1. עמוד הבית
  2. תיירות
  3. חדשות תיירות

צפו • צבת הים שבה לים הפתוח

צבת ים שחוותה פגיעת הדף, הגיעה למרפאת החיות ע"י מתנדבת שבה היום לים הפתוח בחוף מי עמי באשדוד לאחר שקבלה נוזלים ועברה טיפול מקיף • צפו בתיעוד

חני לוין, ג' תמוז תש"פ 25/06/2020 22:29

לאחר שחוותה פגיעת הדף שחרור צבת הים שחרור צבת הים צילום: רשות הטבע והגנים

צבת ים שבה לטבע הפתוח בחוף מי עמי באשדוד, לאחר שטופלה במרכז ההצלה לצבי ים של רשות הטבע והגנים. נמצאה בלב ים בחודש מאי האחרון, כשהיא תשושה וצפה על פני המים. היא נאספה בסירה שעברה במקום והועברה על ידי מתנדבת, להמשך טיפול במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים.

היא שהתה בטיפול נמרץ, קיבלה נוזלים ועברה בדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקת CT, לא נמצאו ממצאים חריגים, אך מניחים כי הצבה חוותה פגיעת הדף או פגיעה מכלי שיט שגרמה לה לצוף במצב של הלם. הצבה עברה לשיקום והשגחה בחצר הטיפולים ועם החלמתה היא שבה כאמור אתמול, לים ולטבע הפתוח.

שחרור צבת הים לחופשי בחוף באשדוד. קרדיט: רשות הטבע והגנים

ברשות הטבע והגנים מציינים כי ציפה והיפלטות בסערה לחופים הן תופעות נפוצות של צבי ים תשושים ופגועים המצויים בסכנה. ריאות תופסות נפח גדול מגוף הצב, והיות שהן מלאות באוויר, הן מציפות אותו. צב בריא ישקיע כוח וידחוף עצמו כלפי מטה באמצעות הגפיים כדי שיוכל לאכול מהקרקעית, ויעלה לנשום רק מידי פעם. בזמן סערה, צב בריא יצלול לעומק הים בו לא מרגישים את הגלים עד שהסערה תחלוף. צבים פגועים וחלשים לא יצליחו להשקיע את הכוח הדרוש בכדי לצלול לעומק ויצופו בים. בזמן סערה, הגלים הגבוהים יפלטו את הצבים החלשים והצפים אל החוף.

שחרור צבת הים לחופשי בחוף באשדוד. קרדיט: רשות הטבע והגנים

שחרור צבת הים לחופשי בחוף באשדוד. קרדיט: רשות הטבע והגנים

מלבד היות הציפה סימפטום לבעיה ראשונית, הציפה עצמה מהווה סכנה. צב שצף זמן רב עלול לסבול מפגיעות כתוצאה מחשיפה ארוכה לשמש, ונמצא בסיכון גבוה לפגיעה מכלי שייט. כמו כן, צב שצף זמן רב לא יצליח לאכול מהקרקעית, ובלית ברירה יאכל את מה שצף על פני המים – כולל שקיות ופסולת פלסטיק.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;