1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

הרובוט שייתר בדיקת CT לפני הניתוח ויקצר את תקופת ההחלמה

רובוט חדשני להחלפת מפרק ברך הנמצא בשימוש במרכזים רפואיים מובילים בעולם, נכנס לשירות בחדרי הניתוח האורטופדיים בבי"ח לניאדו. הרובוט כולל מצלמה, רפקלטורים, סנסורים, אלמנט ייחודי לבדיקת מתח הרצועות וזרוע רובוטית שהגיעה לראשונה לישראל לניתוח החלפת מפרק ברך

קובי בורנשטיין, ד' אלול תש"פ 24/08/2020 16:29

רובוט חדשני להחלפת מפרק ברך רובוט חדשני להחלפת מפרק ברך צילום: לניאדו

בשורה קלינית בחדרי הניתוח של בי"ח לניאדו, רובוט חדשני להחלפת מפרק ברך הנמצא בשימוש במרכזים רפואיים מובילים בעולם, נכנס לשירות בחדרי הניתוח האורטופדיים בבי"ח לניאדו. מטרת הפעלת הרובוט במהלך הניתוח הינה בדיקה בזמן אמת של התנהגות הרקמה הרכה - רצועות הברך - במהלך תנועה ובהתאם לכך להמליץ למנתח על זוויות חיתוך מדויקות. זוויות החיתוך, המדויקות עד לרמת 1 מ"מ, מאפשרות להשתיל מפרק שיהיה מאוזן ברמה הגבוהה ביותר האפשרית, ובכך מתקצרת תקופת השיקום הנדרשת ואף מתייתר הצורך בביצועה של בדיקת CT לפני הניתוח, היות ומיפוי הברך מבוצע במהלך הניתוח.

הרובוט, תוצרת חברת Omni האמריקאית, כולל מצלמה, רפקלטורים, סנסורים, אלמנט יחודי לבדיקת מתח הרצועות וזרוע רובוטית שהגיעה לראשונה לישראל לניתוח החלפת מפרק ברך, על ידי מנהל המחלקה האורטופדית ד"ר קלוד פיקאר וסגנו ד"ר סולומון.

הניתוח שעבר בהצלחה הינו סנונית ראשונה וכבר בהמשך השבוע הזה מתוכננים ניתוחים נוספים באמצעות הרובוט. "מדובר בפריצת דרך משמעותית עבור המטופלים" אומר ד"ר פיקאר "העבודה הניתוחית באמצעות רובוט , מאפשרת להגיע לאיזון מושלם של רצועות הברך.

יש הבנה בקרב המנתחים האורתופדים בעולם שקיימת משמעות עליונה לאיזון של הרצועות המייצבות את הברך. חייבים להגיע ליציבות מאוזנת כדי לקבל תוצאה טובה של הניתוח עם תפקוד מלא ויציבות מושלמת בכל מנח של הברך. בדרך הזו מצליחים אף למנוע כאבים לאחר הניתוח. כמובן ששיפור הדיוק והאיזון מקצרים גם את זמן השיקום.

הניתוח מתבצע על ידי קליטה ממוחשבת של אנטומיית הברך בחלל וחיתוך של העצם בהנחיית רובוט להתאמה מדויקת (עד 1 מ״מ) של המשתלים. הרובוט החדש שלנו הוא קטן וחכם ומתלבש ישר על הברך לעומת רובוטים אחרים גדולים ומסובכים שמצריכים ציוד נלווה יקר".

מר נדב חן, מנכ"ל לניאדו מסר כי "עבור כחצי מליון תושבי נתניה והשרון, הזמינות של השירות הזה בלניאדו, מאפשר לקבל רפואה באיכות אורטופדית מהמובילות בעולם. אנו נמצאים בעיצומה של אחת התקופות המאתגרות ביותר בהיסטוריה של מערכת הבריאות, עם זאת אנחנו ממשיכים להשקיע ולשדרג את מערך השירותים הקליניים שאנו מציעים למטופלים. נמשיך להלחם בקורונה, לצד המשך שדרוג העשייה הקלינית בכלל מחלקות ואגפי בית החולים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;