1. עמוד הבית
  2. בריאות ומדע
  3. חדשות בריאות

פסק הלכה: אין לשכור מקום נופש הכולל בריכה שאינה ננעלת

נוכח ריבוי מקרי טביעות הילדים, פרסמו גדולי הרבנים פסק הלכה הקורא להורים להישמר מפני בריכות ביתיות ובריכות באתרי נופש • מחריד: 30% ממקרי הטביעה בשנים האחרונות, ארעו בקרב הציבור החרדי

יוסף קליין, כ"א אב תש"פ 11/08/2020 17:06

30% מהציבור החרדי פעוט בבריכה. אילוסטרציה פעוט בבריכה. אילוסטרציה צילום: unsplash

שוב מקרה של טביעה היום, שמגלה, בפעם המי יודע כמה, עד כמה מסוכן לשהות בצימרים שיש בהם בריכות כאשר לפעוטות ולילדים יש גישה לאותן הבריכות גם כשאין מבוגר המשגיח לצידן. ואגב, הסכנה קיימת גם בבריכות פעוטות שגובה המים בהן לא עולה על פני סנטימטרים בודדים, אך הם עדיין מהווים סכנת חיים לפעוטות.

לאור המקרה הכואב שאירע הבוקר ליד בית שמש, בו טבע פעוט בבריכה ומצבו מוגדר קשה, ארגון 'אמת ליעקב' הפועל למניעת סכנות בכלל ולילדים בפרט, מפרסם שוב את פסק ההלכה עליו חתומים הרבנים הגאונים הרב יצחק יוסף הרב הראשי לישראל, הרב שמחה רבינוביץ בעל "פסקי תשובות" והרב נפתלי נוסבוים שליט"א ראש בית דין אהבת שלום, העוסק בהלכות שמירת הנפש העוסק בהיכלות שמירת הנפש ומתייחס לריבוי מקרי התביעות בימי החופשה ובבית.

נזכיר, כי מנתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים, עולה כי טביעה היא הגורם השני בשכיחותו לתמותת ילדים מהיפגעות. עד כה טבעו השנה למוות 8 ילדים, כאשר בקיץ שנה שעברה טבעו למוות 13 ילדים. נתון מזעזע נוסף הוא ש30% ממקרי הטביעה בשנים האחרונות, ארעו בקרב הציבור החרדי.

יש לזכור כי טביעה מתרחשת בדממה ובמהירות: ילד שטובע אינו יכול לצעוק ולהתריע שהוא בסכנה מכיוון שהפה והראש שלו מכוסמים במים. ילדים עד גיל 5 עלולים לטבוע גם במים בעומק סנטימטרים בודדים בלבד, ולכן חשוב שלא יהיו בקרבת המים ללא השגחה.

בפסק ההלכה מפרטים הרבנים את התנאים בהם אפשר לשכור צימר או דירה עם בריכה פרטית: יש לוודא שהבריכה מגודרת עם מחיצה בגובה 1.10 מטר מהקרקע למניעת כניסת ילדים ופעוטות ללא השגחה. ההנחיה מתייחסת כמובן גם כאשר מעמידים בחצר הבית בריכת פעוטות.

כמו כן מודגש בפסק ההלכה שבכול מקווי מים שבתוך הבית, לרבות דלי מים, שלא לדבר על אמבטיה, חובה להקפיד על נוכחות של מבוגר אחראי שתפקידו להשגיח על הילד ללא הסחת דעת.

לפסק ההלכה הצטרפו רבני העיר בני ברק הרבנים הגאונים הרב חיים יצחק אייזיק לנדאו והרב שבח צבי רוזנבלט שליט"א. בנוסף לקראת ימי בין הזמנים פרסמו הרבנים הגאונים הרב יהודה סילמן, הרב שמעון בעדני, והרב שריאל רוזנברג, הודעה "לשמירת הגוף והנפש", שם ציינו כי יש למנוע מנסיעות למקומות בהם צפויים מכשולים שונים, בהם סכנות רוחניות וסכנות גשמיות. בין הסכנות הגשמיות הדגישו הרבנים שיש להימנע מטיולים למקומות מסוכנים ללא הכנה ראויה, בריכות ומאגרי מים שאינם מגודרים ורחצה בים ללא פיקוח.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;