1. עמוד הבית
  2. עסקים ונדל"ן
  3. צרכנות

הרבנות מצטרפת לרפורמת הקורנפלקס עם כשרות ביבוא מקביל

נפתרה המחלוקת עם הרבנות הראשית שעיכבה יבוא מקביל של מוצרים עם אישור כשרות עד כה השתמשו יבואנים מקוריים בכשרות כחסם יבוא מקביל וטירפדו את הרפורמה
Print אורה קורן, TheMarker , ט"ז אייר תשע"ח 01/05/2018 08:06

הדס פרוש, פלאש 90 צילום: הדס פרוש, פלאש 90נפתרה המחלוקת עם הרבנות שעיכבה את הביצוע המלא של רפורמת הקורנפלקס במוצרים מיובאים עם אישור כשרות. היום (ג') יחל ניסוי המאפשר מתן כשרות לרשימת מוצרים המיובאים מחו"ל ביבוא מקביל, שלא על ידי היבואן הרשמי, באישור הרבנות הראשית. בחודשים האחרונים הוסדר הפיקוח הכשרותי על פי דרישות הרבנות הראשית.

נוהל יבוא מקביל בכשרות הרבנות הראשית ייכנס לתוקף מחר, לאחר שמנכ"ל הרבנות הראשית, הרב משה דגן, ונציגי משרד האוצר הגיעו להסכמות בדבר מסגרת הפיילוט והמשאבים שיוקצו לטובתו. זאת לאחר דיונים של הצוותים המקצועיים שפעלו בהתאם למדיניות שהתווה הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו.

במסגרת הפיילוט יוכלו יבואנים מקבילים לקבל אישורי כשרות על מגוון מוצרי מזון המיובאים מחו"ל ועומדים בתנאים שנקבעו, במטרה ליצור תחרות הוגנת שתוזיל את מחירי המוצרים עבור צרכני המזון הכשר ותפתח את האפשרות ליבואנים נוספים ליבא מוצרים כשרים, שיובאו עד כה רק על ידי יבואנים רשמיים. כך יתאפשר לצרכן לקבל מגוון רחב וזול יותר של מוצרי מזון מיובאים בכשרות של הרבנות הראשית.

במהלך תקופת הפיילוט שתימשך כשנה, ייבחנו השלכות היבוא המקביל והיקפו כדי לאפשר לצדדים לבחון ולהיערך באופן סופי לגיבוש הסדרת היבוא המקביל הכשר, תוך מתן התייחסות להיבטים הכשרותיים הנדרשים להפעלת 'רפורמת הקורנפלקס' במתכונת מלאה ועבור כל המוצרים.

במסגרת התהליך הראשוני של רפורמת הקורנפלקס, שהוצגה ב-2016, ניתן מענה להיבטים הבריאותיים, אך לא ניתנה התייחסות להיבטים הכשרותיים הטמונים ביבוא מזון מחו"ל. בעקבות כך פתחה הרבנות הראשית במגעים והגיעה להסכמות עם משרדי הממשלה על פיילוט ניסיוני לאישור יבוא מקביל של מזון כשר, העומד בנהלי הכשרות של הרבנות הראשית, כדי להוזיל עבור צרכני הכשרות את יוקר המחיה.

היום הופץ על ידי הרבנות הראשית נוהל המסדיר את היבוא המקביל, ומעתה ניתן ליבא לארץ - גם ביבוא מקביל - מזון כשר באישור הרבנות הראשית לישראל. מתווה הפיילוט כולל מוצרים שיוצרו במפעל עם השגחה שנתית כללית שניתנה למפעל בחו"ל.

במקביל לפיילוט הוחלט כי משרד האוצר והרבנות הראשית יפעלו לתיקוני החקיקה הנדרשים לצורך מתן סמכויות אכיפה ובין היתר סנקציות ועיצומים כספיים שיוטלו על יבואנים שיפרו את הנהלים. נוהל היבוא המקביל והמסמכים שנדרש היבואן להגיש מפורסמים באתר הרבנות הראשית לישראל.

מנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן מסר אמר כי "הרבנות הראשית לישראל שמחה להיות שותפה במאמצי המדינה בהוזלת יוקר המחיה גם לצרכנים שומרי הכשרות, במקביל למאמציה הכנים להגן על הצרכן מפני הונאות כשרותיות ולוודא כי אכן הצרכן מקבל אוכל כשר כפי שציפה".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.