1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. פלילים

המעצרים בשובו בנים: הרב ברלנד יובא לביהמ"ש. המשטרה נערכת

תוך התפרעויות קשות, המשטרה עצרה לפנות בוקר את הרב ברלנד, אשתו ומקורבים נוספים | המעצר הגיע לאחר חקירה של המשטרה - בחשד לניצול חולים ובני משפחותיהם וכן עבירות כלכליות הלבנת הון והשמטת הכנסות של מאות מיליוני שקלים | חלקם יובאו לביהמ"ש בצהריים

אלי שלזינגר, י"ד שבט תש"פ 09/02/2020 07:18

נגבו מעל 200 עדויות מקורבנות • צפו הרב ברלנד הרב ברלנד צילום: דוד כהן, פלאש 90

הרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת 'שובו בנים' נעצר לפנות בוקר (ראשון) יחד עם רעייתו, בתום חקירה של צח"מ של מרחב ציון בירושלים, בחשד לעבירות של ניצול חולים ובני משפחותיהם וכן עבירות כלכליות הלבנת הון והשמטת הכנסות של מאות מיליוני שקלים.

במהלך המעצר, בשעה 5:00 לפנות בוקר, תלמידי 'שובו בנים' יידו אבנים וחפצים שונים לעבר השוטרים כדי למנוע את המעצר ושני שוטרים נפצעו. 

אחד מגבאי הרב ברלנד שלא נעצר בפרשה, אומר ל'בחדרי' כי הטיפול בפרשה לא הוגן ולא הגון. "הציעו למשטרה שרב הקהילה יגיע להיחקר בכוחות עצמו, אך המשטרה העדיפה מעצר של רעש וצלצולים"

הרב ברלנד במעצר משטרתי שנערך בעבר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במהלך החודשים האחרונים מנהלת משטרת ישראל חקירה סמויה בחשד לעבירות עושק, קבלת דבר במרמה ועבירות מס חמורות שבוצעו עפ"י החשד לאורך מספר שנים ע"י החשודים.

עם התקדמות החקירה, הצליחו החוקרים לפענח את דפוס הפעולה של החשודים, שמתנהלים עפ"י החשד באופן הררכי, בו לכל אחד מהם תפקיד מוגדר, והכל תחת חסותו ושימוש בשמו של החשוד המרכזי (שנות ה 80).

החקירה התמקדה בשני מישורים עיקריים:

המישור הפלילי, איסוף ראיות ועדויות נגד החשודים, שפעלו עפ"י החשד תוך ניצול ציני ואכזרי של מאות אזרחים ובני משפחותיהם, שהיו ככל הנראה בשעתם הקשה ביותר, ודרשו מהם עשרות אלפי שקלים בעבור ברכות ומרפא.

המישור הכלכלי, בו הצליחו חוקרי המשטרה בשיתוף עם פקיד שומה חקירות ירושלים ברשות המיסים והמוסד לביטוח הלאומי, לחשוף תשתית לביצוע מגוון עבירות של הלבנת הון, השמטת הכנסות ועבירות מס בשווי מאות מיליוני שקלים, שעפ"י החשד הלבינו החשודים באמצעות שימוש בעשרות חשבונות בנק ששימשו להם כפלטפורמה.

סנ"צ דורון בן אמו, קצין אגף החקירות והמודיעין של מרחב ציון - על המעצר >>

מדובר בחקירה מורכבת ומסועפת, שהגיעה כאמור הבוקר לשלב הגלוי עם מעצרם של החשודים (שנות 20-80, ירושלים). במהלך המעצרים החלו מפרי סדר ליידות אבנים וחפצים לעבר השוטרים בניסיון למנוע את המעצרים, וכתוצאה מכך נפצעו 2 שוטרים.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי מדובר בחקירה מקיפה במהלכה נגבו מעל 200 עדויות מקורבנות ושני משפחותיהם שמסרו עדות במשטרה נגד הרב ברלנד, על כך ששילמו הון עתק, חלקם לקחו הלוואות, תמורת הבטחות שווא לריפוי מחלות ובהן גם סופניות.

באחת התלונות שהוגשו למשטרה, עלה החשד כי אדם שמת מוות קליני לאחר הבטחת הרב לריפוי - בני משפחתו דרשו לקבל חזרה את כספם. בתגובה נאמר להם שישלמו כסף נוסף והוא יירפא. לאחר שהחולה לא שרד ונפטר, פנו בשנית ודרשו לקבל את הכסף חזרה, אז נאמר להם "תביאו סכום נוסף, והוא יקום ראשון בתחיית המתים". כך נודע ל'בחדרי חרדים'.

כמו כן, במהלך פשיטת המשטרה, הוחרם רכב מסוג ג'יפ ריינג' רובר, שנרכש רק לאחרונה עבור הרב במסעותיו.

מהמשטרה נמסר כי, "אנו מתכוונים לפעול בכלל האמצעים העומדים לרשותנו, על מנת להגיע לזהויותיהם של הפורעים ולהביאם לדין בגין מעשיהם".

עוד נמסר מהמשטרה כי, "אנו קוראים לכל אדם שחש כי נפגע מדפוס פעולה דומה או מי מהחשודים לפנות בהקדם לתחנת המשטרה ולמסור עדותו". בהמשך היום יובאו מי מהחשודים לדיון בעניינם בבית משפט השלום בירושלים.

ההתפרעויות בעת המעצר. צילום: מחאת החרדים הקיצונים

חלק מהעצורים הבוקר, נעצרו כבר בחודש דצמבר, בהם גבאי הרב ובן משפחה, אחראי על מכירת ה"תרופות". ‏בפשיטת המשטרה נתפסו עשרות קופסאות עם "תרופות פלא" שהתבררו בבדיקות מעבדה ככדורי מנטוס וטיפות אנטיביוטיקה.

עו"ד שרון נהרי פרקליטו של החשוד המרכזי, אומר כי "החשד שמיוחס לרב ברלנד ואשתו פורסם כבר בתקשורת לאחרונה הן בוידאו והם בכתבות. הרב לא ברח ולא שיבש את החקירה למרות שהוא ואשתו היו מודעים לחקירה. המעצר הבוקר הזוי ואינו ראוי ויש לשחררם. הרב בן 82 נוטל תרופות ואשתו הרבנית בת 83. אין כל חשש שהם ישוחררו לביתו והחקירה תימשך".

יצוין כי אין זו פעם ראשונה שמנהיג הקהילה נעצר: בשנת 2013 נפתחה חקירה נגדו על ביצע עבירות חמורות כלפי נשים, אז נמלט מישראל ובמשך כמה שנים נמלט ממדינה למדינה בניסיון לחמוק מבקשת הסגרה של ישראל עד שנעצר בדרום אפריקה בשיתוף פעולה עם האינטרפול.

עם הסגרתו לישראל, הוגש נגדו כתב אישום חמור והוא הורשע במסגרת עסקת טיעון בשתי עבירות חמורות כלפי נשים מקהילתו וכן בעבירה של תקיפה. בנובמבר 2016 נגזרו עליו 18 חודשי מאסר, אולם כבר בחודש אפריל ועדת השחרורים החליטה על שחרורו ומאז שב להנהיג את קהילת שובו בנים.

צילום: קבוצת מחאת החרדים הקיצונים.

בשעות הצהרים לאחר השעה 13:00 יובא הרב ברלנד לדיון בעניינו בבית משפט השלום בירושלים. במשטרה נערכים בהתאם עם כוחות מתוגברים.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הרב ברלנד צדיק האמת  

  הרב אליעזר ברלנד צדיק האמת

  • לדעתי לא צדיק  (ל”ת)


  • חי בסרט!! 


  • למה לא השתמשה המשטרה בגז מדמיע ושוק חשמלי? האם הם מפחדים משובו בנים? (ל”ת)


 2. למה לכל הרוחות, ניהלו אחריו מרדף בכל העולם והביאו אותו לארץ?!  (ל”ת)

  יוסף

  • כנסו 


 3. הגיע הזמן  


 4. עד מתי יהיה זה לנו למוקש  (ל”ת)


 5. ברוך  


 6. איפה השוטרים בהפגנות של הפלג???  (ל”ת)


  • ואיפה השוטרים בהפגנות של הערבים? 


 7. שומו שמים  


  • אתה חסיד שוטה (ל”ת)

   יאיר

 8. הקב"ה רוצה לגלות את פני המשיח אין עוד הרבה זמן !!!!!!!!  (ל”ת)


 9. זה לא ניצול של חולים אם החולים הגיעו מרצונם החופשי וביקשו ברכה, אז היו צריכים לשלם ככה זה אצל הרבה רבנים.  


  • מקווה שתעשה חשבון נפש יום אחד 

   שלומי

  • כולם מכירים את ברלנד ושובו בנים כך שלא יעזור כל החארטות שאתה כותב פה (ל”ת)


  • ממש לא נכון 

   דניאל

  • ברלנד  

   חיים

 10. סוף סוף יש דבר אחד טוב שמשטרת ישראל עושה  (ל”ת)


 11. לא רב ולא צדיק  

  אחד שיודע

 12. צדיק צדיק צדיק  

  יהודי

  • כמה תמימים נופלים בפח של המאפייה הזאת (ל”ת)

   רשע רשע רשע

 13. טוב מאד. הגיע הזמן לחסל את הכת  (ל”ת)

  מחלב

 14. הייתי אצלו פעם ומיד זיהה בעיה  

  שריר

 15. לאות ההזדהות כולם חייבים דחוף לקפוץ בצמתים או לטוס לאומן  (ל”ת)

  מיכה

 16. חצופים מי שמדבר כנגד הצדיק. כנסו  

  חגי

 17. הרב הוא צדיק גדול  (ל”ת)


 18. יש את בעל ההפלאה , בעל המלבוש, בעל התניא ו....  

  ברסלב'ר

 19. כדאי שתדעו ש  

  יהודי

 20. אחים יקרים  

  אחי היקר

 21. שערוריה  

  הרב

 22. אתם פותחים את הפה שלכם בלי להכיר את האיש  

  נתנאל

  • חי בסרט 


  • ב"ה לא מכירים (ל”ת)

   דוד

;