1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. קורונה

כחול לבן והליכוד בעימותים על הפגנות ובתי הכנסת

כשהשר דרעי הבין כי הפור נפל והוחלט לסגור את בתי הכנסת ולאסור תפילות לקראת יום הכיפורים, הוא נטש בזעם את חדר ישיבת הקבינט ועלה להתייעצות במעונו של נשיא המועצת הגר"ש כהן. הקבינט מכונס בשעה זו בניסיון לגבש מתווה שיאפשר קיום הפגנות ותפילות בסמוך לבית

ארי קלמן, ה' תשרי תשפ"א 23/09/2020 13:20

דיון סוער בקבינט בני גנץ/בנימין נתניהו בני גנץ/בנימין נתניהו צילום: תומר נויברג/יונתן זינדל, פלאש 90

מדינת ישראל ניצבת ערב יום הכיפורים לפני החרפת הסגר הקיים והטלת הגבלות נוספות בדומה לסגר שהוטל בגל הראשון של הקורונה, בשעה 14:00 (רביעי) החל כינוס דיון קבינט קורונה משמעותי בו יוכרע על הידוק הסגר באופן מיידי.

החשש הגדול שניצב בפני השרים החרדים שעוד נותרו בממשלה הוא מסגר הרמטי שיסגור לחלוטין את בתי הכנסת ועל פי הדברים של שר הפנים דרעי, נראה כי הם עלולים להוביל לפרישה חרדית מהממשלה.

זמן קצר אחרי שהחלה ישיבת הקבינט המתוחה, נצפה השר דרעי נוטש בזעם את הדיון. ל'בחדרי חרדים' נודע כי משם המשיך השר דרעי ישירות לביתו של נשיא המועצת הגר"ש כהן לצורך התייעצות דחופה. דרעי יצא ממעונו של הגר"ש כעבור שעה קלה.

הבוקר קיים ראש הממשלה התייעצות שרים. במהלכה הוא אמר שכיוון שאנו נמצאים בשעת חירום בעקבות העלייה החדה בתחלואה, הוא יבקש להעביר החלטה על סגר כללי נרחב והידוק משמעותי במגבלות באופן מיידי.

נתניהו ידרוש סגירת ענפים נרחבים במשק. כך שלא ברור מה יעלה בגורלם של בתי הכנסת ושאר נושאי הדת, אחרי שבמשרדי הבריאות, המשפטים וביטחון פנים כבר גיבשו מתווה אחיד להפגנות ובתי הכנסת.

לפי העדכון האחרון, ההצעה שהונחה על שולחן הקבינט היא להטיל סגר מלא בכל חג הסוכות. באוצר מתנגדים ליוזמה. נציגת המשרד בדיון: עלות הסגר למשק - 35 מיליארד שקלים.

נתניהו אמר בדיון כי "לא יהיה סגר אם ההפגנות יוחרגו. מצידי שכל אחד יפגין מתחת לבית שלו אבל לא יותר מזה״. שרי כחול לבן השיבו "נתניהו מתעסק בדיון הקבינט אך ורק בהפגנות".

ראש הממשלה תקף בעניין את שרי 'כחול לבן' ואמר כי "ההמלצה של כל הגורמים המקצועיים הייתה להפסיק כל התקהלות - הפגנות ותפילות בחללים סגורים. אני תומך באופן מלא בזכות להפגין, אבל כל שבוע אזרחי ישראל רואים איך הם נדרשים לחגוג את החג לבד, איך הם נדרשים לעמוד בהנחיות הבריאות, ומנגד איך מפגינים מתקהלים בהמוניהם נגד כל כלל בריאותי. היום נפטרו 31 איש מהקורונה. אני נלחם על החיים של אזרחי ישראל. אני נלחם על בריאות הציבור. בזמן הזה יש מי עושים פוליטיקה קטנה. אנחנו במלחמה. תתעוררו!". כך נתניהו.

מוקדם יותר היום, כינס יו"ר 'כחול לבן' שר הביטחון בני גנץ התייעצות דחופה עם שרי מפלגתו חברי קבינט הקורונה. לאחר ששמע אותם הנחה גנץ לדרוש את זימון אנשי המקצוע הרפואיים לשמוע את עמדתם ולוודא שהם מביעים אותה בצורה פתוחה בקבינט הקורונה ולחדול בהמשך הדיון האובססיבי בסוגיית ההפגנות.

גנץ אמר לשרים: "תתעקשו על טובת האזרחים בבריאות ובעצירת התחלואה תוך איזון במרכיבי היהדות, הדמוקרטיה, הכלכלה והחברה ואל תתמקדו רק בסוגיית ההפגנות. עיצרו את הדיון חסר הפרופורציה בהפגנות מיד! נקבל את עמדת אנשי המקצוע בנושא החשוב של סגר מלא ומצב חירום. להחלטה שלנו יש  השלכות על חיי אדם ונקבל אותה אך ורק בהתאם לעמדת אנשי המקצוע. רק לפי צורכי השעה בבריאות, ובכלכלה ובעצירת התחלואה".

כן דנים שרי הקבינט לגבי החלטה להעביר את התחבורה הציבורית למתכונת של הסגר הקודם. המשמעות: דילול נרחב ומשמעותי של פעילות התחבורה הציבורית ויתכן שאף ביטולה לגמרי בסופי השבוע.

כמו כן בממשלה מגבשים מתווה לקיום תפילות והפגנות במרחב הפתוח בסמוך לבית עד למרחק של 1000 מטר. לפי המתווה, התפילות יערכו בקפסולות שיאכלסו בין 10 עד 20 מתפללים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. יש פתרון לבתי הכנסת  

  א

  • 9090 


 2. דרעי מה קרה לך??  

  יאיר

  • בשביל זה הלך לשאול חכם שלום 


  • ש"ס זה לא מפלגה חרדית די אין מגיפה אין.וגם למועצת התורה הספרדית יש עוד פוסקים ולא רק הרב דוד יוסף לדוגמא הרב יצחק אמר שצריך להתפלל בתוך הבתי כנסת די לכל הטמטום של פיקוח נפש שכל מה שביבי אומר זה דעת תורה  (ל”ת)


  • לא בטוח שזה נכון.... 


 3. מי יכול להתפלל ביום כיפור בחוץ בחום אדיר רק טיפשים די לכל הטיפשות שעולה מיום ליום אנו אומרים לא נקשיב לדברי ממשלת הכפירה הזו  (ל”ת)


 4. סגירת בתי הכנסת  

  מאמין

 5. דרעי תיזהר  


 6. תגובה  

  יואלחש

 7. לא מבין איזה ראיה מנסים להביא מבלפור  

  אורי

 8. דרעי בישל את הענייןן בכך שאמר  

  צחי

 9. לצום ולשבת כל היום על החום המטורף זה לא מסוכן ????????????????????  (ל”ת)

  מה קרה לכם ???

;