1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

האם החרדים צריכים לעשות ברית עם בנט? | טור דעה

נפתלי בנט הוא השם החם בפוליטיקה הישראלית. הוא צעיר. כריזמטי. שאפתן. אחד המעומדים הבולטים ליום שאחרי נתניהו, ויש רבים, בעיקר בשמאל שמסמנים אותו כ-"גואל נתניהו". לאור נסיקתו בסקרים, האם החרדים צריכים ללמוד מלקחי העבר ולהקדים רפואה למכה באמצעות ברית אחים דתית? | יאיר כלפה מביע דעה

יאיר כלפה, ד' חשון תשפ"א 22/10/2020 21:50

על רקע נסיקתו בסקרים פלאש 90 פלאש 90

ההיסטוריה מראה שהמפלגות החרדיות יכולות להיכנס לכל סוג ממשלה, העיקר - לשמור על הדברים שחשובים לה ולמצביעיה. בפעם האחרונה שלא הייתה אף אחת מהמפלגות החרדיות, זה היה בעקבות "ברית האחים" של בנט ולפיד, וזה נגמר בחוק שממנו הציבור החרדי חושש במיוחד; אם לא יתעוררו מהר, הם עלולים למצוא את עצמם בשידור חוזר - והרבה יותר כואב.

נפתלי בנט הוא השם החם בפוליטיקה הישראלית. הוא צעיר. כריזמטי. שאפתן. אחד המעומדים הבולטים ליום שאחרי נתניהו, ויש רבים, בעיקר בשמאל שמסמנים אותו כ-"גואל נתניהו". ובכן אני לא אתמקד בשאלה האם הוא יחליף את נתניהו. אלא אני רוצה להתייחס לשותפות עם בנט.

ההיסטוריה מראה לנו, שמנהיג ימין לאו דווקא יושב עם הימין. ושמנהיג שמאל לאו דווקא יושב עם השמאל. המפלגות החרדיות גדלות מבחירות לבחירות, ויכולות לשבת בשני הגושים, במטרה לשמור על הדברים שחשובים לה.

מאז שנכנסה לכנסת ב-1984 עד 2003, ש"ס הייתה בכל הממשלות. ממשלת נתניהו 96, ממשלת ברק ב-99 וממשלת האחדות ב-84. מטרת הכניסה לכל הממשלות הייתה כדי לשמור על רשת החינוך שלה - "מעיין החינוך התורני". ב-2006, ש"ס לא נכנסה לממשלה, בעקבות דרישתו של יו"ר מפלגת שינוי, טומי לפיד.

בשנים האחרונות, ש"ס ויהדות התורה יושבות בממשלה במטרה לשמור על הצביון היהודי של המדינה, ולדואג למצביעיה. יהדות התורה מ-2009, וש"ס מ-2006 עד היום היו בכל הממשלות, מלבד ממשלת נתניהו השלישית, ב-2013.

לנתניהו כלל לא היתה שאיפה להשאיר את המפלגות החרדיות בחוץ, אלא בעקבות ברית "האחים" של לפיד ובנט, הוא נאלץ להשאיר אותם מחוץ לממשלה. לפיד דרש כתנאי לכניסתו, להשאיר את המפלגות החרדיות בחוץ, כמו אביו. נתניהו העדיף להוציא את החרדים מהממשלה, מאשר לא להרכיב אותה בכלל.

אין ספק שהחרדים נורא התאכזבו מאי כניסתם לקואלוציה אז. לא בגלל התיקים, אלא בגלל שלא הצליחו לשמור על המצביעים שלהם, באותה ממשלה הועבר חוק "השיויון בנטל", חוק המטיל סנקציות פליליות על המשתמטים משירות, חוק שמטרתו לשלוח את בחורי הישיבות החרדיות - לצבא.

בנוסף למפלגה של יאיר לפיד, גם מפלגתו ליברמן, מי שהיה עד לא מזמן שותף מלא עם החרדים, חרטו על דגלם חוקים אנטי-חרדיים, לכן חשוב מאוד לש"ס ויהדות התורה להית בכל הממשלות, שלא יקרה את אותו מקרה של 2013.

ובחזרה להיום. רבים מהפרשנים הפוליטיים מעריכים כי הסיכוי ל"ברית האחים" עולה. כמובן שהפעם תהיה התנגדות צפויה של ח"כ סמוטריץ, אך היא לא אמורה להפריע לברית להתגבש. בראיונות והנאומים האחרונים, כמעט ולא שמענו אף תקיפה של בנט על לפיד או ההיפך. למרות ששניהם יושבים על הרבה קולות משותפים. אפילו בנט הצביע בהצבעת אי-אמון על הצבת לפיד כראש הממשלה.

בסקר האחרון בערוץ 13, לבנט לפיד ליברמן וגנץ יש 61 מנדטים. כך שהחרדים ונתניהו בחוץ. המפלגות החרדיות חייבות לעלות ברמת הקשר עם בנט, ואפילו להציע ברית סודית. כי אם לא יתעשתו בזמן, החרדים עלולים למצוא את עצמם צופים בשידור חוזר של 2013, ובעוצמה הרבה יותר גדולה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אי אפשר לדעת כלום אבל להזכיר שרק לפני כשנה וחצי לא עבר אחוז החסימה..  


  • אתה באמת דפוק! עבודה? איפה אתה חי? היא כבר יותר חלשה מעוצמה יהודית (ל”ת)


 2. דווקא השבוע אמר בנט לברדוגו בתוכנית חמש בערב שלפיד אינו ראוי להיות ראש ממשלה בישראל, ועל טחד מבין שזו בדיחה לחשוב שמתי שהוא הוא יהיה ראש ממשלה  (ל”ת)


 3. בשלון הכופרים אין אנו מאמינים כולם אותו ערב רב בתחפושת אסור להצביע בבחירות ומי שלא מצביע יש הבטחה וברכה מצדיקי אמת שיוושע מצרותיו ובודאי ממהר את גאולתינו האמיתית ולא הדימיונית הציונית של הערב רב  (ל”ת)


  • מי הם צדיקי האמת? היום אין שום רב שמורה כך (ל”ת)


 4. פרשנות? הרי בנט תקע סכין שהלך עם לפיד  


 5. קשקוש עובדתי  

  יוסי

 6. גם אם היטלר ימח שמו היה חי, ה"חרדים" היו עושים איתו ברית. הם יכנסו עם כל מי שרק מוכן לתת להם כיסא לחמם ולעשות כלום עבור המצביעים הטיפשים שלהם. לצערי גם אני הייתי אחד מהם. טוב שהקורונה באה לעולם - ככה רואים את פרצופם האמיתי של הרשעים.  (ל”ת)


 7. עבדנו וחשדהו  


 8. אני שם לב שכל מערכות בחירות האמונה של עם ישראל יורדת מהמושג פוליטיקה זה פחות מעניין אנשים מה צריך לעדכן אנשים כל יום 100 פעמים מה קורה בפוליטיקה את מי זה מעניין בכלל. מה יתן לך אם תדע. ומה יוסיף לך אם תתעניין. הכל חוזר על עצמו כל כמה שנים...  (ל”ת)

  מוישי

 9. החרדים היו פעם שמאלנים כשהשמאל שלט, היום הם ביביסטים מחר בנטיסטים, בהתאם למי שיביא להם כסף. כסף כסף.  (ל”ת)

  הכל זה כסף אין ערכים.

 10. אם בנט ילך עם החרדים לא יצביעו לו. החרדים הפכו מוקצה מחמת מיאוס. ובצדק.  (ל”ת)


 11. חיים בסרט!  


;