האחרונות על שמו ואף זכה להעלות על שולחן מלכים.

בצוק העיתים הובא לגיטו לודז' שם המשיך בשקידתו המופלאה, עד שנפטר ארבעה ימים בלבד לאחר פטירת אשתו הרבנית מרת רוחמה ע"ה. יצוין כי מגילוי המציבה המקורית נודע גם תאריך פטירתו ביום ב' סיון, ולא בתאריך אחר שהיה ידוע עד כה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. סתירה בכתבה  

  מתרגש

 2. זיע"א, למדתי הרבה בספרו הנפלא  (ל”ת)

  אפשטיין חרדק

 3. פרדס יוסף  


 4. שימו לב לטעות אידישאית פולנית במצבה  

  רונן המעצבן

  • לא טעות 

   יוסף

 5. פרדס יוסף  


;