1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

הרכבת של הולנד תפצה: 54 אירו על כל יהודי שנספה בשואה

כמה שווים חיים של יהודי? חברת הרכבות הלאומית של הולנד הכירה בחלקה בשליחת 102 אלף יהודים אל הירצחם הי"ד, אך קבעה תג מחיר משפיל: רק 5.6 מיליון אירו לאתרי זיכרון | בקהילה היהודית נדהמו מההודעה ואמרו כי זו "התעלמות מהקהילה שהוחרבה בשואה"

יענקי פרבר, י"ג תמוז תש"פ 05/07/2020 09:26

עושים צחוק שטרות כסף. אילוסטרציה שטרות כסף. אילוסטרציה צילום: unsplash

זעם על פיצוי זעום. חברת הרכבות הלאומית של הולנד, "רכבת הולנד" (NS), הודיעה כי תשלם רק 5.6 מיליון אירו לפיצוי קולקטיבי של 102 אלף יהודים שנשלחו למותם. בקהילה היהודית נדהמו מההודעה ואמרו כי הם קוראים לחברה לשקול שוב את החלטתה.

לפני שנתיים הכירה חברת הרכבות הלאומית, אחרי שנים רבות בחלקה בשילוח יהודי המדינה אל מחנות ההשמדה ובשנה שעברה קבעה פיצוי כספי לכ-5,000 הניצולים ובני משפחותיהם שעדיין בחיים בשיעור כולל של כ-40 מיליון אירו. בעקבות מאמץ בינלאומי, הודיעה לפני כמה ימים חברת הרכבות גם על "הכרה קולקטיבית" באחריותה ל-102 אלף יהודי הולנד שנספו במחנות או בדרך אליהם, ובכלל זה 20 אלף ילדים.

אולם תג המחיר שנקבע היה משפיל. מנכ"ל החברה, רוג'ר ואן בוקסטל, הודיע בשבוע שעבר בשיחה עם נציגי הארגונים היהודיים, כי החברה תעביר 5.6 מיליון אירו בלבד כפיצוי קולקטיבי לארבעה אתרים הולנדיים לזיכרון השואה – 54 אירו על כל יהודי שנספה. זאת, תוך התעלמות מדרישות הקהילה היהודית למתן פיצוי הולם שיכלול גם סיוע לניצולי שואה נזקקים מהולנד ותרומה לקהילה היהודית במדינה.

בקהילה היהודית בהולנד הביעו תדהמה ותסכול מההודעה ואמרו: "אין זה ראוי שכ-5,000 ניצולים וילדיהם קיבלו פיצוי בסכום של כ-40 מיליון יורו, בשעה של-102 אלף היהודים ההולנדים שנרצחו בשואה מתייחסים כהערת שוליים. 75 שנה לאחר שהקהילה היהודית בהולנד הוחרבה, גם בסיוע פעילותה של 'רכבת הולנד', שוב זורים לנו מלח על הפצעים".

בנובמבר 2018 הודיעה "רכבת הולנד" כי תכין תוכנית לפצות את ניצולי השואה ומשפחותיהם, שנשלחו אל מותם ברכבות של החברה. כעבור חודשיים הוקמה ועדה שהוטל עליה לקבוע קריטריונים לפיצויים – מי זכאי לפיצוי ובאיזה סכום. באוגוסט אשתקד הודיעה החברה שבמשך שנה (המסתיימת ב-5 באוגוסט 2020), ניצולי שואה הולנדים וילדיהם יוכלו להגיש בקשה לפיצויים מחברת הרכבות.

יותר מ-75% מיהודי הולנד נרצחו במחנות הריכוז וההשמדה בשואה, לאחר שרובם נשלחו אל מותם ברכבות של "רכבת הולנד". הנאצים שלחו ברכבות האלה כ-107 אלף יהודים למחנה המעבר וסטרבורק. משם יצאו הרכבות של הנאצים אל אושוויץ, סוביבור וברגן בלזן. רק 5,200 מהם שרדו. בין היהודים שנשלחו לווסטרבורק ומשם לברגן בלזן, היו גם אנה פרנק ומשפחתה.

רק כ-30 אלף יהודים מבין 140 אלף שחיו בהולנד בתחילת המלחמה, שרדו. מדובר באחוז הגבוה ביותר של יהודים ממדינה אירופית שנרצחו בשואה, למעט פולין.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. סתם תעמולה ציונית לסחוט כסף מגויים ולעורר שנאה  

    ראובן

;