1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

הסופר בחשבון נפש: מחיתם על הפגיעה בגר"ח - אך הטחתם ביקורת באחרים

הסופר דוד דמן בטורו השבועי בעיתון 'משפחה' מתייחס לאלו שמתקשים להבהיר לעצמם היכן עובר הגבול בין היצמדות להנחיות לבין פגיעה בגדולי ישראל, וכותב על אלו שמיהרו להגן על כבודו של שר התורה אך רק אתמול, אצל 'גדולים' אחרים הם נהגו בצורה שונה

דוד דמן, כ"א אלול תש"פ 10/09/2020 17:42

מה שלא מבינים משם, מבינים מפה גדולי ישראל הגר"ח קנייבסקי והרבי מבעלזא גדולי ישראל הגר"ח קנייבסקי והרבי מבעלזא צילום: ארכיון

אלול הוא זמן של חשבון נפש. הדברים שאכתוב כאן, ייכתבו בצורה עמומה משהו. אבל הם ייכתבו!

במהלך החודשים האחרונים, מצאתי את עצמי, נגד רצוני, מגן בפורומים רבים על התנהגות קהילתית מסוימת. למרות שעד היום אני חושב שכל קהילה שמתנהלת בידי דעת תורה צרופה, אין לה שום צורך לבוא ולהתנצל או להסביר את עצמה. שבעים פנים לתורה, וברוב המקרים, אין פרצופיהם שווים. ומכל מקום - לכולם יש מקום.

פתאום יש שמתקשים להסביר היכן בדיוק עובר הגבול בין היצמדות לכל ההנחיות - אף שלפעמים יש מקום לחשוד שהמניע של חלקם הוא לא טהור ותורתי (כמו למשל הסגרים הדרקוניים שאיכשהו תמיד מכוונים נגד אוכלוסיות חרדיות), לבין יציאה חוצץ נגד תקנות שבאות מאותם גורמים בדיוק. לא ממש ברור מתי הן מתקבלות מסיבות ענייניות טהורות, ומתי מדיף מהן ריח באוש של שנאת הדת. בדיוק לשם כך יש לנו את גדולי ישראל, נהרא נהרא ופשטיה.

יש לנו רק לשמוח על כך, שהקב"ה נתן את ביתו לשומרים האמיתיים של הדור הזה, המצוידים בסייעתא דשמיא הנכונה ובדעת התורה הצרופה, כדי לשקול את מכלול השיקולים העומדים על הפרק, כדי להורות את העם את המעשה אשר יעשון ואת הדרך אשר ילכו בה. מתי להתייחס להוראות הממשלתיות כנתינתן, ומתי לפקפק בהן מעט. מתי ליישם את כל מה שהצטווינו רק בגלל שכך ציוו לנו, ומתי להפעיל את השכל הישר ולהקיש מהנתונים והתוצאות המגיעים מהשטח.

עד כאן ברמז. מי שרצה להבין, הבין. ומי שלא, זה כבר לא יעזור. אבל דבר אחד ברור יכול להיכתב מפורשות: כל זמן שרשויות הבריאות, האמונות על שיקולי בריאות נטו, מצהירות שבעיניהן אין בהתאספות של עשרות אלפי איש, בצפיפות ובהתפרקות מכל הנחיות הבריאות, רק כדי לקדש את המטרה העליונה בעיניהן שהיא הזכות למחות ולהפגין - שלא ימכרו לנו סיפורים על דאגה כנה לבריאות העם.

ההפגנות הללו רק מוכיחות לנו, עד כמה קשה לפעמים לסמוך על השיקולים המקצועיים, כביכול, של אותם גורמים חילונים, שהם לכל הדעות חסרי רגישות לדת היהודית, חסרי כל ידע בקשר לכשלים הרוחניים החמורים של אותן תקנות, וחסרי הבנה בסיסית במציאות האבסולוטית של כוח עליון בכל מה שקורה בעולם.

טוב עשו מי שמחו בכל תוקף נגד הפגיעה במרן הגר"ח קניבסקי שליט"א, רק בגלל ש'העז' להורות אחרת מאשר אותם 'מבינים'. רק חבל שמתוך אלו שמחו, ישנם כאלה שרק אתמול מתחו את אותן ביקורות באותו סגנון ובאותן סיטואציות. כנראה, מה שלא מבינים משם, מבינים מפה.

ובכל זאת, טוב מאוחר, מאף פעם לא!

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מה הקשר??  

  איש יהודי

  • יש אנשים 


 2. צודק  

  בני הפרנק

 3. מי שרצה דוגמה מוחשית, איך מעבירים פיל בקוף של מחט,  

  ז'וז'ו

  • להזכירך 


 4. כל הכבוד דמן! אנחנו מתביישים  (ל”ת)

  גערער

 5. סופר חשבון נפש למפיצי השקרים!  


 6. חוסר הבנה בסיסי  


  • חצןף (ל”ת)

   תמי

  • למה אתה בטוח שהוא כן והוא לא, אולי הפוך.  

   נ

  • חוסר הבנה בסיסי 


  • באמת 


  • למה אתה בטוח ??? 


 7. ממתי אנחנו מסתכלים ה עושים החילונים  

  יוסי

  • פיקוח נפש 

   סליחה

 8. מרן הגר"ח קודש הקדשים מי ידמה ומי ישווה  

  החוזה

  • מזעזע (ל”ת)


  • ההערכה שלך לר' חיים לא נובע מגדלותו בתורה שיש הרבה ת"ח שאתה לא חס על כבודם - אלא על כבודו בגלל שציבור הליטאי בחרו בו להיות מנהיגם הפוליטי שיחליט מתי ליכנס קואליציה ומתי להצביע או לא להצביע בכנסת וכדו' ועל זה אתה חס!!!!!!!!!!!! (ל”ת)


  • למה??? בגלל שאבא שלו היה האדמור הקודם (לא משנה שאפילו זה לא) הוא יכול פסוק בנפשות??? (ל”ת)


 9. פיקוח נפש  

  תמי4

 10. הסופר בחשבון נפש  


  • מגיב 10, מי שמך? נער קטן וחצוף שכמוך!!! (ל”ת)


 11. אתם צודקים  


 12. דמנ'קה חמודי, על לימוד תורה ראוי למסור נפש, אבל על חתונה של רבה גדול וחשוב ככל שיהיה לא מצאנו היתר. רק חהזכירך את רה''י שלכם, את משפ' אוברלנדר שנעקדו על קדושת ההתנהלות לצרכי התקבצות חסידים. מוטב שהיית אומר את מה שהיה לי החברותא הבעלזאי שלי, 'אין לי תשובה כך הורה לי הרבה ואינני רשאי להרהר אחריו' הקשקושים שלכם מבישים!!!  (ל”ת)

  צ'למער

  • אוברלנדר ז"ל נדבקו באירוע משפחתי... הרבה קודם חתונת בעלזא (ל”ת)


 13. חחחח  

  חחח

 14. הבנה פשוטה  

  יוסי

 15. מי שיש לו חמאה על הראש.....  


  • צודק ב100 אחוז 


 16. פולמוס תגובות מיותר  

  שוקי

 17. הסופר בחשבון נפש: מחיתם על הפגיעה באדמו"ר מבעלז - אך הטחת ביקורת בהגר"ש אויערבאך  

  אחד

 18. דינא דמלכותא דינא  

  יצחק

 19. ק''נ טעמים להתיר...  

  קורא

 20. אז המסקנה היא שצריך לפתוח הכל?  


 21. חזק  


 22. מסכות  

  יעקבי

;