1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

קשיים בדרך לאישור החיסון של אסטרהזניקה

לאור ניסוי שנערך בשונה מהפרוטוקול המקובל, ספק אם החיסון של אסטרהזניקה האירופית יאושר בארה"ב. הדבר עשוי להאט את קצב הגעת החיסונים לכל רחבי העולם

יוסף קליין, ט' כסלו תשפ"א 25/11/2020 22:30

ניסוי ותהיה אמבולנסים של מד"א אמבולנסים של מד"א צילום: דוברות מד"א

פייזר ומודרנה שועטות כל הדרך לחיסון, אך דווקא החברה האירופית אסטרהזניקה שנראה היה כי היא קרובה לקו הגמר, מתרחקת ממנו. הסיבה: מנהל המזון והבריאות של ארה"ב צפוי לעורר קשיים בדרך לאשר את החיסון, שהניסויים במהלך הפיתוח שלו נערכו שלא על פי כללי הפרוטוקול המקובלים.

כך למשל הניסוי בוצע במסגרת שני ניסויים נפרדים שנערכו במדינות שונות ובזמן שונה, אך תוצאותיהם אוחדו למסמך אחד, כאשר לא ניתן לנטר את השפעת השינוי בהרכב האוכלוסיה שקיבלה את החיסון, ביחס לתוצאות שלו. הדבר מנוגד לכללי הFDA ולא מן הנמנע כי הוא יסרב לקבל את פרוטוקולי הניסוי ולאשר את החיסון לשימוש.

הדבר עשוי להאט את קצב הגעת החיסונים לכל רחבי העולם, שכן החיסון של אסטרהזניקה, בשונה מאלו של פייזר ומודרנה, ניתן לאחסון בטמפרטורת החדר או שהוא דורש קרור רגיל, אך לא הקפאה כמו של מודרנה ולא הקפאה עמוקה כמו החיסון של פייזר. תנאי האחסנה הנוחים הופכים את החיסון לנוח במיוחד לשינוע לכל רחבי העולם.

יעילותו של החיסון עומדת על 70% בלבד, נמוך מ95% יעילות שהוכרזו על ידי פייזר ומודרנה, אך השינוע המהיר שלו עתיד היה להפוך את החיסון למבוקש בכל רחבי העולם, אף יותר משל החברות האחרות. אולם כעת, אם אכן לא יאושר בארה"ב, ספק אם מדינות אחרות יבקשו לרכוש אותו. עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. חיסון  

    אבי

;