1. עמוד הבית
  2. עסקים ונדל"ן
  3. כלכלה

התירוצים: כשמבקרי מס הכנסה הפתיעו בכפרים הערבים

 "אני לא רושם הכל – יש הרבה מס", תירוץ זה ותירוצים נוספים נשמעו במהלך מבצע ביקורות ניהול ספרים בנצרת והאזור

קובי עוזיאלי, כ"ה שבט תש"פ 20/02/2020 11:30

16 מתוך 56 נמצאו לקויים אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: pixabay

מבקרי מס הכנסה נתקלו בשורת תירוצים מפתיעים במהלך מבצע ביקורת ניהול ספרים שערכו בנצרת ובאזור. המבצע, שנערך על ידי פקיד שומה נצרת, התרכז בעסקים בענפי המסחר, המקצועות החופשיים ומתן השירותים בשפרעם, טמרה, נצרת, סכנין, עארבה, נוף הגליל, כפר יפיע, כפר כנא ועוד. לקראת הביקורות, ערכו המבקרים קניות ביקורת סמויות בבתי העסק, שנבדקו ביום המבצע.

בביקורת פיצרייה בכפר יפיע, בדיקת סרטי הקופה העלתה כי ישנם ביטולי עסקאות רבים. מבירור מעמיק התברר כי הפעולות בוטלו על ידי בעל העסק בגין תשלומים שהתקבלו. כאשר נשאל על כך בעל העסק, הפתיע את המבקרים עם הסברו: "אני אגיד לכם את האמת, אני לא רושם הכל - יש הרבה מס".

בביקורת אחרת, הגיעו המבקרים למשרד עורכי דין בנצרת, שם מצאו כי 11 צ'קים שונים על סך 40,250 שקלים לא נרשמו בספרים. בביקורת נוספת במשרד עורכי דין, הפעם בנוף הגליל, נמצא אי רישום בספרים של מספר צ'קים שהתקבלו במהלך החודש האחרון. בעל המשרד ענה בתגובה כי הוא "שכח" לרשום אותם. בעקבות הממצאים נחקר בעל המשרד והועבר להמשך טיפול במחלקת תביעות.

במשרד רו"ח, גם הוא בנוף הגליל, מצאו המבקרים כי ישנם תשלומים רבים ששולמו במזומן ולא נרשמו כראוי. הסברו של בעל העסק: "עוד לא התפניתי לרשום". בתירוץ דומה נתקלו המבקרים בעת ביקורת במכון יופי בשפרעם, שם השוו בין ספר ההזמנות לרישום בספרי העסק ומצאו אי רישום של תשלומים רבים. בעלת המקום הסבירה: "לא הספקתי לעדכן ספרים". 

במסגרת מבצע הביקורות נערכו 56 ביקורות ניהול ספרים, ונמצאו ליקויים ב-16 בתי עסק. פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;