ח' סיון התשפ"ד
14.06.2024
קול החולה מהמסדרון

מכתב הרופאים: מצב הרפואה הפנימית בהידרדרות

111 מנהלי מחלקות פנימיות מכל רחבי הארץ שגרו מכתב לראש הממשלה ולשר הבריאות בו הם מזהירים מפני מגפת הקורונה ומחלות החורף השגרתיות שיביאו לאי ספיקה במערכת הבריאות

מכתב הרופאים: מצב הרפואה הפנימית בהידרדרות
מחלקה בלניאדו צילום: משה גולדשטיין

הם עומדים בחזית, אבל קולם לא נשמע: 111 מנהלי מחלקות פנימיות ואגפים פנימיים בבתי החולים בארץ שגרו מכתב בהול לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר האוצר ישראל כץ ולשר הבריאות יולי אדלשטיין, בו הם מאשימים אותם בלא פחות מ"התעלמות קשה וקטלנית ממצב הרפואה הפנימית".

"למעלה משמונה חודשי מגיפת קורונה בארץ, ומערך הרפואה הפנימית הוא חזית שדה הקרב בבתי החולים", נכתב במכתב. "מעל 40% מהמחלקות הפנימיות הוסבו למחלקות פנימיות קורונה, ובהן אנו מטפלים, ללא דופי, בכלל החולים, ללא הבחנה".

הרופאים מפרטים את המחדל וכותבים כי גם בלי הקורונה המצב בארץ הוא בלתי אפשרי. "ביתר המחלקות הפנימיות נמשך הטיפול השגרתי בחולים, תוך התמודדות עם הפחתת מספר המחלקות, וירידה דרמטית בהיקף מיטות האשפוז (שמספרן מלכתחילה אינו ראוי. פחות מ־4,000 מיטות פנימיות בכל מדינת ישראל)".

כותבי המכתב טוענים כי קולם לא נשמע. "אפילו פגישת עבודה פשוטה בזום של נציגינו עם מנכ"ל משרד הבריאות איננו מצליחים לקיים כבר שבועות רבים, ונדחים שוב ושוב, למרות היותנו המשאב המרכזי בתוך מערכת הבריאות - המאבחן, המטפל והמלווה את חולי הקורונה ביומיום".

וכמובן, הם מזהירים מפני הבאות ומה שיתרחש בחודשי החורף הקרוב. "שילוב בין הקורונה לבין תחלואת החורף - שפעת, דלקות ריאות ועוד - בתוספת תחלואות שגרתיות במחלקות וגם מפתיעות (כמו עכברת או שפעת עופות), יצרו אצלנו תנאים כמעט בלתי אפשריים, עם השלכות רוחב רבות. זו רק שאלה של זמן עד למראות של אשפוז אלפי חולים במסדרונות ובחללים לא ראויים. שאלה של זמן - עד אי–ספיקה משמעותית במחלקות הפנימיות".

מה יש לעשות? ובכן, המנהלים מציינים שתי המלצות מתוך דו"ח שכבר פורסם, ושחובה לטענתם ליישם כצעד ראשוני - הגדלת התקינה במחלקות הפנימיות ואיסור אשפוז חולים במסדרונות. הבעיה היא שאשפוז במסדרון הפך לנוהל שגרתי ואם איסור על אשפוז כזה יכנס לתוקף, רבים מהחולים פשוט יישארו בבית...

קורונה מערכת הבריאות רופאים חורף בתי חולים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד