1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. פלילים

קטטה אלימה בין חיילים בתור לחדר האוכל: מפקדי הפלוגות יינזפו

בקטטה שפרצה אתמול בין חיילים בדואים ליהודים בבסיס צה"ל בדרום הארץ נפצעו 21 חיילים, חלקם פונו לבתי החולים | תחקיר ראשוני שבוצע בעקבות המקרה העלה כי נפל כשל פיקודי של כל שרשרת הפיקוד שנכחה באירוע | מפקדים וחיילים יטופלו בחומרה, אחרים יינזפו 

אבי גדלוביץ', כ"ד תשרי תשפ"א 12/10/2020 20:49

21 נפצעו בתקרית חיילים בבה"ד 1 חיילים. אילוסטרציה צילום: אתר צה"ל

אחרי הקטטה האלימה שפרצה אתמול (ראשון) בשעות הצהריים בין חיילים בדואים ויהודים בפלוגות ההכשרה של בסיס האימונים בחטיבת גבעתי בדרום הארץ, צה"ל מפרסם היום (שני) את ממצאי התחקיר הראשוניים ומגדיר האירוע כ"חריג וחמור שאינו עולה בקנה אחד עם ערכי צה״ל וההתנהגות הנדרשת מחייליו".

עוד נמסר, כי צה״ל מגנה התנהגות פסולה מסוג זה וימשיך לפעול באופן ייזום למיגור אירועים דומים. היום בוצע תחקיר מעמיק בנושא בראשות מפקד חטיבת גבעתי, אלוף-משנה איציק כהן. ממצאי התחקיר הוצגו ראשונית למפקד עוצבת הפלדה, תת-אלוף סער צור ולמפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי.

מהתחקיר עולה, כי בזמן ההמתנה לחדר האוכל, התפתח ויכוח על תור הכניסה לארוחה, לכדי עימות אלים בהשתתפות כ-30 חיילים מפלוגת ההכשרות של יחח585 ופלוגת ההכשרות של גדוד "שקד". כעשר דקות לאחר תחילת האירוע, עם הגעת מפקד המחזור למקום, הקטטה הופסקה.

קטטה נוספת התרחשה במרפאת בסיס האימונים החטיבתי בין שני חיילים שנדרשו לטיפול. זו הופרדה במהירות על ידי המפקדים. האירוע הוביל לפציעתם של 21 לוחמים באורח קל. שמונה מהם פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה ושוחררו לאחר בדיקה ללא פציעות משמעותיות.

מפקד החטיבה מצא כי נפל כשל פיקודי של כל שרשרת הפיקוד שנכחה באירוע משתי הפלוגות ואי מימוש כלל היכולות למניעת האירוע בשלביו הראשונים. בעקבות האירוע, הורה מפקד החטיבה על עוצר אימונים עד לסוף השבוע הקרוב לשתי הפלוגות, העברת שיעורי חינוך בנושא ערכים וקבלת האחר, שבסופם יתקיים ערב משותף לפלוגות בראשות מפקד בסיס האימונים.

כל החיילים אשר נקטו באלימות, ומפקדים אשר לא מימשו את אחריותם למנוע את האירוע, יטופלו בחומרה, בהם מפקדי המחלקות והכיתות. כמו כן, מפקדי הפלוגות יינזפו על אחריותם לאירוע. "לקחי המקרה יופצו וילמדו בכל צה"ל עם השלמת התחקירים", מסר דובר צה"ל.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. הקטטה  


  2. מי ניצח, היהוד או הפדואים?  (ל”ת)


    • היהודים! 


;