1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. החרדים

חשיפת 'בחדרי' • ליצמן נועד עם נתניהו וגנץ והבהיר: "נגד בחירות"

בעקבות המשבר הפוליטי הקשה סביב העברת תקציב המדינה, נועד היום יו"ר יהדות התורה ליצמן עם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גנץ במטרה למצוא נוסחת פשרה בין הצדדים. ליצמן הציג לשניים מספר מתווים לפשרה והבהיר כי עמדתה של מפלגתו היא שאסור ללכת לבחירות

ארי קלמן, ט"ו אב תש"פ 05/08/2020 15:56

משבר התקציב ליצמן גנץ ליצמן וגנץ בהשבעת הכנסת צילום: דוברות הכנסת

יו"ר יהדות התורה השר יעקב ליצמן נועד היום (רביעי) לפגישות פוליטיות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יושב ראש כחול לבן השר בני גנץ, בכדי לדון במשבר הפוליטי סביב העברת התקציב.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי השר ליצמן הבהיר בפני נתניהו וגנץ כי עמדתה של יהדות התורה היא נגד בחירות. ליצמן שהעלה בפניהם כמה אפשרויות של פשרה והבהיר לשניים כי סיעת יהדות התורה לא מתערבת בין תקציב חד שנתי או דו שנתי ועמדתה שאסור ללכת לבחירות כעת.

עוד נודע ל'בחדרי חרדים', כי ראש הממשלה החליפי גנץ הבהיר בפגישה, תוך שהוא משגר מסר לסיעות החרדיות: "אני מעוניין להמשיך את השותפות, אבל צריכים לעמוד בהסכם".

ליצמן בכניסה ללשכתו של גנץ

כזכור, בישיבת סיעת 'יהדות התורה' השבוע עלה הנושא לדיון, כשיושב ראש יהדות התורה ליצמן הציע שהחרדים יכנסו לעובי הקורה וינקטו עמדה במחלוקת. "לדעתי כרגע ביבי וגנץ משחקים תקציב חד שנתי, אנחנו לא אמרנו את המילה שלנו, לא אנחנו ולא ש"ס", אמר השר ליצמן.

לא יושבים על הגדר; פרסום ראשון: החרדים יתפסו עמדה בקרב בין נתניהו לגנץ

"צריך לקחת החלטה של שתי הסיעות ולשים בפני שתי המפלגות (הליכוד וכחול לבן) מה שאנחנו נחליט" הוסיף השר ליצמן והצהיר כי "מי שלא יסכים נהיה נגדו. נכפה את הדעה שלנו, אנחנו יכולים להחליט, זה יהיה החלטה שלנו, אנחנו 16 מנדטים אנחנו יכולים להחליט. אנחנו לא רוצים בחירות וזה יכול למנוע בחירות".

השר ליצמן ציין כ "כרגע יש ביניהם פינגפונג והם לא מדברים איתנו ואנחנו לא יודעים מה הם רוצים", הוא סיפר כי נפגש השבוע עם ראש הממשלה: "אמרתי לביבי שאנחנו נגד בחירות ולא אתן בחירות. ביבי אמר 'גם אני נגד'.". יצויין, כי התשובה של ביבי שציטט ליצמן, הצליחה להצחיק את כל חברי סיעת יהדות התורה.

במהלך הדיון הבהיר ליצמן כי הוא טרם החליט מה עדיף, תקציב חד שנתי או דו שנתי, לדבריו, "אני לא יודע אם אני רוצה שנתי או דו שנתי, צריך להחליט". מנגד, חבר הכנסת משה גפני וחבר הכנסת יעקב אשר אמרו כי עדיף תקציב חד שנתי.

אשר הסביר את דעתו: "אני מתחיל לחשוב שיותר טוב לנו חד שנתי", לטענתו, "אפשר לשפר עמדות בדברים החשובים לנו", זאת ברגע שיהיה שוב דיונים על תקציבים". גפני אמר בדיון: "צריך תקציב כמה שיותר מהר".

ח"כ אשר הוסיף: "צריך לשאול מה טוב לנו, ואז נגיד את זה לגנץ וביבי. אם יהיה תקציב דו שנתי לא נצליח להכניס הכל. גם אם נסדר את תקציב הישיבות יש המון דברים נוספים".

ליצמן בתגובה דאג להזכיר: "אנחנו חייבים להראות לליכוד וכחול לבן שאנחנו, ש"ס ויהדות התורה, ביחד".

גפני ציין במהלך הדיון בסיעה: "גנץ שאל אותי הרי יש לנו הסכם למה אנחנו מפירים אותו, זה באמת בעיה, לא ידעתי מה לענות לו".

לקראת סוף הדיון עלתה הצעה קונקרטית עם איום ממשי שנשמע לראשונה שלא לתמוך בראש הממשלה נתניהו במקרה של בחירות, ליצמן הציע לקיים התייעצות בין הסיעות ובסיומו יבהירו את עמדתם לראש הממשלה נתניהו ולשר הביטחון בני גנץ.

"אני מציע שראשי המפלגות, אני גפני ודרעי, נפגש עם ביבי ועם גנץ ונגיד שאנחנו נחליט איזה תקציב, ומה שנחליט נלך עם זה עד הסוף. נעזוב את ההסכמים עכשיו, אני לא מבין למה לביבי מותר להפיל ממשלה?", תהה ליצמן, וציין כי הפעילות של ביבי היא להפלת הממשלה. לדבריו, "ביבי מפיל את הממשלה".

גפני הציע אפשרות של פשרה בכך שאם ביבי יחתום לגנץ שהוא מקיים את הרוטציה אולי גנץ יסכים לתקציב חד שנתי. ליצמן לקח את זה צעד קדימה "אם אנחנו נחתום לגנץ שלא נברח - הוא יסכים לתקציב חד שנתי". ליצמן אף כיוון איום כלפי ראש הממשלה, "אין לביבי בלוק בלעדינו, אין לו ממשלה בלעדינו, לכן זה עירבון למימוש ההסכם", הוא הציע להעביר את המסר הבא לנתניהו: "אנחנו נתמוך בך אם תוותר על התקציב", תוך שהוא שב ומבהיר "אין לביבי שום ממשלה בלי החרדים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הדתיים לצערי דואגים רק לתקציב הישיבות מעבר לכך שום דבר לא משנה  

  דוד

 2. בלי מסכות...  

  עמרם

 3. ואם הם טוענים כעת שהם רוצים תקציב חד שנתי הם שקרנים כמו נתניהו  (ל”ת)

  יהדות התורה חתמו על הסכם עבור תקציב דו שנתי

;