1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

הסגר נכנס לתוקף: אלפי שוטרים וחיילים נפרסו בכל רחבי המדינה

שעות קודם התקדש החג, אחרי תקופה ארוכה של דיונים סחבת, ומחלוקות שאיימו על שלימות הקואליציה, מדינת ישראל נכנסת לסגר, במטרה לעצור את התפשטות הנגיף • עשרות מחסומים הוצבו בצירים הבינעירוניים המרכזיים, ואלפי שוטרים וחיילים עומדים הכן לאכוף את ההנחיות

אבי גדלוביץ', כ"ט אלול תש"פ 18/09/2020 14:00

רשימת ההגבלות המלאה סגר על בני ברק סגר על בני ברק צילום: דוברות המשטרה

בשעה זו (שישי) נכנס לתוקפו הסגר הכללי במדינת ישראל, עליו החליטה הממשלה בעקבות העלייה החמורה בתחלואה. הסגר יימשך שלושה שבועות עד לאחר שמחת תורה, אך הדבר נתון לשינוי והממשלה תקיים דיונים יחד עם גורמי מערכת הבריאות בנוגע להארכתו, בכפוף למצב התחלואה. בימים האחרונים נשמעו גורמים בכירים בממשלה שצוטטו במהלך ישיבות סגורות כשהם מביעים סקפטיות באשר ליכולת של הסגר לבלום את מצב התחלואה. במטרה לאכוף את ההגבלות, יוצבו החל מהיום ועד לסיומו של הסגר למעלה 7,000 שוטרים ו-1,000 חיילים בכבישי ישראל ובתוך הערים.

ההגבלות עליהן החליטה הממשלה אמנם מחמירות, אך קיימות פרצות רבות המאפשרות לאזרחים לצאת מהבית. בתוך כך, הלילה אישרה הממשלה במשאל טלפוני את ביטול מגבלת ה-500 מטרים, כך שיציאה מהבית תתאפשר עד קילומטר אחד, זאת לאור התנגדותה של ועדת החוקה בראשותו של חבר הכנסת יעקב אשר. כזכור, גם פרויקטור הקורונה פרופסור רוני גמזו התנגד למגבלה וטען בשיחות סגורות כי היא לא תסייע להורדת מצב התחלואה.

אתמול (חמישי) פרסמה המשטרה את מפת החסימות הארצית, בהן יוצבו השוטרים רבים בהתאם לתקנות שנכנסו לתוקפן. במשטרה ציינו כי תתוגבר פעילות הפיקוח והאכיפה ברחבי הארץ, והמשטרה תפעל לאכוף את התקנות וההגבלות החל מהשעה 14:00 בצהריים ועד לאחר שמחת תורה. בכל התקופה אמרו במשטרה, יפעלו שוטרי אגף התנועה בצירים הבינעירוניים, לאכיפת עבירות תנועה ומימוש תכלית התקנות והשמירה על שלום הציבור.

מפת החסימות המלאה
מפת החסימות המלאה

במשטרה מציינים כי מיקוד הפעילות האופרטיבית, תתבצע בפריסה ארצית של 38 מחסומים בצירים המרכזיים המובילים לערים, אשר ייצרו רצף חסימות בין השטח העירוני לבינעירוני, זאת במטרה לסייע בביצוע המשימה הלאומית ואכיפת קיום התקנות. לצד המחסומים, יפעלו במהלך כל היממה מאות ניידות ושוטרים, בביצוע סריקות על כלל הצירים ברחבי הארץ, תוך חסימות מדלגות לאיתור אזרחים שלא יפעלו עפ"י התקנות.

אמש, במהלך כל היממה, התקיימו דיונים בין שרי הממשלה וגורמי מערכת הבריאות האם להחמיר את ההגבלות. בסופו של דבר הוחלט לקיים דיון נוסף לאחר ראש השנה. "במצב התחלואה הזה וכפי שהמליצו רבים מהמומחים, ייתכן שלא תהיה לנו ברירה אלא להחמיר את ההנחיות", אמר אתמול ראש הממשלה. לדבריו, "אני כמובן אדון עם חבריי, עם בני גנץ ועם השרים, אדון איתם בצורה עניינית ואחראית. אבל אני כבר אומר לכם - אני לא אטיל סגר סתם על אזרחי ישראל, ואני לא אהסס להוסיף הגבלות אם יש צורך בכך. אנחנו שוקלים כל דבר בכובד ראש ובמלוא האחריות. שר הבריאות יולי אדלשטיין יתייחס לכך בעוד דקה קצרה".

על פי החלטת הממשלה, היציאה מעבר לקילומטר מבית המגורים תותר אך ורק לצרכים חיוניים בין היתר, הגעה של עובד או חייל למקום עבודתו, הצטיידות בתרופות, במזון ובמוצרים ושירותים חיוניים, סיוע לאדם בעל קושי או מצוקה, טיפול רפואי, טיפול פסיכולוגי, טיפול ברפואה משלימה (עם מטופל אחד בלבד) ויציאה למסגרות רווחה ולטיפול סוציאלי חיוני. יציאה לכנסת, להפגנה, להליך משפטי, לתרומת דם. יציאה לפעילות ספורטיבית של יחיד או אנשים הגרים יחד – ללא הגבלת מרחק, ובתנאי שהיציאה לפעילות היא ממקום המגורים, שלא באמצעות רכב.

עוד החליטה הממשלה לאפשר יציאה להשתתפות בהלוויה או ברית, לבעל תפילה (חזן או תוקע בשופר) שקיבל אישור לכך מהמשרד לשירותי דת לשם השתתפות בתפילות הימים הנוראים. טיפול חיוני בבעלי חיים, העברה של קטין בין הורים שלא חיים יחד, או העברת קטין להשגחת אדם אחר, שלו הורה יחיד שיוצא לצורך חיוני. הגעה למסגרת יום חינוכית שפעילותה מותרת (חינוך מיוחד, ילדי עובדים חיוניים), יציאה לשדה התעופה לצורך טיסה מחוץ לישראל, 8 שעות טרם הטיסה, יציאת דיירים במסגרות רווחה, בעלי מוגבלות, לביקורים אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה, וביקורים של בני המשפחה במסגרות, יציאה של בני משפחה מדרגה ראשונה לאזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים

בנוסף, החל מ-ה' בתשרי (23.9.20) ועד יום י"ג בתשרי (1.10.20), תותר יציאה ממקום המגורים גם לצורך רכישת ארבעה מינים, מוצרים לבניית סוכה וכן לקיום מנהג כפרות. כמו כן באותה תקופה מותרת פתיחה של מקום למכירת המוצרים הנ"ל או מקום המשמש לקיום מנהג כפרות. כחלק מההגבלות, חל איסור על שהייה בבית מגורים של אדם אחר (שלא למטרה מותרת, כגון לצורך ביצוע עבודה, או סיוע לאדם בעל קושי). חל איסור על שהייה בחוף ים, למעט לצורך ביצוע פעילות ספורט מותרת בלבד (של אדם יחיד/אנשים הגרים יחד, בהגעה ממקום המגורים ולא באמצעות רכב)

כללי התנהגות במרחב הציבורי: איסור התקהלות – עד 10 אנשים במבנה ו-20 בשטח פתוח, שמירת מרחק של 2 מ' בין אדם לאדם ככל הניתן, הגבלות על מספר נוסעים ברכב – עד 3 אנשים (למעט אנשים הגרים יחד), ונוסע נוסף בכל ספסל אחורי נוסף. 

הגבלות על פעילות מסחר, בילוי ופנאי: חל איסור על פתיחת עסקים ומקומות הפתוחים לציבור (כולל מסחר, מסעדות, בריכת שחיה, מכון כושר, מספרה, מכון יופי, מקומות בילוי ופנאי, בתי מלון) וכן קבלת קהל במקומות עבודה. אין הגבלה לעובד להיכנס לעסק, שלא לצורך פתיחה לציבור (למשל לביצוע עבודות תחזוקה, סידור סחורה וכו').  יוחרגו מהמגבלות: חנויות מזון, אופטיקה, בית מרקחת ומוצרי היגיינה, מוצרים לתחזוקת הבית, מכבסה, מוצרי תקשורת ומעבדה לתיקון מוצרי תקשורת ומחשבים, קבלת קהל במקומות עבודה חיוניים, לגבי שירות חיוני שלא ניתן לקבל מרחוק (שירותי דואר, בנק וכו'). מלונות ויחידות אירוח – כאשר המקום משמש חלופת מגורים (ארוכה או קצרת טווח) עבור מי ששוכר את המקום (כגון, עובדים זרים וכו') – ללא שימוש בשטחים ציבוריים, בריכות וכו’; בנוסף, חריג זה כולל מלונות למבודדים, או מלוניות המיועדות לשימוש של מטופלים ובני משפחות, לצד מוסד רפואי, מקום המשמש לאימון של ספורטאי תחרותי מקצועי, שאושר על ידי מנכ"ל משרד התרבות והספורט.

מתווה תפילות בראש השנה וביום כיפור: ניתן להגיע למקום שנערכת בו תפילה בציבור בטווח של קילומטר בלבד ממקום המגורים. בשטח פתוח – בקבוצות קבועות של עד 20 אנשים, עם מרחק בין הקבוצות וסימון פיזי, מושב ריק בין אנשים שלא גרים יחד וללא הגשת מזון. במבנה - הושבה במתחמים בקבוצות קבועות של עד 25/10 (כתלות באזור כתום/אדום), מחיצות ניילון בין המתחמים, שמירת מרחק בין המתחמים, הצבת שלט עם מס' המתפללים המותר, גודל המקום, וכללי הפעלה, שמירת 2 כיסאות מרחק בין אדם לאדם, וללא הגשת מזון.

התפוסה המותרת לגבי תפילה במבנה בימים נוראים: באזור אדום – עבור 2 הכניסות הראשונות עד 30 אנשים, עבור כל כניסה נוספת עוד 20 אנשים. באזור כתום – 50 אנשים עבור כל כניסה. בכל מקרה, מספר האנשים לא יעלה על יחס של אדם לכל 4 מ"ר משטח המקום המיועד לתפילה.

תחבורה ציבורית: באוטובוס עירוני בקו שירות -32 נוסעים, באוטובוס בין-עירוני בקו שירות- 30 נוסעים, באוטובוס מפרקי (אקורדיון) בקו שירות– 50 נוסעים, בזוטובוס – 50% מהמספר הקבוע ברישיון הרכב, ברכבת ארצית - 50% ממספר המושבים, בכרמלית- 50% ממספר המושבים, בהסעה מיוחדת באוטובוס – 30 נוסעים, בכל כלי תחבורה יבשתי אחר- 50% מהמספר הקבוע ברישיון הרכב, במונית: הנהג ונוסע אחד נוסף או הנהג ושני נוסעים, אם אחד הנוסעים הוא אדם הצריך לווי, והכול למעט אנשים הגרים באותו מקום.

כמו כן, הממשלה אישרה תקנות המגבילות את מספר העובדים במגזר הציבורי. התקנות קובעות כי מספר העובדים השוהים במשרדי הממשלה, רשויות מקומיות ומועצות דתיות לא יעלה על עשרה עובדים או 50% ממצבת כוח האדם בו זמנית, לפי הגבוה מבניהם. הפעילות במגזר הפרטי שאינו מקבל קהל תימשך כרגיל, תחת מגבלות "התו הסגול". הממשלה אישרה תקנות שנועדו להגביל את מספר העובדים במשרדי הממשלה, הרשויות המקומיות והמועצות הדתיות בשל התפרצות נגיף הקורונה. על פי התקנות החל מהיום בשעה 14:00 יעבור המגזר הציבורי למתכונת חירום, שתאפשר אספקת שירותים חיוניים לאזרח אך תצמצם לכ-50% את מצבת כוח האדם הנמצאת במקום העבודה. יתר העובדים יעבדו, ככל הניתן, מהבית או בהסדרי ההעסקה שסוכמו בין הממונה על השכר והסכמי עבודה לבין יו"ר ההסתדרות הכללית החדשה.

לצורך הבטחת פעילותם החיונית של הגופים ושמירה על מתן השירותים החיוניים לאזרחים, נציב שירות המדינה, מנכ"ל משרד הפנים ומנכ"ל משרד הדתות יוכלו להורות על הגדלת מכסת העובדים המותרת לשהייה בו זמנית במקום העבודה בהן נדרשת נוכחות העובדים. מגבלה זו אינה חלה על המגזר הפרטי, שימשיך לפעול בהתאם לתו הסגול בתנאי שבישיבות המתקיימות במקום העבודה לא ינכחו פיזית יותר מ-10 אנשים.

בתוך כך, הלילה אישרה הממשלה את רשימת הערים האדומות, עליהן הוטלו הגבלות מחמירות יותר, בהתכנסויות בבתי הכנסת, ובשגרת החיים השוטפת.

להלן רשימת הערים האדומות כפי שאושרה על ידי הממשלה:

נתיבות

חדרה

אבו סנאן

נתניה

חולון

אום אל-פחם

סח'נין

חצור הגלילית

אופקים

עיילבון

טורעאן

אור עקיבא

עילוט

טייבה

אזור

עין מאהל

טירה

אכסאל

עראבה

טמרה

אלעד

ערערה

יבנה

אריאל

פוריידיס

ירוחם

אשדוד

פתח תקווה

שכונות בירושלים

אשקלון

צפת

כאבול

באקה אל-גרביה

קלנסווה

כסרא-סמיע

באר שבע

קרית גת

כפר יאסיף

בית דגן

קרית יערים

כפר מנדא

בית שאן

קרית מלאכי

כפר קאסם

בית שמש

קרית עקרון

כפר קרע

ביתר עילית

קרית שמונה

לוד

בני ברק

ראשון לציון

מג'ד אל-כרום

בסמ"ה

רחובות

מג'דל שמס

בענה

ריינה

מגדל העמק

ג'דיידה-מכר

רכסים

מודיעין עילית

ג'ולס

שבלי - אום אל-גנם

מזרעה

גבעת זאב

שדות דן - כפר חב"ד

מטה יהודה - שדות מיכה

גדרה

שדות נגב - מעגלים

מנשה - אום אל-קוטוף

דבוריה

שדרות

מנשה - מייסר

דייר אל-אסד

שער הנגב - איבים

מעלה אדומים

הגלבוע - טייבה (בעמק)

שפרעם

משהד

הגלבוע - נאעורה

תל שבע

נחל שורק - יד בנימין

הגלבוע - צנדלה

 

נס ציונה

זכרון יעקב

 

נצרת

חבל מודיעין - ברקת

 

 

 

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. שונאי הדת עשו סגר, אחרי שחזרו ממלון רות  (ל”ת)


  2. החרדים החריגו עצמם מהסגר המטופשת, זהו נגמר.  


  3. ה' ירחם על כולנו!!!  (ל”ת)

    אפרת

;