1. עמוד הבית
  2. בריאות ומדע
  3. חדשות בריאות

שלב הניסויים בחיסון של 'מודרנה' מתקרב לסיומו

החיסון קרוב מאי פעם? על פי הצהרת חברת התרופות 'מודרנה' נראה שהחיסון מתקרב בצעדי ענק לקראת אישורו • בארה"ב נערכים כבר למתן החיסון להמונים

יוסף קליין, כ"ט אלול תש"פ 18/09/2020 08:24

המנה השנייה הוזרקה חיסון חיסון צילום: pixabay

אמרו שהוא יהיה מוכן בעוד "שבועות", אחרים הסבירו כי רק בסוף 2021 וכבר לא ידענו למי להאמין, אך כעת נראה כי הערפל סביב החיסון הקרוב מתחיל להתפזר. על פי הצהרת ענקית התרופות 'מודרנה' שהחיסון שלה נמצא בשלב האחרון במהלכו עשרות אלפי נסיינים קיבלו אותו, הרי שרגע האישור של החיסון מתקרב, אחרי שהמנה השנייה שלו הוזרקה למתנדבים שנכללים בניסוי הענק.

בשלב השלישי והמכריע של הניסוי בחיסון של החברה, כך על פי הדיווחים שהיא הנפיקה, משתתפים 25,296 איש. מתוכם, מעל 10 אלף נבדקים כבר קיבלו את המנה השנייה והאחרונה של החיסון, והכי חשוב: עד כה לא נצפו תופעות לוואי משמעותיות אצל אף אחד מהנבדקים בכל השלבים, כך מפרסם ד"ר איתי גל בווינט.

הניסוי, חשוב להדגיש, כולל קבוצה של אנשים המקבלים זריקת פלצבו המכילה סלאיין, תמיסת מלח ללא כל חומר פעיל. החוקרים משווים בין שתי הקבוצות, ובודקים את העלייה ברמת הנוגדנים ותאי T האמורים לנטרל את נגיף הקורונה.

כעת נותר רק להמתין לקבלת תוצאות השלב השלישי של הניסוי, כאשר בעוד מספר שבועות תחל בדיקת הנוגדנים הסופית של הנחקרים, ולאחריה סיכום הנתונים. אם לא יהיו תקלות יוצאות דופן, ייתכן שהחברה תוכל להגיש את הבקשה לאישור החיסון בתוך חודשיים.

הניסוי נערך בשיתוף פעולה מלא של המתחסנים, שכל אחד מהם קיבל שתי זריקות, במרווח של 21 או 28 ימים ביניהם. כל המחוסנים ניהלו יומן שבועי ותיארו את תופעות הלוואי שחשו וכן הרגשתם הכללית. בשלב האחרון ועוד טרם הפצת החיסון בכל העולם, ינותחו תוצאות השאלונים של המתחסנים ותיערך להם בדיקה לזיהוי נוגדנים.

ועדיין, השאלה החשובה ביותר היא: גם אם החיסון יעלה את רמת הנוגדנים בגוף, האם הם יישארו לאורך זמן, או שמא יתפוגגו בתוך חודשים, מה שיגביל משמעותית את תוקפו של החיסון.

 

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. החיסון יהיה מוכן באוקטובר הקרוב  


  2. מי יחיה ומי ימות  

    פלוני

;