1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

האיש שמפעלו ייצר את הטלאי הצהוב נפטר בשיבה טובה

האיש ששירת במחתרת ההולנדית שלחמה בנאצים, לאחר שמפעל הטקסטיל שלו נכבש על ידם לצורך ייצור הטלאי הצהוב, נפטר בשיבה טובה בגיל 98

יענקי פרבר, י"ב אב תש"פ 02/08/2020 07:33

לא הייתה ברירה טלאי צהוב טלאי צהוב צילום: פלאש 90

הנק ואן גלדרן, לוחם מחתרת יהודי-הולנדי שמפעל הטקסטיל שלו שימש לייצור טלאי צהוב לנאצים, נפטר בגיל 98. כך דווח בעיתון ההולנדי De Stentor.

בית החרושת של ואן גלדרן הוחרם על ידי כוחות הכיבוש הגרמניים זמן קצר לאחר שפלשו להולנד בשנת 1940 והוא שימש לייצור כחצי מיליון טלאי צהוב שהנאצים אילצו את היהודים ללבוש.

ואן גלדרן עצמו הסתתר באמסטרדם, אימץ לעצמו זהות בדויה, עם השם יוהנס בוורס. והתחבר עם ארגון התנגדות אנטי נאצי שהיה ידוע בזיופי מסמכים באיכות גבוהה של זהות ומסמכי נסיעות עבור אנשים שהיו מבוקשים על ידי הנאצים.

אחיו הגדול, מתייה, שהיה גם הוא במחתרת, נעצר ונרצח זמן קצר לפני שהולנד שוחררה על ידי כוחות בעלות הברית. "מדוע הוא נאלץ למות ואני לא, אני כל הזמן שואל את השאלה הזו"' אמר ואן גלדרן בראיון מוקדם יותר השנה.

בחודש מרץ האחרון מונה ואן גלדרן לראש עיריית הכבוד של אנשדה, שם התגורר בזמן השואה, ושם היה מפעלו שהוחרם בידי הנאצים.

באחד הראיונות שלו לתקשורת ההולנדית, תיאר ואן גלדרן כיצד הוא הרגיש עם העובדים שעשו לגרמנים טלאי צהוב עם מכונות שהוא שילם עליהן. "מה הם היו יכולים לעשות?" הוא אמר. "במפעל היה בוס גרמני, הם קיבלו את הפקודה, הם היו צריכים לאכול, אם הם לא היו עושים זאת, אחרים היו עושים זאת".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;