1. עמוד הבית
 2. יהדות
 3. הלכה

החתן התחייב בכתובה על 6 מיליון לירות, כמה שילם לגרושתו

חתן חתם בכתובה על שישה מיליון לירות, אולם כעבור 40 שנו נישואין, הזוג פירק את החבילה וכעת עלתה השאלה, האם עליו לשלם לגרושתו ששה מיליון שקלים? בית הדין החליט לפסוק סכום פשרה, אולם האישה ערערה עליו לבית הדיון הגדול, שם האמירו את הסכום לכפול 

אלי שלזינגר, כ"ט כסלו תש"פ 27/12/2019 07:31

האישה ערערה על הפשרה עריכת כתובה. אילוסטרציה עריכת כתובה. אילוסטרציה צילום: Fotolia

חתן צעיר התחייב בכתובה על שישה מיליון לירות. כעבור ארבעים שנה בני הזוג התגרשו והבעל חויב בתשלום הכתובה. כמה שקלים עליו לשלם?

בית הדין הרבני האזורי ובית הדין הגדול לערעורים נדרשו לקבוע האם עליו לשלם 600 שקלים או ששה מיליון שקלים וכתבו על כך שורה של פסקי דין הסוקרים בהרחבה את נושאי ההצמדה, שינויי המטבע וסכום מופרז בכתובה.

בני הזוג נישאו בשנת 1979. מתחת לחופה נקב החתן בסכום של שישה מיליון לירות, שהיה באותם הימים סכום סנסציוני של הון עתק. כעבור ארבעים שנה בני הזוג התגרשו והבעל חויב בכתובה.

בית הדין הרבני האזורי נדרש להכריע בסכום הכתובה. הבעל ופרקליטיו טענו כי תרגום ששה מיליון לירות לשקלים חדשים הוא 600 שקלים וכי לא כתוב בהצמדה למדד או לשער כלשהו. האישה ופרקליטיה הגישו תחשיב כי ששה מיליון לירות בתרגום לשקלים חדשים והצמדה מלאה למדד המחירים מגיעים לסכום של ששה מיליון שקלים.

אב בית הדין האזורי הרב יצחק אושינסקי כתב ספר בשם "אורות המשפט" ובו חקר לעומק את נושא הצמדת הכתובה בהלכה וסקר את השיטות השונות בין הפוסקים השוללים הצמדה והמחייבים הצמדה. בסופו של דבר הוא המליץ בספרו על עריכת פשרה בין הצמדה מלאה לאי הצמדה. כך גם החליט בית הדין הרבני האזורי בראשותו של הרב אושינסקי על פשרה הוגנת לדעתו ונקב בסכום של 150 אלף שקלים. על כך ערערה האישה לבית הדין הרבני הגדול.

באי כוח האישה טענו כי הם מקבלים את עיקרון הפשרה בין שיטות הפוסקים בשל הצמדה או אי הצמדה, אשר על כן פשרה בין 600 שקלים לששה מיליון שקלים אמורה להיות שלושה מיליון שקלים ולא 150 אלף שקלים.

חברי בית הדין הרבני הגדול הרב אהרון כץ, הרב שלמה שפירא והרב ציון לוז-אילוז נדרשו לערעור וכתבו פסקי דין נפרדים הכוללים עשרות עמודים ומאות מקורות הלכתיים. הדיינים התייחסו הן לנושא ההצמדה והן לכוונות החתן בדמי הכתובה, והוחלט על שדרוג הפשרה של בית הדין הרבני האזורי והאיזון ביניהם.

בסופו של דבר החליט בית הדין הרבני הגדול על שדרוג הפשרה בין בית הדין הרבני האזורי. לא 600 שקלים כדרישת הבעל, לא 6 מיליון שקלים כדרישת האישה וגם לא 150 אלף שקלים. בפסק הדין נכתב: "הערעור מתקבל חלקית. הבעל ישלם לאישה סך 360 אלף שקלים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. בושה בכתובה היה כתוב לירות שייתן לירות  (ל”ת)

  חוסר צדק משווע

  • והאישה תקנה במכולת שלך עם לירות? (ל”ת)

   חח

 2. גם ערך האשה ירד עם השנים. היא זקנה ולא שווא כלום  (ל”ת)

  צדק צדק תרדוף

  • בטח רווק (ל”ת)


;