1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

הפרקליטות נגד נתניהו ואלוביץ': "ניסיון ליצור אווירת פגם בהליכי החקירה"

בתשובת הפרקליטות לבית המשפט, במענה לדרישת עורכי דינם של נתניהו ואלוביץ' לקבל חומר חקירה נכתב בין היתר: "נראה בבירור כי הנאשמים מבקשים להפוך את היוצרות" | בפרקליטות דחו את הבקשה וטענו כי מדובר בניסיון פסול ליצור אווירת פגם בהליכי החקירה

אבי גדלוביץ', ג' חשון תשפ"א 21/10/2020 18:35

תיק 4000 שאול אלוביץ בבית המשפט שאול אלוביץ בבית המשפט צילום: פלאש 90

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי בירושלים את תשובתה לבקשות עורכי דינם של ראש הממשלה נתניהו ושאול אלוביץ' להעביר אליהם חומרי חקירה ב'תיקי האלפים'. בתשובת הפרקליטות הובהר כי לא זו בלבד שליבת חומר החקירה הועברה לידי הנאשמים עוד טרם קיום השימועים בתיק, אלא גם כל 'חומר החקירה' המצוי בידיה הועבר לעיונם על פי דין, ולא אחת - הועבר לנאשמים אף מעבר לכך. כן שבה הפרקליטות ובחנה ביסודיות ובאופן מעמיק את בקשות הנאשמים לקבלת חומרים נוספים, ובהתאם לכך אף הוסיפה והעבירה לידי הנאשמים מסמכים ספורים. משכך, לעמדת הפרקליטות, דין בקשות הנאשמים להידחות.

בתשובה לבקשות הנאשמים הודגש המאמץ העילאי של רשויות האכיפה לעמוד, זה חודשים ארוכים וככל הניתן, בעיקריה ובדקדוקיה של זכות העיון בהתאם לסעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי, בכלל זה הנגשת חומר החקירה שנמסר לעיון הנאשמים באמצעות סריקתו, אספקת המידע המלא בדבר החומר שנאסף בתיק, ועמידה לרשותם של הנאשמים בבקשותיהם השונות לאתר חומר כזה או אחר. כל זאת, על מנת להבטיח שלנאשמים ניתנת ההזדמנות המלאה להעריך את חומר הראיות ועל מנת לייעל את שלב בירור הטענות הנוגעות לחומר החקירה.

חרף זאת, כעולה מתשובת הפרקליטות, בחרו נאשמים להרחיב ככל הניתן את חזית המחלוקת, עד כדי כך שגם סוגיות שזכו למענה מלא ומספק במסגרת ההתכתבות המקדימה בין הצדדים, בקשות בעניין חומרים שהוחרגו זה מכבר מגדר "חומר חקירה" ובקשות הבהרה שקשה להבין את הקשר בינן לבין ההליך שלפנינו - כל אלה מצאו מקומן בבקשות הנאשמים לבית המשפט.

"במסגרת זו נעשו בבקשות ניסיונות כאלה ואחרים למתוח את יריעת ההגדרה של "חומר החקירה" שיש למסור לנאשמים, הכול תוך סתירה חזיתית וחוזרת של הלכות בית המשפט העליון בנושא, וגם לפיכך דין הבקשות להידחות", נכתב 

עוד הודגש בתשובה כי מרבית הבקשות לגילוי חומרי חקירה של הנאשמים הוקדשו לתיאורים דרמטיים ונרחבים על התנהלותה "השערורייתית" - לשיטתם - של החקירה בענייננו, בכלל זה טען נתניהו בדבר "הליכי חקירה נפסדים ופגומים מן היסוד", ושאול אלוביץ' יחד עם רעייתו איריס, בדבר "תרגילי חקירה אגרסיביים" - טענות שזכו להדהוד רב בתקשורת, עוד בטרם נשלחו לתביעה. לעמדת הפרקליטות, לטענות אלה, המבקשות להטיל דופי בדרך פעולת רשויות אכיפת החוק, אין כל בסיס.

"נוכח הניסיון ליצור אווירת 'פגם' בהליכי החקירה שתואר לעיל, נראה בבירור כי הנאשמים אלוביץ' ונתניהו מבקשים להפוך את היוצרות ולהקדים את הדיון בטענה של הגנה מן הצדק משלב הטענות המקדמיות לדיון שלפנינו בהיקפה של זכות העיון", נכתב בתשובת הפרקליטות, "תוך עקיפת ההלכה הפסוקה המטילה עליהם נטל כבד להוכיח טענה זו. ניסיון פסול זה הולך כחוט השני כמעט בכל בקשות וטענות נאשמים נתניהו ואלוביץ'.

סנגורי ראש הממשלה נתניהו מסרו בתגובה להודעת הפרקליטות: "תשובת הפרקליטות תמוהה. איך ניתן לטעון ברצינות שהפרקליטות העבירה מזמן את כל המסמכים, כאשר רק היום הועברו לסנגורים, לראשונה, עשרות מסמכים שהיו חסרים?".

לדבריהם: "המידע שסנגורי ראש הממשלה ביקשו, ובפרקליטות ממשיכים להסתיר - הוא הכרחי ובסיסי. כך, לדוגמה, דרשו הסנגורים שהפרקליטות תציג את אישור היועץ המשפטי לממשלה שמאשר פתיחה בחקירה נגד ראש הממשלה - אישור שמתחייב מתוקף חוק יסוד הממשלה - אלא שהפרקליטות מסרבת להציג אישור זה".

"בלי גילוי כלל החומר - קיים חשש אמיתי שלא יהיה ניתן לנהל משפט הוגן". סיכמו הסנגורים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;