1. עמוד הבית
  2. נשים
  3. חינוך ילדים

הילדים רוצים לטייל? כך תעשו את זה בצורה הנכונה

החופש הגדול הגיע ואיתו רצון הילדים לצאת לטיולים. זמן זה הוא הזדמנות מצויינת לגיבוש משפחתי גם בתוך הבית, אך מנגד מה ניתן לעשות בכדי למנוע מהילדים לנדנד?

חני לוין, כ"ח תמוז תש"פ 20/07/2020 11:25

החופש הגדול הגיע ילד מתנדנד ילד מתנדנד צילום: unsplash

חופש גדול, הזדמנות מצוינת לגיבוש משפחתי גם בתוך הבית

"אמא, מתי אתם לוקחים אותנו לטיול?", "אוף אמא, המשפחה של קובי החבר שלי כבר קבעו חופשה משפחתית בחו"ל כבר לפני חודש ימים ועוד שבוע הם טסים, כייף להם, למה אנחנו לא יוצאים לשום מקום? משעמם בבית הזה!", "אמא, את מרשה לי ללכת לבריכה עם שני ושירה החברות שלי? אל תדאגי אני אזהר טוב??", "אמא היום יש הצגה ראיתי מודעה בעיתון אני רוצה ללכת ולקחת חטיפים את מרשה?"

חופש גדול מגיע ואיתו מגיעים הבקשות, הדרישות והנדנודים. "מי החליט שחופש גדול זהו זמן לבזבוזים והוצאות?", "כל יום אתם חושבים שצריך לצאת? מה פתאום?" ואז מתחילים הוויכוחים הלוך ושוב יש מי שאומר כך ויש מי שאומר אחרת...

אז מה באמת עושים? איך אפשר למנוע את הנדנודים הללו ואת "הסחיטה" המתישה הזו? כשהחופש הגדול מגיע, איתו הריח של הים, בריכה, גלידות, טיולים, גי'פים, קייקים וכל מה שאין במשך השנה. נכון?! אפשר להבין אותם, את הילדים המתוקים הללו שכל כך רוצים ללכת, לנסוע, לטייל, להשתחרר ולהנות.

מלחמות וויכוחים לא מועילים אפילו עושים יותר גרוע. הם לא מפסיקים להתלונן, לנדנד ולקטר. בסה"כ מה שילד רוצה בראש ובראשונה הוא שאבא ואמא ישמעו אותי, יבינו אותי ואח"כ יפתרו לי את הבעיות, התגובות הספונטניות שלנו לפעמים עושות יותר גרוע והילדים נשארים חמוצי פנים, לא מרוצים, עושים טובה שהם משתפים פעולה ועושים משהו בבית ומערכת היחסים איתם עלולה להתקלקל.

חופש, זהו זמן מדהים שכדאי לנצל לחיזוק הקשרים, ליצירת הרמוניה משפחתית ובידיים שלנו ליצור את המצב הזה. אז מהיכן מתחילים? תיאום ציפיות!! ישיבה משפחתית משותפת, הצעת הצעות ליציאות ואטרקציות או שלא.

כשילד מרגיש שאמא ואבא מתחשבים בו, שומעים אותו ומבינים אותו, גם אם לא לקחת אותו ללונה פארק הכי ענק שהוא נורא רוצה ללכת הכל מתגמד. תכיני את הילדים ותאמרי, "ילדים נגמרה השנה, למדתם, השקעתם התאמצתם אנחנו רוצים לפרגן לכם" (החלטה שלכם, לא שלהם).

"החופש הולך להיות ארוך וחשבנו על כמה מקומות נחמדים להנות יחד כל המשפחה, הייתי רוצה לשמוע מכם אלו דברים או מקומות חשבתם ללכת? מה הרצונות שלכם? אני ואבא נשקול ונחליט" (הילדים מרגישים, מתחשבים בנו, יכול להיות שתהיה הסכמה ויכול להיות שלא...). להסתכל יחד ביומן לקבוע ימים מראש (מה שניתן) ולאמר שיתכנו שינויים (הנמכת ציפיות..) מטרת החופש שלנו היא להנות ביחד ולא משנה איפה זה יהיה, יכול להיות גם בבית במשחק משותף מתוכנן מראש, להציע להם ליצור איזו תוכנית מגבשת (הם יהיו עסוקים ולא משועממים ומקטרים),

גם להזמין מגש פיצה ולשבת בחצר או גינה בדשא יכול להיות כייף וגיבוש משפחתי, כל ילד יכול לבטא את היצירתיות שלו ולקבוע את זה מראש, מה אני אוהב לעשות ולקבוע יום שבו אני מממש את היצירתיות שלי וכולם נהנים מזה, למשל, יש לי ילד בן 11.5 והוא מאד אוהב את המטבח, אז יום אחד הוא יכול להכין ארוחת ערב כרצונו לכולם ( לאפשר קניית מצרכים שהוא בוחר, בלאגן במטבח וכו') זהו ביטוי לרצונות וההנאות שלו- לא עולה הרבה כסף וגם בתוך הבית. ולא חסרים רעיונות, תורידי מעצמך ותתני להם להציע את עצמם ולבטא את היצירתיות שלהם.

כשאת מתאמת ציפיות עם הילדים ומציגה את זה בפשטות ובהתחשבות גם ברצונות שלהם יש להם חשק ורצון לשתף פעולה. מה שאת תשדרי לילדים, הם ירגישו וזה מה שישפיע על הרצון שלהם לשתף פעולה ואל תשכחי שאת זו שמחליטה מה הסטנדרטים בבית שלכם ואת זו שמחליטה מה לתת ומתי לאפשר והם ירוויחו וירגישו שנתת כי רצית והם קיבלו ולא שהם דרשו ולקחו ממך וממילא לא הרגישו שנתת וימשיכו לדרוש עוד ועוד.

בהצלחה רבה וחופשה נעימה!!

יוכי דנחי – תומכת רגשית רב תחומית ויועצת חינוכית מומחית למשמעת וסמכות.
 

 

 

 

מעוניינת לשתף אותנו בתוכן מעניין? שלחי לנו הודעה בוואטסאפ - 0583288642
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. יפה מאד מאד  

    שי

;