1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

הח"כ החרדי הגיש תלונה: כתב אישום על 3 שקלים

חבר הכנסת משה ארבל, משפטן בעצמו, התלונן לנציב תלונות על מייצגי המדינה בערכאות בעקבות הגשת כתב אישום נגד נהג מונית על כך שגבה שלושה שקלים ושמונים אגורות מעבר למותר | "בניגוד לכל היגיון, לשכל הישר ולעקרונות המשפט הפלילי"

אבי גדלוביץ', י' כסלו תשפ"א 26/11/2020 14:14

"בניגוד לכל היגיון" מונה במונית. אילוסטרציה מונה במונית. אילוסטרציה צילום: unsplash

חבר הכנסת משה ארבל הגיש היום (חמישי) תלונה לנציב תלונות על מייצגי המדינה בערכאות, השופט דוד רוזן נגד פרקליטות המדינה, בעקבות הגשת כתב אישום נגד נהג מונית על כך שגבה שלושה שקלים ושמונים אגורות מעבר למותר. בפנייתו לנציב הוא כותב כי החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד נהג מונית על שלושה שקלים ושמונים אגורות שנגבו ביתר לכאורה תוך מימון שעות רבות של תביעה והגנה היא בניגוד לכל היגיון לשכל ישר ולעקרונות המשפט הפלילי.

"בשבוע שעבר שמעתי בתחנת גלי צה"ל, בתכניתו של אברי גלעד, את שיחתו עם צ׳, נהג מונית נגדו הוגש כתב אישום בגין חיוב יתר", כתב ארבל בפנייתו לנציב, "מר צ׳ סיפר כי עם תחילת עבודתו כנהג מונית בשנת 2017, ביומו הראשון בתפקיד הסיע שני נוסעים בעיר אילת ובשגגה סימן במונה נוסע שלישי במונית, במקום לסמן תוספת מזוודה"

"כתוצאה מכך", כותב ארבל, "התייקר שכר הנסיעה ב-3 ש"ח ו-80 אגורות, לשכר נסיעה מופרז של 33.3 ש"ח. בעקבות שגגה זו פנה הנוסע למשרד התחבורה אשר החליט בפברואר 2018, כמעט שנה לאחר הנסיעה, להגיש כתב אישום נגד מר צ׳. בעקבות השיחה ברדיו, התקשרתי ושוחחתי עם מר צ׳ אשר הפנה אותי לעורך דינו אשר בהסכמתו העביר לי את כתב האישום".

ארבל הוסיף ארבל במכתבו: "מאז הגשת כתב האישום חלפו למעלה משנתיים וחצי במהלכם התנהל תיק הדגל של יחידת התביעות של משרד התחבורה בבית המשפט השלום באילת. במהלך תקופה זו התקיימו מספר דיונים בהם ייצגו את מר צ׳ שלושה סנגורים שונים מטעם המדינה. כלומר, לאורך שנתיים וחצי עסקו בתיק מטעם המדינה תובעי משרד התחבורה, שלושה סנגורים במימון המדינה וכמובן השופט ועובדי המנהלה בבית המשפט".

לטענת ארבל, התובעים והסנגורים במשפט הוטסו לכל דיון ממרכז הארץ ובחזרה. כלל עלות המשפט עד כה, עוד טרם התחילו דיוני ההוכחות, עומד וודאי על עשרות אלפי שקלים רבים וייתכן שאף מעבר לכך. קשה לטעון כיצד לא מדובר בבזבוז משאבי ציבור משווע ושימוש לא ראוי בסמכות ההליך הפלילי ע"י יחידת התביעות הארצית של משרד התחבורה.

"גם במנותק מהעלות העצומה למשלם המיסים מדובר בבירור במקרה שלא מגיע לרף החומרה שצריך להגיש בגינו כתב אישום ולבקש להכתים אזרח בכתם של הרשעה בהליך פלילי", כותב ארבל לסיכום.

לסיום, פנה ארבל לנציב ודרש ממנו לפעול לביטול כתב האישום: "אבקשך לפעול לבירור העניין, כיצד התקבלה ההחלטה להגיש כתב אישום בגין גביית יתר של פחות מ-4 ש"ח נגד נהג מונית שזו לו החריגה הראשונה בניגוד לכל היגיון, לשכל הישר ולעקרונות המשפט הפלילי".עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לא מבין מה הבעייה?  

  שמעון

  • השאלה אם זה נעשה בשגגה או בזדון. יש הבדל בין חנווני שבקביעות גובה כמה אגורות יותר, לבין טעות אנוש כמו של הנהג - אני שמעתי את התוכנית, לא הייתה גביה מיותרת, הוא פשוט גבה את אותו מחיר אבל על הסעיף הלא נכון. בהתחשב בכך שזה היום הראשון בעבודה. תפעילו שכל! (ל”ת)


  • החיוב אותו חיוב סה"כ טעות בסעיף החיוב, בלי הגיון.  (ל”ת)

   אלי

 2. כל הכבוד!!!  (ל”ת)

  leah

 3. סוף סוף חבר כנסת נורמלי יישר כוח באמת מסכן הנהג הזה  (ל”ת)

  leah

 4. העמדה לדין  

  אחד מהעם

  • להעניש את העו"ד הקטיגור 

   שאלתיאל

 5. אין לותר לנהג  

  יוסי

 6. היום זה שלש  


 7. הנהג משלם את המחיר על הרמאות של חבריו הנהגים שעושים קומיבנות לנוסעים  

  שריר

;