1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

הנציב נגד הפרקליטות: תלונת שכנת היועמ"ש - מוצדקת

ביקורת קשה על התנהלות הפרקליטות בטיפול בתיק החקירה נגד שכנתו של מנדלבליט שקראה לעברו 'פרשת משפטים בושה' • נציב תלונות הציבור על הפרקליטות: "הובלת אזרחית נורמטיבית בשבת לתחנת משטרה, כשלא עשתה דבר בניגוד לחוק – התנהלות המחייבת תיקון והפקת לקחים"

אבי גדלוביץ', ו' כסלו תשפ"א 22/11/2020 10:23

'פרשת משפטים בושה' דוד רוזן דוד רוזן צילום: Gideon Markowicz/Flash90

נציב תלונות הציבור על על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן קובע היום (ראשון) כי טענותיה של שכנת היועץ המשפטי לממשלה נגד הפרקליטות, מוצדקות, וכי נעשה לי עינוי הדין בשל העיכוב הרב במימוש ההחלטה לסגור את התיק נגדה.

האישה, עורכת דין ושכנה של מנדלבליט, התלוננה בפני נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט (בדימוס) דוד רוזן, כי במהלך שבת היא עוכבה לחקירה על ידי שוטרים, אוימה על ידם לעיני ילדיה, הוסעה בשבת לתחנת המשטרה ברכב משטרתי, נחקרה ואף נפתח נגדה תיק פלילי, זאת אך ורק כי במהלך אותה שבת קראה לעבר היועמ"ש לממשלה את המילים 'פרשת משפטים, בושה'.

במסגרת התלונה נטען כי תיק החקירה הועבר מהמשטרה לפרקליטות והטיפול בו התעכב במשך חודשים רבים, וכתוצאה מכך נגרם לעורכת הדין עינוי דין.

בהתייחסות הפרקליטות לטענות ציינה פרקליטת המחוז כי הטיפול בתיק נגרם עקב תקלה טכנית בממשק הדיגיטלי אשר הופעל על ידי תחנת המשטרה כפיילוט להעברת תיקים, ולאור ריבוי התקלות הוחלט על הפסקת השימוש בו. כמו כן, פרקליטת המחוז ציינה כי עם חשיפת המקרה היא ביקשה לקבל את התיק מהמשטרה לפרקליטות ומשהובא לפתחה, הורתה על גניזתו בעילה של 'היעדר עבירה פלילית'.

הנציב קבע בהחלטתו, כי התלונה באשר לעיכוב ההליכים ומשך הזמן שעבר מאז התרחשות המקרה, מוצדקת, הגם שמדובר בעיכוב לאורך חודשים רבים הנובע מתקלה טכנית, הרי הפרקליטות נתייצגה כאן כמי שדוממת על מקומה, ונסתם הגולל על טיפולה.

בהתאם לכך, הנציב מצא להמליץ בפני המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים) לבחון את הנושא ולקבוע נהלים מחייבים שיהיה בהם למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד.

עוד מציין הנציב בהחלטתו כי באשר לטענות נגד היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה הרי שהיועץ המשפטי לממשלה הבהיר בהתייחסותו כי הוא לא הגיש תלונה נגד עורכת הדין, לא התבקש למסור עדות ולא היה מעורב כלל בטיפול באירוע, אשר בוצע כאמור על ידי המשטרה והפרקליטות.

באשר להתנהלות המשטרה באירוע, הנציב מצא לציין כי כי אמנם לא נדרש להתנהלות המשטרה במקרה זה מאחר שבהתאם לחוק זו אינה חוסה בצל ביקורת הנציבות, אך עם זאת, הובלת אזרחית נורמטיבית בשבת לתחנת משטרה ברכב משטרתי, כשלא עשתה דבר וחצי דבר בניגוד לחוק הינה התנהלות המחייבת תיקון והפקת לקחים. אי לכך, העביר הנציב את הנושא לטיפול מ"מ המפקח הכללי.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מה זה אזרחית ״נורמטיבית״? גם לאזרח ״ בלתי נורמטיבי״ מוקנות אותם זכויות וחרויות בחוק. או שלא...  


 2. משטרת ישראל ארגון פשע קשה לי לספר איזה התעללות עברתי בידי המשטרה לאחר שחשפתי שחיתות רחבת הקיף ברחוב שלי ועדין  (ל”ת)

  דנה

 3. לא עבד לי המחשב זה ה"אני לא שומע אותך אין פה קליטה" של המשטרה  (ל”ת)


 4. מזכיר לי...  

  ברק

 5. משטרעעעעעע זבללללל כבר מקסיקו יותר טוב. איכסססססס  (ל”ת)

  לב יהודי

;