1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

קטין בן 14 הושפל בתחנת משטרה ויפוצה

המדינה תפצה קטין בגין חיפוש בהפשטה שנערך על גופו ללא הצדקה ואיזוקו למשך שעות ארוכות | "ההפשטה לוקה בנסיבות העניין באי-סבירות קיצונית ורשלנות", קבעה השופטת | עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו: "פיצוי הולם על פרקטיקה בלתי חוקית ופוגענית שהושרשה בתחנת לב הבירה בירושלים"

אבי גדלוביץ', ג' חשון תשפ"א 21/10/2020 21:27

ביהמ"ש פסק המעצרים במירון בל"ג בעומר אילוסטרציה (המצולמים לא קשורים לכתבה) צילום: דוד כהן - פלאש 90

בית משפט השלום בירושלים פסק על המדינה לפצות קטין בסכום של 13 אלף ש"ח, בעקבות חיפוש בהפשטה שנעשה לו בתחנת משטרה בעת מעצר ואיזוקו במשך שעות רבות. הפיצוי ניתן בעקבות תביעה של הקטין כבן ה-14 ובני משפחתו, שהוגשה באמצעות ארגון 'חוננו'.

התביעה הוגשה על רקע מעצר של הקטין בביתו בשעה מוקדמת, במהלכה הובל אזוק לניידת שחנתה במרחק רב מהבית, והמשיך להיות אזוק גם לאחר שהגיע לתחנת המשטרה. בתחנה, נדרש הקטין להתפשט ונותר בתחתוניו בלבד, בעת שנערך חיפוש על גופו. לאחר האירוע פנה הקטין לקצין תלונות הציבור של משטרת ישראל, שבתגובה קבע כי החיפוש על גופו בהפשטה היה תקין ואינו חרג מהנהלים.

בתביעה נטען כי החיפוש הגופני והותרתו של הקטין ללא מלבושיו נעשו ללא כל הצדקה, באופן בלתי מידתי וקיצוני, תוך פגיעה בכבודו. עוד נטען כי הותרתו של הקטין אזוק למשך זמן רב מהווה רשלנות, והפרה של סעיפים מחוקי יסוד כבוד האדם, חוק המעצרים וחוק הנוער בנוהל האיזוק.

פסק הדין ניתן על ידי השופטת עדי בר-טל, שכתבה כי "הפשטה של אדם היא צעד חריג אשר אינו יכול להוות אמצעי ראשון לצורך חיפוש בשלב בו מובא אדם למעצר". עוד קבעה השופטת כי עריכת החיפוש בהפשטה שנעשתה לקטין "לוקה בנסיבות העניין באי-סבירות קיצונית ורשלנות". בנוגע לאיזוק הקטין הביעה השופטת בר-טל את הסכמתה עם התובע כי הותרתו של הקטין אזוק למשך שעות ארוכות, בעת שהתנהג באופן רגוע וללא כל חשש לאלימות אינה מוצדקת ומהווה נזק.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, שייצג את בני משפחת הקטין בתיק התביעה, מסר: "לאחר שלוש שנים של מאבק משפטי בגין הפשטה פוגענית ובלתי מוצדקת של קטין, ולאחר שההפשטה קיבלה גיבוי מלא של קצין תלונות הציבור של משטרת ישראל, של ראש מפל"ג התשאול של ימ"ר ירושלים ושל ראש תחום תורה והנחיה סיור במשטרת ישראל - קבע בית המשפט כי ההפשטה של הקטין הייתה בלתי סבירה בצורה קיצונית.

לדבריו, "מדובר בפרקטיקה בלתי חוקית ופוגענית שהושרשה בתחנת לב הבירה בירושלים ונהגה שם שנים ארוכות בניגוד לכל אמות המידה הרלוונטיות. ביהמ"ש פסק פיצוי הולם אשר מבטא הן את הפגיעה בקטין והן להבנתנו את מורת הרוח מניהול הליך עקר ומסורבל במטרה לגונן על אותה הפשטה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: המשטרה מטפלת מדי שנה באלפי עצורים ומעוכבים, הכל בהתאם להוראות החוק והנהלים ותוך שמירה על כבודם וזכויותיהם של הנחקרים. למרות שמדובר במקרה שהתרחש לפני למעלה מ-3 שנים, הרי שככל שמושמעת ביקורת שיפוטית היא נלמדת ובמידת הצורך מופקים הלקחים הנדרשים בהתאם.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מה הסיפור? מה הילד עשה  (ל”ת)


  • יח 


 2. 13 אלף ש"ח זה הולם?!  (ל”ת)


 3. מה הקשר בין התמונה לכתבה. זקן עבות שחור בן 14חחחח  (ל”ת)

  רפי ב

 4. לא חייבים לשים תמונה אתם פשוט מגוכחים  (ל”ת)

  רפי ב

;