1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

הפרקליטות על 'ראיית' זדורוב: הקלטה - לא ראיה קבילה

פרקליטות המדינה הגישה את תשובתה לבית המשפט העליון, במענה לבקשתו של האסיר רומן זדורוב להוסיף ראייה חדשה לתיק הרצח המזעזע שבו הוא הורשע: "הקלטה של הרצאה" אינה יכולה להוות ראיה קבילה במשפט פלילי 

אבי גדלוביץ', ט"ז תמוז תש"פ 08/07/2020 16:00

הרוצח השנוי במחלוקת רומן זדורוב רומן זדורוב צילום: פלאש 90

לאחר שעורך דינו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה, הגיש בקשה חוזרת לבית המשפט העליון בדרישה לשחררו באפן מיידי. לטענתו, מאחר ויש בידיו ראיה חדשה שתוכיח את חפותו, הגישה היום (רביעי) המדינה את תגובתה לבקשה. זדורוב ביקש כזכור מביהמ"ש, לצרף לבקשתו למשפט חוזר "ראייה" חדשה, בדמות הרצאה מקוונת בנושא רפואה משפטית שהעביר מנהל המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, לסטודנטים בחודש מאי האחרון.

בתגובה, שהוגשה באמצעות עו"ד איתמר גלבפיש מהמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, נאמר כי "הקלטה של הרצאה" אינה יכולה להוות ראיה קבילה במשפט פלילי, וזאת בלי קשר לשאלה מי העביר את ההרצאה, ומה מומחיותו ומעמדו.

המדינה מציינת בתשובתה, שלא ניתן לקבל כראיה לעניין מחלוקת עובדתית בתיק ספציפי, דברים הנאמרים בהרצאה אקדמית לסטודנטים. "הקלטה של הרצאה" אינה "חוות דעת" של מומחה, וודאי שהיא אינה "חוות דעת" הערוכה לפי הוראות פקודת הראיות. משכך, אין בית המשפט רשאי לקבלה.

במענה לבקשתו של זדורוב לשחררו לאלתר ממאסר, נוכח ה"ראיה" החדשה, משיבה המדינה כי הלכה למעשה אין מדובר ב"בקשה לשחרור", אלא בבקשה שביהמ"ש לא רק שיכריע בבקשה למשפט חוזר עצמה, אלא אף יקבע כי יש לזכות את זדורוב, ומשכך יש גם לשחררו כבר עתה, ולכך כמובן שלא ניתן להסכים.

כזכור, רומן זדורוב, שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה בזמן שהייתה בת 13 בלבד, הגיש בקשה חוזרת לבית המשפט העליון בדרישה לשחררו באפן מיידי. לטענת זדורוב, יש בידיו ראיה חדשה שתוכיח את חפותו. בבקשה שהוגשה לבית המשפט העליון, כותב עורך דינו של זדורוב, כי הוא מבקש לשחררו לאלתר בעקבות מה שהוא מגדיר "ראיה רפואית משפטית חדשה". עו"ד יורם הלוי טוען כי הראיה "נועלת באופן הרמטי את ההוכחה בדבר חפותו". על פי הדיווח שפורסם לראשונה  ב'ערוץ 12', הראיה החדשה שאותה צירף פרקליטו של זדורוב היא קטע מהרצאת זום שנתן מנהל המכון לרפואה משפטית, חן קוגל.

בשיחה עם 'ערוץ 12, סירב עורך דינו של זדורוב, ירום הלוי, להתייחס לבקשה שהוגשה לבית המשפט העליון. "אני לא מתראיין לגבי זה אצל אף אחד", אמר וסיפר כי הוא התבקש לתקן את הבקשה ולהגישה מחדש. "אני מתנהל קצת אחרת, ולכן אני שקט. אני אתקן את הבקשה כפי שהתבקשתי, להגיש את זה מחדש, אני אגיש את זה מחר או מחרתיים".

"הפרקליטות תתנגד ואז אני אחכה בקוצר רוח מאוד גדול לדיון", המשיך הלוי. בנוגע לראיה החדשה שמוצגת בבקשה אמר: "לא יכול להתייחס לראיה".

כזכור, רק לפני כשלושה חודשים הגישה המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה לבית המשפט העליון את תגובתה לבקשה אחרת של זדורוב למשפט חוזר.

בתגובת המדינה נאמר, כי צוות של פרקליטים, שחלקם לא עסקו בתיק בעבר, בחן מחדש את התיק. בכלל זה, הצוות בחן את כל הראיות שהיו קיימות בתיק, את פסקי הדין שניתנו בו, את הראיות החדשות לכאורה שצורפו לבקשה ואת נימוקי הבקשה. לאחר בחינה מחודשת זו, עמדת המדינה היא כי הרשעתו של זדורוב ברצח מוצדקת וכי ממילא לא מתקיימת בעניינו אחת העילות המאפשרות קיומו של משפט חוזר לפי החוק.

"המדינה סבורה שחלק נכבד מבקשתו של זדורוב למשפט חוזר אינו אלא ניסיון לערעור נוסף על פסק הדין בעניינו, והוא שב וממחזר את הטענות שעלו במהלך משפטו, ואשר נדחו ע"י בתי המשפט שהרשיעו אותו. מעבר לכך: התוודות זדורוב בפני המדובב, הודאתו בפני החוקרים והשחזור שערך בזירה. כמו כן, אין בבקשה כדי לפגוע או להחליש את עוצמתן המצטברת של יותר מ-20 הראיות המחזקות שנערמו על בסיס הפירמידה, הפרטים המוכמנים שהיו בידיעתו והראיות הנסיבתיות השונות, אשר דעת הרוב סוקרת בפסק הדין", נאמר בתגובה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. משפט רשעים  

  חצקל

 2. הפרקליטות ומשפט זדורוב  

  בת

 3. זאדורוב  

  007

 4. הוגשה בקשה לשחרור  

  דורשים משפט צדק

;