1. עמוד הבית
 2. עסקים ונדל"ן
 3. נדל"ן

זעם חרדי: אלפי דירות יאושרו השבוע - אך לא ביישובים החרדים

המינהל האזרחי צפוי לאשר ביום שני אלפי יח"ד ביו"ש, אבל אף דירה ביישובים החרדים • ר"ע ביתר: "מצוקת הדיור החרדית זועקת לשמיים, אבל דוחים אותנו בתירוצי סרק" • הוא פונה לנציגות החרדית: "אף אחד לא יודע איזו ממשלה תקום. חובה ללחוץ על נתניהו בעניין" • פרסום ראשון

ארי קלמן, ו' תשרי תש"פ 05/10/2019 22:26

"חובה ללחוץ על נתניהו בעניין" יחידות דיור בבנייה. אילוסטרציה יחידות דיור בבנייה. אילוסטרציה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מועצת התכנון העליונה (מת"ע) במינהל האזרחי ביהודה ושומרון, צפויה להתכנס ביום שני השבוע, כאשר על סדר יומה אישור אלפי יח"ד חדשות ברחבי יהודה ושומרון. ואולם, במפתיע – החרדים הודרו מרשימת היישובים שעל סדר יומה של הוועדה, למרות שהם כ-40% מתושבי יו"ש.

כידוע, זעקת מצוקת הדיור במגזר החרדי עולה עד לשמיים. עשרות אלפי זוגות מתגוררים במחסנים, ועשרות אלפים רבים משוועים לפיתרון דיור רחב היקף, שכרגע אינו באופק, כאשר ערים הנמצאות מחוץ לקו הירוק לוקות בכפליים וצריכות לעבור מסלול ארוך של קשיים, ואף לאחר אישור תכניות בינוי יש להמתין לחלון הזדמנויות פוליטי ומדיני.

כך למשל, בביתר עילית ממתינים לאישור כ-1,300 יח"ד, שהדיון בהם נדחה שוב ושוב בתירוצים שונים, וגם הפעם אינו צפוי לעלות על שולחנה של הוועדה בדיון הקרוב. הדיונים הללו אינם קבועים והם נקבעים בהתאם להוראות מדיניות.
לדברי רה"ע ביתר מאיר רובינשטיין, "תכניות אלו הונחו זה מכבר על שולחן הוועדה במינהל האזרחי וממתינות לדיון בעניינן, בכפוף לרצונם הטוב של הגורמים הממונים".

"מדובר בתכניות מוכנות לחלוטין - מלבד אישור בודד של קמ"ט תחבורה, דבר שאינו עילה למניעת דיון ואישור בכפוף להצגת אישור זה. בידינו דוגמאות רבות לאישור תכניות שונות בכפוף להתנייה להשלמת האישור בהמשך, כולל לביתר עילית עצמה. אין שום סיבה עניינית לעיכוב הדיון בתכניות הללו".

נוכח המצב, פנה רובינשטיין לנציגות החרדית בכנסת – שר הפנים אריה דרעי, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן וסגן שר החינוך מאיר פרוש, וביקש מהם להתערב בדחיפות במצב: "למותר להסביר את המצב הפוליטי העכשווי וחוסר הוודאות להמשך, ולכן לא ניתן להמתין לישיבת הועדה הבאה. זוהי התכנית המוכנה האחרונה של ביתר כיום, ולא יעלה על הדעת כי כל הרשויות באזור תקבלנה, מלבד העיר החרדית הגדולה".

לדבריו, "חובה שהנציגים החרדים יבהירו לראש הממשלה נתניהו את חומרת הדרת החרדים מסבב אישורי הבנייה הנוכחיים. לא יעלה על הדעת לאשר אלפי יח"ד ביו"ש ולהדיר את החרדים כליל".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. דווקא מצויין ככה נמשיך להשתלט על שכונות "מתחרדות"  (ל”ת)

  חיים

 2. חבל שהצבעתי גימל  (ל”ת)

  גבירץ

  • זה לא יעזור 

   בוזגלו

 3. יש מישהו שזוכר  

  הורה מוטרד

  • חמוץ... 


 4. למה צריך אישור? ללמוד מהערבים.  

  שריר