1. עמוד הבית
 2. בריאות ומדע
 3. חדשות בריאות

המירוץ לחיסון: 'מודרנה' שועטת אל השלב האחרון

10,000 איש קיבלו את המנה השניה של החיסון שבפיתוח; נצפו תופעות לוואי קלות בלבד • וגם: מה אומרת החברה על החיסון הרוסי?

יוסף קליין, ד' תשרי תשפ"א 22/09/2020 13:16

"קצת כאב ראש וחולשה" אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: באדיבות המצלם

מי יציל העולם? ענקית התרופות 'מודרנה' מדווחת כי הניסוי שהיא מבצעת מתקדם שלב אחד נוסף. "אנחנו לקראת שלבי סיום גיוס המתנדבים לפאזה השלישית במחקר הקליני", אמר הבוקר המדען הראשי של החברה, טל זקס לניב רסקין ב'חדשות הבוקר'. "גייסנו למעלה מ-25 אלף מתנדבים מתוך ה-30 אלף המתוכננים. בחודשים הקרובים נעקוב אחריהם בקפידה וננסה להוכיח שהחיסון שלנו מסוגל למנוע מחלה".

זקס גילה כי "המתנדבים קיבלו כבר את המנה הראשונה ומתוכם, 10,000 קיבלו גם את המנה השנייה", והוסיף כי "בשבועות הקרובים נסיים לחסן את כולם. ברגע שנזהה 53 מקרי הידבקות מכלל קבוצת המחקר, חברי הגוף הבלתי תלוי יבחנו האם הוכחנו שהניסוי יעיל".

כשנשאל אם המתחסנים חוו תופעות לוואי השיב המדען כי "יש קצת סימפטומים ביום של החיסון כמו קצת כאב ראש וחולשה, כאילו שנדבקנו באופן קל מאוד בווירוס. זה עובר תוך יום-יומיים. אין תופעות לוואי חדשות מאלה שתיארנו במחקרים בפאזה הראשונה".

זקס נשאל גם על החיסונים האחרים שכבר הוכרזו כמוכנים לשיווק, החיסון הרוסי והחיסון הסיני, אך טוען כי יעילותם של אלו לא מגיעה לתוצאות החיסון של מודרנה. "הסינים פירסמו את הנתונים של הפאזה הראשונה של החיסון שלהם והתוצאות היו בסדר. הם הצליחו לעורר נוגדנים בדם, אבל לא ברמות הגבוהות שאנחנו מגיעים אליהן. גם הרוסים פירסמו את הנתונים הראשוניים של החיסון שלהם, אבל מה ששונה בחיסון שלנו זה שאנחנו מראים למערכת החיסון רק את אותו החלבון והמעטפת שאנחנו רוצים שמערכת החיסון תזהה ולכן הוא מעורר את מערכת החיסון לתגובה יותר גבוהה מבחינת יצירת נוגדנים".

לדברי זקס ייצור החיסון יחל בחודשים הקרובים. "מקווה שהתוצאות יוכיחו באופן חד משמעי שהחיסון עובד לפני תום השנה האזרחית. אם יידרשו יותר מקרים או שיעורי הדבקה במקומות שבהם חיסנו, אז זה ייקח עוד כמה שבועות. במקביל, אנחנו מגדילים את תשתית הייצור העולמית, גם האמריקאית וגם זו שיש לנו בשוויץ, אז אני מניח שבמחצית הראשונה של 2021 החיסון יהיה זמין לאוכלוסיות של אותן המדינות שחתמו איתנו".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הפיתוח של המכון הביולוגי בנס ציונה מפגר הרבה אחרי מודרנה.  

  טיי זקס

 2. האם ישראל היא בין המדינות שחתמו עם מודרנה?  (ל”ת)

  דני כהן

  • כן (ל”ת)


 3. מודרנה חברה של נוכל בשם ביל בייטס  

  תחקרו

 4. תוצאות מעודדות  

  חרדי

 5. הפתירון הסופי סדר עלומי חדש הרב אמנון יצחק אמר כבר לפני חדשים שיהיה סגר בחגים ותראו שיהיה חיסון אחרי החגים וירצו דווקא לחסן את הצעירים(שכלל לא נצרכים לחיסון) הבונים החופשיים כבר כאן  (ל”ת)


 6. החיסון הרוסי עם תופעות לוואי קלות של מוות בלבד.  

  מנחם

;