י"ב סיון התשפ"ד
18.06.2024
מתקפה על השר לביטחון פנים

אהוד אולמרט: "הצפון מלבלב, אין ירי, חטיפות ואיומים"

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט עם ביקורת חריפה על השר לביטחון פנים • וגם על הממשלה: "יש משבר אמון, משום שהממשלה הזאת קמה על בסיס של חוסר אמון" | "על המצב בצפון: הצפון מלבלב, אין אירועי ירי, אין חטיפות, אין איומים, שקט"

אהוד אולמרט: "הצפון מלבלב, אין ירי, חטיפות ואיומים"
ראה"מ לשעבר אהוד אולמרט צילום: מארק ישראל סאלם, לע"מ

המחאה ממשיכה, הציבור מתוסכל והממשלה על סף קריסה? ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שוחח עם ניסים משעל ברדיו 103fm על כל המתרחש במדינה בימים טרופים אלה, החל מההפגנות נגד ראש הממשלה, סימני ההתפוררות של הקואליציה ועד למתיחות בגבול הצפון ואיומיו של נסראללה.

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט התייחס לפנייתו של השר לביטחון פנים אמיר אוחנה (הליכוד) למשטרה במטרה שתמנע את ההפגנות מול מעון ראש הממשלה, ואמר: "אוחנה הוא לא שר לביטחון פנים, אוחנה הוא השר לביטחון משפחת נתניהו. זה שני דברים שאין שום קשר ביניהם - ביטחון הפנים של מדינת ישראל מופקד היום פורמלית בידיו של חלק מהכנופייה של משפחת נתניהו, שתפקידה לא לדאוג למדינה, לא להגן על המדינה, לא להילחם בקורונה, לא להילחם בפשיעה, לא להילחם ברציחות יום-יומיות. תפקידו של אוחנה, ובשביל זה הוא שם, בגלל זה היה שר המשפטים - להגן על משפחת נתניהו".

הוא ציין כי בזמנו כאשר התקיימו הפגנות מחאה מול מעונו של ראש הממשלה מנחם בגין, "הם קרעו את נשמתו של בגין, קראו לו 'רוצח', למנחם בגין. הפגינו מולו יום יום, היו שלטים עם מספרי ההרוגים בלבנון ואמרו – 'ידיך', של מנחם בגין. האם עלה בדעתו של מנחם בגין להתקשר יום אחד למישהו מגורמי האכיפה או המשטרה ולהגיד – 'תסלק אותם'? 'תרחיק אותם'? 'אני לא רוצה לראות אותם'?", והוסיף כי גם בתקופתו כראש ממשלה, "בנימין נתניהו באמצעות מימון של תורמים עשירים מחו"ל ניסה לקנות אנשים כדי לארגן הפגנות מול בית רה"מ. ההפגנות הללו בסופו של דבר נמוגו ולא הצליחו משום שלא היה להן בסיס אמיתי שהצדיק אותן. אבל אני זוכר את ההפגנות האלה".

לדעתו, "ההפגנות האלה הן ביטוי אמיתי, אותנטי, ספונטני, של אנשים שמדיניותו של ראש ממשלת ישראל, הפחדנות שלו, הרברבנות שלו, הזחיחות שלו, עם הופעות התיאטרון של נתניהו ערב ערב במשך חודשים, והריסוק הכלכלי של מדינת ישראל גרמו לכך שהאנשים הללו, אנשים צעירים שרוצים לעבוד הגיעו עד פת לחם. הם נותנים את התגובה הספונטנית, הבריאה, של אנשים צעירים שרוצים לתת ביטוי לכעס, לאכזבה, ולהיעדר אופק שיש להם. הם לא יודעים מה יהיה מחר, הם לא מאמינים. הם איבדו את האמון בשלטון. ההפגנות הללו הן הכלי הלגיטימי במשטר דמוקרטי לאזרחים במדינה חופשית להביע את דעתם, וצריך לאפשר להם לקיים את ההפגנות האלה".

"ניהול מופקר"

אולמרט התייחס לסקר שהתפרסם בתוכניתו של ניסים משעל והדגיש כי "69% מתושבי המדינה חושבים שניהול משבר הקורונה על ידי רה"מ גרוע ביותר. ניהול גרוע זה מילה מכובסת, זה ניהול מופקר, בלתי אחראי, שמבוסס על כך שמערכת הבריאות הופקרה והוזנחה במשך השנים האחרונות, שלא הייתה מוכנה להתמודד עם מגפה, כל מגפה, שלא נעשה דבר מלכתחילה כדי להיות מצויד באמצעים הדרושים, ועכשיו בימים אלה שצריך למנות מישהו, ששר הבריאות הודיע שהוא ימנה פרויקטור, לא רוצים לתת לו סמכויות משום שביבי נתניהו רוצה לנהל את הקורונה".

נתון נוסף שעולה מהסקר הוא עלייה במנדטים של כחול לבן, על כך אמר אולמרט: "אני התאכזבתי אכזבה עמוקה מהחלטה של בני גנץ וגבי אשכנזי ללכת להסדר הזה, שהוא הסדר עקום, בלתי מוסרי בעליל ושהיה כרוך בשינוי קו שלהם. אבל בניגוד לנתניהו, אני חושב שבני גנץ וגבי ואנשים אחרים שם הם אנשים שבאים ממקום טוב מבחינת הרצון שלהם. הם אנשים הגונים, אני מכיר אותם, הם לא עשו את זה כדי להרוויח איזו שהיא פוזיציה או כדי להשתמש במדינה ולרוקן אותה ממשאביה על מנת לעזור לעצמם".

כמו כן, ראש הממשלה לשעבר דן באפשרות כי מדינת ישראל תעמוד בפני מערכת בחירות נוספת בקרוב, וזאת לאור העימותים הרבים בין הליכוד וכחול לבן לצד חוסר ההסכמה על תקציב, ואמר: "זה יוביל להקדמת הבחירות אם התחזית לבחירות היא בעוד 3 שנים, כפי שהיה ההסכם. הרי יש אדם אחד במדינה שהאמין שנתניהו פתאום בפעם הראשונה בחייו יקיים הסכם שהוא חתם עליו? הרי זה הבל, אין שום סיכוי. לכן, אם אתה שואל אם הבחירות תתקיימנה בעוד 3 שנים, לפי דעתי הסיכוי לכך קטן ביותר".

"ממשלה של פטפוט חולני"

בהמשך, ציין ניסים משעל כי 14 שנה עברו מאז תקופת כהונתו של אולמרט כראש ממשלה, בימי מלחמת לבנון השנייה. זאת מכיוון שלאחרונה המתיחות עם חיזבאללה גוברת, נסראללה מאיים להגיב על תקיפות המיוחסות לישראל, וניסים משעל תהה האם לדעתו של אולמרט הדבר עלול להתגלגל לכדי עימות אלים. על כך הוא השיב: "המתיחות של עכשיו היא מתיחות מן הסוג המזמן מדי פעם, יותר מתיחות מילולית, מאשר מתיחות צבאית אמיתית. הוא איים הרבה פעמים, וקרו ב-14 שנים האחרונות דברים הרבה יותר קשים לחיזבאללה מאשר העובדה שאנחנו מתקיפים בדמשק. אנחנו תקפנו בדמשק עשרות פעמים במשך כל ה-14 השנים", אך הדגיש: "אני מציע לא להתייחס בשום מקרה בקלות דעת ובקלות ראש לאיומים של פונדמנטליסט, טרוריסט קיצוני, מהסוג של נסראללה כשהוא מאיים".

אולמרט טען כי מלחמת לבנון השנייה היא שהובילה לשקט מול חיזבאללה במהלך 14 השנים האחרונות. "בצפון המדינה שקט, בטוח, הצפון מלבלב, אין אירועי ירי, אין חטיפות, אין איומים, שקט. זה רק תוצאה של המלחמה ההיא. אני חושב שלא יקרה שום דבר שיכול להדליק אש שיכולה לדרדר את הצפון לסוג של עימות, שהאחרון שרוצה בו זה נסראללה. לבנון שקועה בבעיות קשות מאוד, חיזבאללה נמצאת בדילמות מאוד מורכבות בתוך לבנון, היא איננה נמצאת במצב שהייתה בו בעבר. איראן כרגע לא בנויה לעימות צבאי מקיף".

כמו כן, הוא התייחס לתקיפות המסתוריות הרבות באיראן בשבועות האחרונים וטען כי "פגיעה בכול פעולה של איראן שיכולה לקדם את היכולת שלה בתחום הגרעיני, היא פעולה מבורכת, וחשוב שהיא תעשה. לפי דעתי האירועים שאירעו לאחרונה בוצעו לאו דווקא על ידי אלו שמתרברבים ומנסים ליצור את הרושם שהם אחראים לזה, אבל זה סיפור אחר. לגבי כול פעילות שעושים בתחום הביטחוני והצבאי - לעשות? כן. לדבר? לא".

אולמרט טען כי "הצרה של הממשלה הזאת שהיא בעיקר מדברת. זאת ממשלה של פטפוט חולני, של זחיחות דעת בלתי פוסקת, של התרברבות שאין לה ברוב המקרים בסיס. אני עוד מחכה כל הזמן לטלפונים שבאים מחו"ל כדי לשאול את רה"מ שלנו איך הוא מצליח להתגבר על הקורונה, כפי שהוא טען".

עריכה: עופרי גליכמן, 103FM

אהוד אולמרט אמיר אוחנה בנימין נתניהו רדיו 103 FM ניסים משעל

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד