1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. חדשות פוליטיקה

הסיכום בין הליכוד לכחול לבן שימנע בחירות

מסתבר לכל משבר נמצא פיתרון בקואליציה הנוכחית. מה שלא הולך על פי חוק משנים. על פי הדיווח הערב, בכוונת הליכוד וכחול לבן להאריך את מועד הדיונים על התקציב. מי שכבר תפר חליפות לכנסי בחירות בקרוב - יצטרך לגנוז אותן

ארי קלמן, כ"ט תמוז תש"פ 21/07/2020 21:36

איך פותרים? משנים את החוק ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

בעוד שעון החול דוחק לקראת המועד הסופי בו ניתן יהיה להעביר את תקציב המדינה, שנותרו עוד חמישה שבועות בלבד, ואם לא הכנסת תתפזר אוטומטית, בליכוד ובכחול לבן יוזמים חקיקה שתימנע את פיזור הכנסת.

חוק יסוד הממשלה קובע כי תוך 90 יום מהרכבת הממשלה יש להעביר את התקציב כשברקע ישנם עדיין חילוקי דעות קשים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש הממשלה החליפי בני גנץ, האם לחוקק תקציב חד שנתי או דו שנתי.

על פי הדיווח ב'כאן 11', במפלגות יוזמים שינוי חקיקה כדי למנוע גלישה מיותרת בחירות ובמפלגות שוקלים לחוקק חוק שיאריך את המועד להעברת התקציב מה שייתן עוד מרווח זמן להמשיך את הדיונים בין ראשי הממשלה.

‏כזכור, אמש דיווח הפרשן עמית סגל ב'ערוץ 12' כי כל אחד מהצדדים, מבין כי ויתור לשני בנושא התקציב היא סוף הקריירה הפוליטית שלו. מצד נתניהו הוא מבין כי תקציב חד שנתי היא החלון היחיד שהוא יכול לצאת לבחירות בלי רוטציה עם גנץ, מנגד גנץ מבין כי ויתור לחד שנתי משמעותו שהוא לא יגיע לכס ראש הממשלה, ולכן נראה כי שניהם לא יתפשרו.

התאריך הסופי שיכריע אם נלך לבחירות או שיהיה תקציב כלשהו הוא 25 באוגוסט, כשהיסטוריה מלמדת כי התקציב עצמו דורש ימים ארוכים של דיונים וחקיקה, שלוקחת בדרך כלל כחודשיים לפחות, במקרה הזה הוא טרם הוגש או הונח לעיון חברי הכנסת, ועוד נכונים לנו אתגרים בקואליציה הרעועה גם כך.

משמעות הדבר היא שבמקרה והתקציב לא יעבור עד לתאריך שנקבע בחוק, משמעותו הליכה לבחירות בחודש נובמבר באופן אוטומטי בלי הצורך להצביע על פיוזר הכנסת או פירוק השותפות וכל זאת בעוד מגיפת הקורונה משתוללת ללא שליטה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. יהיו בחירות, הממשלה הזאת לא תחזיק  


;