1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. ביטחון

כוחות צה"ל הרסו את בית רוצח הרב אוחיון

לאחר שנדחתה העתירה ובג"ץ אישר, הרסו הלילה כוחות צה"ל את בית המחבל שרצח את הרב שי אוחיון בפיגוע בפ"ת לפני מספר חודשים | במהלך הפעילות התעוררו מהומות במקום והלוחמים פזרו את ההתקהלות באמצעים הנדרשים

אבי גדלוביץ', ט"ו חשון תשפ"א 02/11/2020 07:50

בתום סחבת משפטית הריסת בית המחבל הריסת בית המחבל צילום: דו"צ

אחרי החלטת בג"ץ, כוחות צה"ל הרסו הלילה (בין ראשון לשני) את ביתו של המחבל ח'ליל עבד אלחאלק מוחמד דויכאת בכפר רוג׳יב שבמרחב החטיבה המרחבית שומרון. המחבל, ביצע את פיגוע הדקירה בסמוך לצומת סגולה בפתח תקווה, בו נרצח הרב שי אוחיון הי"ד.

במהלך הפעילות התפתחו הפרות סדר אלימות בהשתתפות כ-150 פלסטינים שהבעירו צמיגים ויידו אבנים ובקבוקי צבע. לוחמי צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

כזכור, לפני כשבוע. בית המשפט העליון, ברוב של שני שופטים דחה את העתירה שהגישו בני משפחתו של המחבל חליל עבד אלחאלק מחמד דויכאת, אשר ביצע את פיגוע הדקירה לפני כחודשיים בצומת סגולה בפתח תקווה, ורצח את תושב העיר הרב שי אוחיון הי"ד. זאת, לאחר שבתחילת החודש הוציא בית המשפט צו זמני שמנע את ההריסה, החלטה שגררה ביקורת קשה מצד גורמים בימין.

מי שהתנגד להחלטה להרוס את ביתו של המחבל, הוא השופט מני מזוז שידוע בפסיקותיו בנושא. כאמור, השופטים נועם סולברג ויעל וילנר קיבלו את דעת המדינה בעניין וקבעו כי יש להרוס את ביתו של המחבל. למרות ההחלטה לאשר את ההריסה, מתח השופט סולברג ביקורת על צה"ל וקבע כי "מוטב היה למפקד הצבאי לציין בהודעתו מהי העילה לנקיטת צעד זה, וראוי שכך יֵעשה בעתיד, כפי שנהוג היה בעבר, אך אין בכך כדי לשלול את חוקיות הצו".

לבקשת השופטים, הוגשה חוות דעת מקצועית מאת שירות הביטחון הכללי, שלפיה התועלת שבהריסת בתי-מפגעים עולה לאין שיעור על החשש שמא נקיטת מהלך זה תביא לביצוע פיגועים נוספים.

הריסת בית המחבל\\צילום: דובר צה"ל

הרב אוחיון, בן 39 תושב שכונת כפר אברהם בפתח תקווה, הותיר אחריו את אשתו וארבעה ילדים. בלילה שלאחר הפיגוע פשטו לוחמי צה"ל על הכפר רוג'יב באזור העיר שכם שבמרחב החטיבה המרחבית 'שומרון', ומיפו את ביתו של המחבל החשוד בביצוע פיגוע הדקירה. מצה"ל נמסר כי המיפוי בוצע לצורך בחינת האפשרות להריסת הבית.

על פי כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי מרכז, עבד חליל כפועל בניין באתר בנייה בפתח תקווה, בהתאם להיתר עבודה חוקי שניתן לו. הנאשם, כך עולה מכתב האישום, שקל וגיבש החלטה להמית באמצעות סכין אזרח או חייל ישראלים יהודים, באשר הם, "למען פלסטין, העם הפלסטיני, מסגד אל אקצא, ואללה". בהתאם להחלטתו ולתוכנית הפיגוע, נטל הנאשם סכין שהייתה במטבח אתר הבנייה, הכניסה לכיס מכנסיו, ויצא מהאתר.

הריסת בית המחבל\\צילום: דובר צה"לעוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;