י"א סיון התשפ"ד
17.06.2024
הריאיון שעורר סערה

הרשימה הערבית כבר לא משותפת; ח"כ מנסור עבאס בדרך החוצה

מנסור עבאס יודע כי זו הכנסת האחרונה בה הוא יכול לכהן כחבר מטעם סיעת רע"מ, כאשר על פי התקנון המפלגתי הנציגים מכהנים במשך 3 כנסות בלבד, עבאס שמסיים תיכף את הכנסת השלישית בה הוא מכהן, בדרך החוצה | כך עבאס מפרק את הרשימה הערבית המשותפת מבפנים

הרשימה הערבית כבר לא משותפת; ח"כ מנסור עבאס בדרך החוצה
עבאס ממליץ לנשיא על מועמד לרה"מ צילום: פלאש 90

מנסור עבאס יודע כי זו הכנסת האחרונה בה הוא יכול לכהן כחבר מטעם סיעת רע"מ, כאשר על פי התקנון הנציגים יכהנו למשך 3 כנסות בלבד, עבאס מסיים תיכף את הכנסת השלישית בו הוא מכהן, וכל זה רק בשנה וחצי. לאור זאת, נשמעים מכיוון מנסור עבאס הרבה רעשי רקע, כשהוא מנסה למצה את עצמו כאחד שדואג לאינטרס של הבוחר הערבי הממוצע, ולא מזדהה עם אג'נדת ההתנגדות התמידית.

אמש (שלישי) העניק מנסור עבאס ראיון נרחב לערוץ 20, ועורר את חמתם של חבריו למפלגה, בראיון אמר עבאס כמה ביטויים שקוממו את חבריו, גם מעצם הביטויים וגם מהמקום בו הוא בחר לומר אותם. לדוגמא, עבאס טען בראיון "אנחנו לא שמאל ולא ימין אנחנו נציגי הציבור הערבי שעובר משבר חמור, משבר של פשיעה ואלימות שגואה בחברה הערבית. מן הראוי שנבחר ציבור ערבי או לא ערבי ידאג קודם כל לציבור שלו ולכן מיצבתי את רע"מ במקום נוח יותר שאפשר להתמודד עם מגוון הדעות המפלגות והזרמים במדוון הקשת הפוליטית בישראל".

עוד אמר עבאס "בנושאים חברתיים ובנושאי דת ומדינה אני נמצא בימין ולכן העמדה הנכונה היא שאנחנו מחויבים לשרת את הציבור שבחר בנו. המערכת הפוליטית נבחרה עי החברה הישראלית ואנחנו מקבלים את זה, כמו שאנחנו דורשים שהחברה והמערכת הפוליטית תקבל אותנו כמו שנבחרנו ע"י הבחורים שלנו".

עבאס התייחס בראיון גם ליחסים החמים שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו "זה רה"מ הוא אחראי והוא אמור לתת את הפתרונות והחלטות. אני פניתי אליו בנאום מפרסם, אין משהו מתחת לשולחן, הכל מעל השולחן. דרשתי כמה דרישות בעיקר בעיות קרדינליות בחברה הערבית. הוא קיבל את זה ואנחנו מקדמים", מנסור סיכם את המצב מנקודת המבט שלו "אם המשותפת תמשיך באותן הטעויות, היא מאבדת הצדקה לקיום שלה".

כאמור הריאיון עורר זעם רב, והבוקר מפרסם עמית סגל כי "מנסור עבאס בדרך לפרישה מהרשימה המשותפת", עוד ציטט סגל את יושב ראש סיעת בל"ד מטנאס שחאדה "לא פלא שחבר הכנסת מנסור עבאס בוחר בשופר של נתניהו כדי להודיע על פרישתו מהרשימה המשותפת, דרך אותנטית לשרת את ביבי", עוד הוסיף שחאדה "חבר הכנסת עבאס לא ראוי להנהגה, אנחנו נמשיך מכאן".

כזכור זו לא התקרית שמייצר עבאס בתקופה האחרונה לפני כמה ימים התראיין עבאס ונשאל "מה יתן מנסור עבאס בתמורה לנתניהו, ואנחנו יודעים שנתניהו עסוק במאבק הישרדות אישי, לא יעל על הדעת שזה חינם", עבאס השיב "אחי מוחמד אתה שאלת שאלה ישירה האמת היא שעד עכשיו לא נתבקשתי לתמורה כל שהיא, אני דרשתי וזכותי לדרוש, וחובתו של ראש הממשלה והממשלה והכנסת שיתנו לנו את דרישותינו, קולות המשותפת חשובים. עוד הוסיף עבאס על האופציה כי הוא יתמוך בחוקים שיסייעו לנתניהו "לא נתבקשתי לכך, והחוק הזה לא מונח על סדר יומה של הכנסת, כל דבר בעיתו, כשתגיע הצעה כזאת נדון בה".

שבועיים מוקדם יותר סערו עוד יותר הרוחות במשכן הכנסת, עת חברי האופוזיציה הצליחו להביך את הקואליציה, ואישרו את ההצעה של חברת הכנסת תמר זנברג להקים ועדת חקירה בנושא הצוללות.

ההצבעה התקיימה בתחילה באופן אלקטרוני, דבר שבקואליציה לא היו ערוכים לו, ואף טענו לקיים הצבעה שמית ולא אלקטרונית. יו"ר הכנסת יריב לוין הוזעק מיד למליאה וביטל את ההצבעה וערך הצבעה מחודשת בה הצליחו הקואליציה להסיר את ההצעה מסדר היום. ולאחר הסערה, מסרו יו”ר הכנסת יריב לוין וסגנו מנסור עבאס הודעה משותפת: "סגן היו”ר עבאס הסביר כי לא שמע את הבקשה הראשונה להצבעה שמית, אלא רק את הבקשה השנייה לאחר שהפעיל את ההצבעה האלקטרונית.

לכן, אף כאשר הופיעו תוצאות ההצבעה האלקטרונית על הלוח – לא הכריז על תוצאות רשמיות עד לבירור חוקיות ההצבעה. לאחר שצפו בסרטון הוידאו ממליאת הכנסת, הסכימו יו”ר הכנסת וסגן היו”ר עבאס כי היה נכון לבטל את תוצאות ההצבעה ולערוך אותה מחדש".

בסיעת חד"ש מהרשימה המשותפת רמזו לכך שהוא למעשה מתפקד כסרח עודף של ממשלת נתניהו, וכינו את התנהלות הקואליציה אתמול במליאת הכנסת "צעד מסוכן שחושף את משטר נתניהו במלוא כיעורו, ההתנהלות הביזיונית אתמול במליאת הכנסת היא קצה הקרחון של מדיניות חיסול הדמוקרטיה, לטובת רצונו של הנאשם מבלפור. הסיעה, יחד עם הרשימה המשותפת כולה, תעמוד על תפקידה כאופוזיציה לוחמת ולא סרח עודף של ממשלת נתניהו" תקפו בזמנו בסיעת חד"ש.

גם יו"ר רשימת בל"ד, ח"כ אמטאנס שחאדה, צייץ אז בחשבון הטוויטר שלו כי "מה שקרה בכנסת הוא תקלה חמורה ואני רוצה לקוות שזה לא יפגע ברשימה המשותפת ואחדותה.. חברי ח"כ עבאס טעה, הליכוד אינו שותף שלנו, כך היה וכך יהיה".

היטיב לסכם זאת עמית סגל בטורו השבועי, בסוף השבוע האחרון כתב סגל "הרשימה המשותפת הייתה המרוויחה הכמעט יחידה משלושת סבבי הבחירות האחרונים, כעת היא עלולה להיות המפסידה הגדולה מהסיבוב הרביעי. חברים ערבים טוענים בפניי כבר שבועות שהיהודים אינם מסוגלים להבין את הטלטלה שחוללה הנורמליזציה בפוליטיקה של המגזר. הם הפנימו שאין סיכוי להקמת מדינה פלסטינית בהסכם. המצביעים ברובם נלהבים מההזדמנויות הכלכליות שיביא ההסכם, אבל רשימתם הצביעה בכנסת נגד, גורם כמעט יחיד בעולם נגד ההסכם למעט איראן ואבו מאזן, התוצאות ניכרות היטב בסקרים של מקלדה: הוא חוזה שכמעט 100 אלף מצביעים ערבים יישארו בבית, וגם בקרב אלו שיבואו רבים יעברו לרשימות ציוניות בראשן, הפתעה: הליכוד".

עוד הוסיף סגל והסביר "זו הסיבה לטקסטים המדהימים הנשמעים בימים אלה מפי יו"ר רע"מ מנסור עבאס בזכות שיתוף פעולה עם נתניהו. בל"ד הלאומנית אומרת: כל הציונים משמאל ומימין אותו דבר, ולכן אין טעם לשתף פעולה עם איש מהם. רע"מ האיסלאמית אומרת: הם אכן אותו דבר, לכן מי שיתן יותר, אני איתו. בתווך ניצבים עודה וטיבי, נבוכים.

מנסור עבאס הרשימה הערבית המשותפת

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד