1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

במבצע בזק: כך נתן חולה בניוון שרירים גט לאשתו

במבצע מיוחד של אנשי ודייני בתי הדין הרבניים, חולה במחלה ניוונית קשה שהיה חשש סביר שיהפוך ל'צמח' מה שיגרום לעגינותה של אשתו, נתן אתמול גט בביתו שבדרום הארץ

אבי גדלוביץ', כ"ג אב תש"פ 13/08/2020 14:35

"מותרת לכל אדם" אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: pixabay

חולה בניוון שרירים, תושב דרום הארץ, נתן אתמול (רביעי) גט לאשתו זאת לאחר מבצע מורכב שקיימו אנשי בתי הדין הרבניים, בכדי למנוע עגינות מאשתו של החולה, מחשש שיהפוך לצמח בעקבות מחלתו.

מדובר בזוג עם שלושה ילדים מאזור הדרום שהיה בתחילתו של הליך גירושין מורכב. הסיבה לכך נעוצה במצבו הבריאותי של הבעל אשר עלול היה להביא לעיגון מתמשך של אשתו. על פי רופאו של האיש, ההתדרדרות במצבו יכולה להתרחש תוך חודשים אחדים ואפילו תוך ימים, והיה חשש שהוא יאבד את יכולות הדיבור והתקשורת ולפיכך היה לפעול במהירות על מנת למנוע מצב של עיגון.

מבחינה הלכתית, בעת סידור הגט, על הבעל להיות מודע למתרחש ולבטא את עצמו באופן חד וברור. במידה ומצבו היה מתדרדר והתקשורת עמו משתבשת, היה נוצר קושי רב לסדר גט לבני הזוג. כדי למנוע עגינות של עשרות שנים מאישה בת 33, פעלה מערכת בתי הדין באופן נמרץ ובמירוץ נגד הזמן כדי להוציא אל הפועל  את הליך סידור הגט בזמן קצר הרבה מהרגיל.

אל המאמץ  נרתמה מחלקת העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים, הקשיים שעמדו בפניהם היו רבים. מעבר לעובדה שמדובר בתקופת פגרה, בית הדין הרבני באשדוד פועל בימים אלה באופן חלקי בעקבות גילויים של חולי קורונה מקרב הדיינים והעובדים של בית הדין. בנוסף, התעורר קושי לקיים את הדיון בבית דין בעיר אחרת כיוון שהאיש מרותק לכיסא גלגלים ומתקשה להתנייד.

במבצע מיוחד, גויס צוות לסידור הגט בראשות אב בית הדין,  הדיין הרב מיכאל צדוק והרב גמליאל ממחלקת עגונות, אליהם הצטרפו סופר ועד מביה"ד אשדוד ועד נוסף מביה"ד אשקלון.

הצוות הגיע לבית המשפחה באשדוד שם שהה הבעל. בטקס מרגש סודר הגט. עורכי הדין של הצדדים שנכחו גם הם, ערכו את הסכם הגירושין ולאחר מכן נערך סידור הגט במקום תוך התרגשות גדולה של שני הצדדים,  אשר הבינו שהנסיבות הרפואיות של הבעל לא הותירו מוצא אחר. רגע לאחר שאמר החולה לאשתו "הרי את מותרת לכל אדם", הוא הוסיף: "והלוואי שיהיה אדם מיוחד וטוב שראוי לך".

מנהל בתי הדין הרבניים הדיין הרב דוד מלכא מסר: "זו דוגמה להתגייסות של בתי הדין הרבניים, העושים ככל יכולתם כדי לסייע במקרים אנושיים רגישים למניעת עגינות. מפרסמים עושי מצווה וישר כוחם של כל המסייעים לשחרור האישה מחשש עגינות".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. כתבה כואבת. מי יטפל בבעל החולה?  

  אלכס

  • חלילה. כאן זה כי הצפי הרפואי הוא, שהאיש גם לא יהיה במצב של תקשורת. אמנם, תיאורטית אפשר לומר שכל זמן שהוא חי, שתטפל בו ותסייע לו. אי אפשר כלל לדון על מצב כזה. הגיבור האמיתי זה האיש הזה. לא יאומן... מקרה מזעזע. ה' ירחם (ל”ת)

   ד.

 2. מזבח  


 3. מרגש ועצוב  


 4. אשה  

  חי

  • מצינו כן בנ"ך ביוצאים למלחמת בית דוד (ל”ת)

   חי

  • דילמה קורעת 


 5. שובר לב. היישר כח הכי גדול מגיע לאיש האצילי הזה... לא יאומן.  (ל”ת)

  ד.

  • כל הכבוד  


 6. מאחלת לו שימצא אישה טובה בקרוב שתהיה לו לעזר כנגדו בן אדם גדול מהחיים  (ל”ת)

  רחל

 7. תמיד ידאגו לאישה ולא לגבר  


;