1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

מד' מינים ועד שמחת תורה: הראש"ל בהוראות לחגים

לקראת חג סוכות בצל הסגר, מפרסם הראשל"צ קובץ הלכות מיוחד • "מן הראוי לבנות סוכות גדולות ורחבות ידיים עם מחיצות בגובה עשרה טפחים ולהתפלל בסוכה באוויר הפתוח כפי ההנחיות" • "מי שנמצא מאומת או שיש לו תסמינים, חובה עליו מן התורה לבודד עצמו, אותם המתעלמים מהנחיה זו, חשש רציחה יש בידם" • "חל איסור לקיים הקפות המוניות בשמחת תורה"

אהרן מילר, י"א תשרי תשפ"א 29/09/2020 21:08

הלכות קורונה הראשל"צ בהקפות שניות בישיבת 'אהל יוסף' בראשות בנו הראשל"צ בהקפות שניות בישיבת 'אהל יוסף' בראשות בנו צילום: באדיבות המצלם

לקראת סוכות ושמחת תורה בצל הקורונה והסגר יצא הרב הראשי הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף בקובץ הוראות והנחיות הלכתיות לרגל ימי החג הבעל"ט.

בראשית מכתבו מציין הרב הראשי את הצורך החשוב שבשמירה על כללי משרד הבריאות: "ראשית הנני להבהיר, כי יש להקפיד על שמירת מרחק של כמה מטרים בין האחד לרעהו, ולעטות מסכה, או צעיף שיכסה את החוטם והפה. תורתנו היא תורת חיים, ומצוה אותנו ונשמרתם מאד לנפשותיכם, ופיקוח נפש דוחה את כל התורה כולה".

עוד הוסיף הראשון לציון וכתב במכתבו "כל מי שמרגיש תסמינים או שהוא חולה מאומת, חובה עליו מן התורה לבודד את עצמו ולא לבוא במגע עם איש, ואותם המתעלמים מהנחייה זו, חשש רציחה יש בידם".

להלן פירוט ההנחיות של הרב הראשי הגאון רבי יצחק יוסף לקראת ימי החגים, בהתייחסות לכל אירועי ומצוות החג בצל ההגבלות:

שוק דוכנים של ארבעת המינים הינם בעלי פוטנציאל הדבקה גבוהה ויש לקיימם אך ורק במקומות פתוחים ובהתאם להנחיות משרד הבריאות.

בתי הכנסת יהיו סגורים בחג הסוכות, ומן הראוי לבנות סוכות גדולות ורחבות ידיים עם מחיצות בגובה עשרה טפחים באופן שמלמעלה מעשרה טפחים ועד הסכך לא תהיה מחיצה, וכך ניתן יהיה להתפלל בסוכה באוויר הפתוח ובאופן שיתיישב עם הנחיות משרד הבריאות, דהיינו שמירת מרחק בין אדם לאדם 2-3 מטר והתקהלות מצומצמת כפי המותר.

בכדי לא לשהות זמן רב עם ציבור יש לקצר במנגינות ובפיוטים, וידלגו על אמירת דרשות ומוסר כפי מה שרגילים בכל שנה ויעודדו את הציבור לקבוע להם סדר לימוד בביתם בימים אלה.

אכילה, שהייה ולינה בסוכה תהיה כפי הנחיות משרד הבריאות בהשתתפות המשפחה הגרעינית בלבד.

מי שיש לו תסמינים קלים, אף שיש לו סוכה מבודדת בביתו, או שנמצא במלונית ויש שם סוכה כשרה, דינו כמצטער ופטור משינה בסוכה. לעניין אכילה בסוכה, אם על ידי השהייה בסוכה יש חשש  שתתגבר הצינה ויכבד עליו חוליו פטור אף מאכילה. ומי שיש לו תסמינים קשים כגון: חום, שיעול וקשיי נשימה, פטור מסוכה לגמרי.

לגבי ברכת הכהנים המסורתית הנערכת בכותל המערבי מידי חול המועד כותב הרב, השנה יש להימנע מהתקהלות המונית בכותל המערבי לקיום ברכת כהנים כמו שנהגו עשרות בשנים. התפילה תועבר בכלי התקשורת ועל פי ההלכה ניתן להצטרף לגבי עניית אמן בשידור ישיר, ויש בזה מעלה שרבבות אלפי בני ישראל מצטרפים כל אחד ממקום מושבו ומתפללים יחד בשעה שהציבור מתפללים.

יש לקיים את 'שמחת בית השואבה' בחוגי המשפחה הגרעינית מנגד לשמור ולקיים את מצוות 'ושמחת בחגך'.

השנה יש לקיים מנהג הקבלת פני רבו באמצעות הטלפון או באמצעים דיגיטליים אחרים, ובוודאי שאין לקיים מפגש פיזי וכינוסים לצורך כך.

בהושענא רבה מצוה ללמוד כל הלילה לפי סדר הלימוד כפי שתיקנו לנו גדולי הדורות, והשנה עקב המצב ילמד כל איש בסוכתו עד עלות השחר, וילך להתפלל עם הנץ החמה כפי הכללים וכמפורט לעיל.

חל איסור לקיים הקפות המוניות בשמחת תורה ויעשו מניינים מצומצמים ויאמרו את  נוסח ההקפות בשטח פתוח ובהתנהלות מצומצמת לפי ההנחיות ולקצר ככל האפשר את משך זמן ההקפות.

הרב הראשי התייחס גם לפולמוס סביב המקוואות. יש לסגור את כל המקוואות לגברים. כי הטבילה לגברים בערב יום טוב אינה חיוב מצד הדין, אלא מנהג טוב וחשוב, ולכן בזמן כזה חייבים להמנע מכך, בפרט לאור ההתקהלויות במקום והיעדר פיקוח. וחמירא סכנתא מאיסורא. וטבילת נשים במקווה - בכל הנוגע למקוואות הטהרה לנשים אשר ממילא נמצאים תחת פיקוח מחמיר בכל מה שקשור לחיטוי וניקיון, על כן אין כל חשש מטבילה בהן. ויש לתאם מועד הטבילה עם הבלניות. עוד מדגיש הרב במכתבו "על נשות ישראל לידע, שעל פי ההלכה הטבילה היא אך ורק במקווה טהרה, ולא בבריכה וכדו'. וחלילה להקל באיסור כרת החמור".

בסוף ההוראות סיים הראשון לציון בתפילה לבורא עולם שישלח רפואה שלימה לכל החולים, ויעצור המגפה והמשחית מעלינו ומעל כל ישראל, ומעל כל יושבי תבל, ונשמע בשורות טובות ישועות ונחמות, ונזכה לעלות לרגל בשמחה בגאולה השלימה בקרוב, אמן.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;