1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. ערוץ הכנסת

חוטובלי: "חייבים אישה בוועדה למינוי דיינים"

המאבק הבא? ח"כ חוטובלי מהליכוד, בגיבוי ארגוני הנשים, דוחפות למינוי נשים בוועדה למינוי דיינים ולחקיקה בנושא • כיצד יגיבו המפלגות החרדיות?
שרי רוט, בחדרי חרדיםכ' אדר תשע"ב 14/03/2012 23:25

נשיא המדינה מעניק את תעודת המינוי לדיין בן מנחם דיינים חדשים אצל הנשיא

הוועדה לקידום מעמד האישה, בראשות ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד, דנה היום (ד) בעובדת היעדר אשה בהרכב הוועדה למינוי דיינים.

"הגשנו הצעת חוק לייצוג הולם לנשים בוועדה למינוי דיינים", אמרה ח"כ חוטובולי, והוסיפה: "היו שנים בהן כיהנה אישה בוועדה. נשים יכולות להשפיע על אופי הדיינים הנבחרים, ולכן חייבת להיות שם אישה. אם לא נצליח להוציא את הערמונים מהאש באמצעים חקיקתיים, נעשה זאת בדרכים אחרות. גם הרב ניסים זאב מסכים שאין מניעה עקרונית למנות אשה לוועדה למינוי דיינים".

ח"כ ניסים זאב מש"ס השיב לה: "אין מקום לעכב את מינוי הדיינים שממתינים כבר חודשים רבים. אם לשכת עוה"ד היו בוחרים אישה, אז הייתה אישה בוועדה. מה אני אעשה שהם בחרו שני גברים? אני מציע שהוועדה תמליץ שמכאן ולהבא נדאג לבחור נשים, אבל המערכת לא מתפקדת והעגונות זועקות. לא צריך להתעקש על אישה עכשיו בכל מחיר. אם אין אישה בוועדה, אז היא לא אמינה? גם אני זאב בודד בוועדה הזו, ולא מרגיש פגוע".

רובין שיימס, מנכ"ל קואליציית עיקר: "כיום יש בוועדה שריון ל-4 גברים – שני דיינים ושני הרבנים הראשיים יהיו תמיד גברים. לכן חייבים לשריין מקום לפחות לשתי נשים". ח"כ ניסים זאב: "שריון זה משהו מכוון, זדוני. כאן במקרה נבחרו גברים". רובין שיימס: "אין נשים דיינים. לכן הוועדה למינוי דיינים זה המקום היחיד שיכול להיות לנשים קול והשפעה".

ח"כ אורי אורבך הצטרף לח"כ חוטובלי באמרו כי הוא "לא מבין את השאלה למה צריך נשים בוועדה. העובדה שאין נשים בוועדה היא לא טבעית. אפשר להסכים שמהפעם הבאה יהיו חצי מחברות הוועדה נשים, והפעם נסתפק רק בשתיים".

חנה קהת, מנכ"ל 'קולך', אמרה: "יש כאן התעלמות ממציאות מאד עגומה של נשים בבתי הדין. תפקוד בתי הדין לקוי ויש סחבת. המאבק הוא על מקומן של נשים שייצגו אינטרסים של נשים במקום הכי מדכא. פגשתי נשים שרבנים נמנעו מלכנס ישיבות כדי לא להגיע לכפיית גט. יש שני מועמדים לבית הדין הגדול שעדיף שלא ייבחרו כי הפסיקות שלהם איומות. עדיף שלא יהיו מינויים בכלל ושנשים לא תיפולנה לידיים שלהם, שיקברו אותן חיים. אלה מועמדים מסוכנים לנשים".

ד"ר פרץ סגל, ראש תחום יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים אמרה: "מטרת העתירה לבג"ץ של 'אמונה' וגם מטרת הצעת החוק לתיקון חוק הדיינים היא להביא למנגנון שיביא לבחירת אישה. בית המשפט העליון קבע כבר שביטול מינוי בדיעבד אפשרי אם הוא עומד למול ייצוג הולם. מדוע שהכנסת עצמה לא תאמר שמכיוון שנפגע עיקרון הייצוג ההולם היא מבטלת את המינויים שלה לוועדה ותדאג לבחור אישה כנציגת הכנסת?"

עו"ד בת שבע שרמן, מארגון 'יד לאישה', הוסיפה ואמרה: "גם ראש הממשלה יכול למנות שרה מטעמו, אבל הוא קיבל את הטענה שמדובר בפגיעה בסטאטוס קוו. אם ח"כ ניסים זאב אומר שאין מניעה שאישה תשב בוועדה, אז שש"ס תסיר את הטענה שזה פוגע בסטאטוס קוו".

יו"ר הוועדה ציפי חוטובלי הודיעה כי תגיש בקשה הצהרתית ותציג את מועמדותה להיות נציגת הכנסת בוועדה למינוי דיינים. "בקרוב נתכנס עם יו"ר הקואליציה, בהשתתפות ח"כ אורי אורבך וננסה להגיע להבנות עם ש"ס. אם העניין לא ייפתר בהסכמה, נפעיל לחץ קואליציוני. אין כאן לא הפרת סטאטוס קוו ולא בעיה הלכתית אלא בעיה פוליטית בלבד".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. כבר חזו גדולי ישראל כי המסרוחניקים גרועים מהחילונים..  (ל”ת)

    י.

    • והבני תויירא המגולחים והבלוריות גרועים כנגד כולם (ל”ת)


  2. אם מותר לתבוע שופט עליון דתי, ושופט עליון מזרחי  

    ירושלמי

;