1. עמוד הבית
  2. VOD
  3. ארכיון

ליצמן נאום חייו

ליצמן נאום חייו
דוד קורן , בחדרי חרדים , י"ב תמוז תש"ע 24/06/2010 13:15

נרדם. יעקב ליצמן. צילום: קו עיתונות דתית מתוך פרוטוקול הכנסת


אני רוצה לדבר על הנושא של "עמנואל". יש יישוב מעבר לקו הירוק, יש שם קהילה מכובדת מאוד של חסידי סלונים, והאדמו"ר מסלונים דואג מאוד לעדתו, ויש להעריך אותו. השופט בבג"ץ אמר: האזרח ההוא מרחוב סלנט. ברוב בושה אפילו – האדמו"ר, מנהיג של אלפי חסידים. בלי בושה? מה זה "האזרח ההוא", אפשר בנימוס. מה שאני לא חושב על השופט, אבל אני אומר "שופט", אני לא אומר "האזרח ההוא" שישב שם באיזה דיון, עם כל הכבוד.

יותר מזה, הוא אומר בפסיקה של בית משפט על הרב, הוא אומר: חלחלה אחזה בו – השופט – ששמעו לרב. חלחלה. מחבלים זה לא חלחלה. חלחלה ששומעים, אוי ואבוי, לאדמו"ר.

יעקב כץ (האיחוד הלאומי):

הוא התכוון כלכלה.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

עכשיו אני רוצה לספר לכם באיזה אבסורד אנחנו נמצאים. במגמה הזאת של "עמנואל", של החסידים, 30% הן בנות עדות המזרח- - -

שי חרמש (קדימה):

זה הקווטה.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

לא, שום קווטה לא. היה תקנון, מי שחתם על התקנון, קיבלו אותו. 30% – תקשיב עד הסוף לאיזה אבסורד הגענו – האשימו אותם בגזענות. בא בית משפט, הוא קבע דיון ביום ראשון לעצור תשע נשים לבית סוהר על עוון גזענות. אבל מה לעשות ששש מתוך תשע הן ספרדיות. איזה גזענות יש כאן? על מה הוא מדבר? פשוט טמטום.

שי חרמש (קדימה):

הוא עצר אותן על ביזיון בית המשפט.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

איזה גזענות יש שמתוך תשע נשים שהוא הולך לעצור ביום ראשון שישה מעדות המזרח.

יעקב כץ (האיחוד הלאומי):

שש. שש.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

שש.

שי חרמש (קדימה):

הוא עצר אותן על בזיון בית המשפט, לא על גזענות.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

בושה וכלימה לשופט הזה. הוא לא מפחד. הוא הולך ליועץ משפטי, הוא רוצה לסתום פיות, הוא רוצה לסתום. הוא הולך להתלונן נגדנו. למה? אם צריך לבוא למישהו, להעמיד אותו לדין על בזיון בית המשפט זה השופט, הוא ביזה את בית המשפט העליון.

דליה איציק (קדימה):

זה הבן של הרב יוסף.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

50% מהציבור בסקר חושבים שהציבור החרדי צודק בזה, ואנחנו לא חשודים שאנחנו אהודים כאן. רבותי, צריך לתת חשבון נפש. בא השופט עם הראש בקיר, לא רוצה – אתה יודע מה, כל נושא הדיון לא התחיל על ההורים בכלל, הכניסו אותם בדלת האחורית פתאום.

ואני אומר לכם, רבותי, הגיע זמן לגמור את העניין הזה. הגיע הזמן לגמור ואפשר לגמור. נפגשנו עם ראש הממשלה, ביקשנו. ראש הממשלה אומר, הוא שומע לבית משפט, נכון, הוא אמר את זה שצריך לקיים, אבל יש דרכים שאפשר להגיע להסכמה.

אני חושב – אני אגיד לכם דבר שקשה לי גם להוציא את זה, אבל אני אגיד את זה. אתם יודעים כמה ביקורת היתה לי על השופט אהרון ברק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו:

על השופט?

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

אהרון ברק. מה הוא לא עושה, הציבור החרדי נורא כעס עליו. אם השופט אהרון ברק היה יושב על התיק הזה, זה לא היה מגיע לזה. אני אומר לכם את זה. הוא היה חכם, הוא ידע איך להתמודד עם דברים כאלו, ולא להיכנס לכל הדברים והשטויות האלה.

הגענו לאבסורד שכל העולם מסתכל עלינו, שעוצרים אנשים כרגע, 50 איש, או 40-30 איש, כמה שיושבים בבית סוהר, שרוצים לחנך את הילדים שלהם. שום עבר לא. לא גנבו, לא סמים, לא אנסו – שום דבר לא. על זה אנחנו הולכים לשלוח עכשיו גם את הנשים? שמישהו כאן באולם הזה יגיד לי שהשופט צודק. כולם שותקים.

היו"ר דני דנון:

נא לסיים.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

אני מסיים, אדוני. תיתן לי עוד דקה וחצי, תסלח לי.

עכשיו אני רוצה שתבינו דבר אחד. כל הנושא הזה זה לא גזענות, וכל הנושא הזה אך ורק על תקנון. אני מכיר את ההורים של הילדים, אשתי לבד למדה בבית ספר "בית יעקב" בבית ישראל, הבת שלי למדה. לפחות 50% בנות מעדות המזרח. יש יותר בנות מעדות המזרח בחינוך העצמאי מכל המעיין התורני ביחד של ש"ס. מאשימים אותנו בגזענות? איפה גזענות? שטויות והבלים.

דליה איציק (קדימה):

זה כי אין להם בתי ספר, הרב ליצמן.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

בסדר. ולכן זה הכי כבוד לשבת היום בבית סוהר ולבוא ולהגיד: על חינוך, על שמירת החינוך, על יסודות.

וברשותך, אדוני, אני מסיים. אני רוצה לצטט מכתב של כבוד קדושת האדמו"ר מסלונים, הוא המנהיג של החסידים שיושבים בבית כלא, שהוא כתב היום. הוא אמר - -

היו"ר דני דנון:

למי הוא כתב את המכתב?

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

לחסידים שלו.

- - "לקהל עדתנו אהובים ויקרים, ה' עליהם יחיו, חזקו ויאמץ לבבכם כל המייחלים לה'". אני לא אומר כל מילה. "וזאת למודעי, כי אילו הייתי חושב, ששופטי בית המשפט מאמינים במה שהם אומרים, שבית הספר בעמנואל יסודו באפליה גזענית, נראה לי שהייתי נוהג אחרת."

הוא אומר: זאת פשוט מלחמה בין אמונה לכפירה, כוחות הטומאה של הסטרא אחרא. הוא אומר ש- - -

חיים אורון (מרצ):

למה את לוקח את זה לשם? זה- - -

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

כי אני מאמין בכל מילה שהוא אמר. השופט הזה רוצה להכריח את הילדים בחינוך, הוא רוצה להכריח אותם בחינוך, לא מה שהם, מה שההורים רוצים.

היו"ר דני דנון:

תודה רבה.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן:

תודה.

היו"ר דני דנון:

תודה רבה, חבר הכנסת ליצמן.

חיים אורון (מרצ):

- - -זה האינטרס שלנו, בחייך? אל תיקח את זה לשם- - -

כבר עולה וידאו

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.