1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. ערוץ הכנסת

בקרוב בישראל? יוזמה לחקיקת חוק 'יום עבודה מהבית'

שני ח"כים מ'כחול לבן' יוזמי הצעת חוק מהפכנית שכבר קיימת העולם וחוסכת מאות מיליוני שקלים בשנה. על פי ההצעה, לפחות יום אחד בשבוע יהיה 'יום עבודה מהבית'. היתרונות הן רבות. כולל מבחינת העומס בכבישים וזיהום האוויר הנובע מכלי הרכב

קובי בורנשטיין, ח' תמוז תש"פ 30/06/2020 23:54
תגיות:

חיסכון של 850 מיליון ש"ח בשנה ח"כ רם שפע נואם במליאה ח"כ רם שפע נואם במליאה צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מיקי חיימוביץ' וח"כ רם שפע, יו"ר ועדת החינוך, הניחו היום (שלישי) יחד על שולחן הכנסת הצעת חוק בנושא, כתיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה. "איך מוציאים לפועל את רעיון העבודה מרחוק, שעל פי הערכות יחסוך למשק 850 מיליון שקלים בשנה? מספר חברות פרטיות החלו כבר לעבוד בצורה הזאת ונבקש מנציגי משרדי הממשלה השונים התייחסות לקידום היוזמה במגזר הציבורי והפרטי", אמרה יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מיקי חיימוביץ' בדיון שיזם ח"כ רם שפע. "בדיון הקודם נחשפנו לתועלות הרבות שבעבודה מרחוק - פחות כלי רכב על הכביש, פחות זיהום אוויר, יותר זמן פנוי לעובדים, תפוקות גדולות יותר מצד העובדים, חיסכון כלכלי למעסיקים".

ח"כ רם שפע אמר "נסתכל על משבר הקורונה ונהפוך אותו להזדמנות. בהרבה משרדי ממשלה יש בשלות לעבודה מרחוק, וזה אחד הדברים הגדולים הבאים. צריך להיות זהירים – לשמור על העובדים, יש אתגרים בעניין המדידה. זו מהפכה בתפיסת העבודה. להיות עוד שעה, לפעמים עוד 3 שעות ביום בבית, יגביר את שמחת החיים וזה הכי חשוב".

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן הוסיף על דבריו כי "אנו שמחים להצטרף ליוזמה של מיקי ורם. אנו רוצים, בדיאלוג, לרתום את הרשויות המקומיות. זו תהיה בשורה. יש פקידים במשרדים ויש עובדי שטח, ולכן ברור שצריך התאמות, לפי התפקיד. ההיענות אדירה. למעלה מ-850 מנהלים ביקשו שהמהלך יתרחש. ברור לנו שיש עובדים שיום עבודה מהבית, לא רק שאינו מצריך פיקוח עליהם, אלא שהוא יותר אפקטיבי. זה יום מתוכנן, שהעובד מגדיר לעצמו משימות, ומגיע להישגים יותר גבוהים".

מיכל לזרוביץ, נציבות שירות המדינה ציינה כי "מבחינת תרבות ארגונית אנחנו עוד לא שם, גם כשניתנים כלים כמו מסמכים ומדריכים". יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ': "החסם הוא ברמה של מנכ"לים או מנהלי מחלקות?" לזרוביץ: "זה משתנה. יש משרדי שהמנכ"ל פחות מרגיש בנוח להרשות לעבוד מרחוק. לפעמים זה סמנכ"ל משאבי אנוש. כשנחזור לנוהל שגרה, נפעיל תוכנית הטמעה והדרכה".

נוי סופר, אגף השכר באוצר: "הקמנו צוות עם נציבות שירות המדינה שהתחיל לבחון. אנחנו רוצים לאמץ את המודל של שירות המדינה גם לחברות ממשלתיות וגופי סמך, בהתאמות. חשוב לראות מה הפריון, ולכן צריך מדדים, צריך להחליט איך מדווחים. כמה דברים מטרידים כי במגזר הציבורי העבודה לא תמיד מדידה. אי אפשר לדעת אם הפריון שופר. לא רוצים שזה יהפוך לזכויות עובד, אלא שיהיה כלי ניהולי".

יו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס: "אין סיבה שלא יעבדו יותר מהבית. זה חיסכון בכלי רכב, בצריכת חשמל. לא לחכות שיתחילו לבנות תוכנית. במיידי. יש בתוך השלטון המקומי כאלה שיצטרכו לעבור רגולציה. אנו ערוכים. זה הכי נכון. הרבה יותר יעיל. ממה שבדקנו הגענו לתפוקה כמעט כפולה".

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי חיימוביץ: "משרד הפנים ונציבות שירות המדינה יכולים להוביל החלטת ממשלה לעודד עבודה מהבית, לפחות ליום בשבוע. הוועדה תיזום קשר עם המועצות האזורית בכוונה לברר כמה הן ערוכות ומעוניינות להחיל זאת גם אצלן. ח"כ רם שפע ואני נמשיך לקדם את הצעת החוק, לטובת המשק, הגנת הסביבה ואיכות חיי הפרט".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. ידיעה ריקה מתוכן - כותרת שנמתחה וצרכה שטח לחינם  

    עמי שחר

;